FinExpert.e15.cz

Druhý pilíř: ano či ne?

Účast ve II. pilíři je sice zcela dobrovolná, nicméně jakmile člověk do tohoto pilíře vstoupí, už nemá možnost z něj vystoupit.
Druhý pilíř: ano či ne?

Penzijní reforma zavádí od ledna 2013 v České republice tři pilíře důchodového systému. Vstupem do II. pilíře vzniká možnost částečně se vyvázat z průběžného systému a spořit si na důchod individuálně.

Odborníci nemají na druhý pilíř jednotný názor. Do redakce nám například přišla zpráva z portálu DůchodováReforma.cz. Podle informací v ní by současní třicátníci vstupem do II. pilíře mohli ve stáří získat 2 126 Kč měsíčně navíc. Výstupy kalkulačky tohoto portálu ukazují, že lidé v současném věku kolem 30 let by si účastí ve II. pilíři obecně polepšili. Ke svému starobnímu důchodu z I. pilíře mohou získat navrch částku 2 126 Kč. Statistiky plynou z výpočtů více než 6 000 uživatelů, kteří si svůj důchod spočítali za prvních 6 týdnů fungování kalkulačky.

„Nárůst počtu mladších uživatelů kalkulačky zvedl podstatně medián částky, o kterou by lidé po vstupu do II. pilíře mohli mít vyšší důchod. Zatímco v říjnu užívali kalkulačku především lidé ve věku 55 let a starší, ke konci listopadu už byly výrazně zastoupené i ročníky 1978 až 1985,“ uvádí Lenka Bízová, analytička portálu DůchodováReforma.cz. „Výnosy z fondů II. pilíře budou však závislé především na úspěšnosti hospodaření fondů. Uživatel naší kalkulačky si v tomto ohledu může pouze přát, aby bylo konečné zhodnocení třeba 4 %,“ doplňuje Bízová.

„Penzijní společnosti nabídnou lidem volbu více výplatních schémat. Možná bude výplata důchodu na dobu 20 let, doživotní důchod nebo doživotní důchod s pozůstalostní penzí na 3 roky,“ informuje Ivan Macho z poradenské společnosti Veritas finance. Naspořené prostředky bude vyplácet životní pojišťovna, kterou si občan vybere sám před dosažením věku odchodu do důchodu. U doživotních variant výplat budou pojišťovny kalkulovat s určitým věkem dožití – vyplácená měsíční částka bude pravděpodobně vyšší než při variantě výplaty na dobu 20 let.

Další názor? Vstup do II. pilíře představuje mnohá rizika

Účast ve II. pilíři je sice zcela dobrovolná, nicméně jakmile člověk do tohoto pilíře vstoupí, už nemá možnost z něj vystoupit.

„Je možné předpokládat, že nyní budou domácnosti obcházet a kontaktovat zástupci různých společností, bank nebo pojišťoven a vstup do II. pilíře aktivně nabízet. Často ovšem mohou poskytovat pouze jednostranné a tendenční informace. O případné účasti ve II. pilíři se bude potřeba včas a správně rozhodnout a zjistit si potřebné informace,“ upozorňuje Petr Temelkov, analytik společnosti DataLife.

Podle jeho názoru chystaný II. pilíř disponuje celou řadou kritérií a podmínek, které jsou nastaveny v neprospěch občanů. Mezi ty zásadní patří například fakt, že uzavřenou smlouvu nebudou lidé moci již nikdy zrušit. Stejně tak nebudou mít možnost ukončit ani přerušit pravidelné finanční úložky. Výše ukládané částky přitom musí být přesně 3 % a 2 % z hrubé mzdy, ani více, ani méně. Zároveň musí účastníci počítat s tím, že nebudou mít možnost jednorázového výběru naspořených prostředků. V rámci celého průběhu trvání smlouvy navíc nebudou moci čerpat žádné finance. Zásadní informací je také fakt, že se v případě výplaty doživotní penze z II. pilíře úspory nedědí.

Základní nevýhody plynoucí z II. pilíře nové důchodové reformy

  1. 1. Uzavřenou smlouvu nelze nikdy zrušit.
  2. 2. Placení není možné ukončit ani přerušit.
  3. 3. Platit lze pouze 3 % + 2 % ze své hrubé mzdy, ne více nebo méně.
  4. 4. Zmíněná 3 % odvodu představuje snížení budoucího státního důchodu z průběžného pilíře i o více než 18 % v závislosti na délce spoření.
  5. 5. Není možný jednorázový výběr naspořených prostředků, pouze tři formy penze (výše penze se stanoví až na konci penzijního spoření dle sazeb platných v té době).
  6. 6. V průběhu trvání smlouvy z ní nelze čerpat žádné prostředky.
  7. 7. V budoucnosti se účastníkům mohou měnit příjmy.
  8. 8. Omezená možnost dědění vytvořených rezerv – v případě výplaty doživotní penze z 2. pilíře se úspory nedědí.
  9. 9. Politická rizika – v důsledku neexistence shody napříč politickým spektrem je velmi pravděpodobné, že následující vlády budou systém měnit (např. ČSSD prohlašuje, že 2. pilíř zruší).
  10. 10. Existují zde stejná tržní rizika jako u jakékoliv jiné pravidelné investice.

Zdroj: DataLife, DůchodováReforma.cz

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená