FinExpert.e15.cz

Druhý a třetí pilíř: Boj o klienty začíná! Přehled bitevního pole

Velké dobrodružství s nejistým koncem se rozbíhá na plné obrátky.
Druhý a třetí pilíř: Boj o klienty začíná! Přehled bitevního pole

Velké dobrodružství (s nejistým koncem) jménem důchodová reforma se rozbíhá na plné obrátky. Poradíme vám, u koho můžete investovat v účastnických fondech třetího pilíře a s kým ve druhém pilíři důchodového systému.

Penzijní reforma, naplno spuštěná na začátku ledna, s sebou přináší řadu změn. Lidé si nově mohou na stáří investovat u penzijních společností druhého pilíře důchodového systému. K výrazným změnám došlo také ve třetím pilíři – penzijní připojištění, se konzervuje, nadále ho není možné uzavírat, místo něj nastupuje zbrusu nový produkt.

Rok debat o penzijní reformě přinesl své ovoce – Češi opravdu o svém stáří začali přemýšlet a budou hledat cesty, jak se na něj zajistit. Pomalu bychom se měli připravit na marketingovou masáž. Vlastně na novou vlnu marketingové masáže, dvě už máme za sebou, týkaly se penzijního připojištění – jedna poslední možnosti přestoupit mezi fondy, druhá poslední možnosti k penzijku se připojit. Můžeme ale tušit, že proti tomu, co přijde, šlo jen o drobné zašplouchání.

Změny ve třetím pilíři

Na přelomu roku došlo k transformaci stávajících penzijních fondů v rámci třetího pilíře důchodového systému. Majetek účastníků penzijního připojištění se oddělil od majetku penzijního fondu. Tyto transformované fondy, ve kterých platí stejné podmínky jako dosud – garance nezáporného zhodnocení či výsluhová penze, která umožňuje vybrat polovinu našetřených prostředků po patnácti letech spoření, nebo možnost výběru peněz v šedesáti letech – spravují nově vzniklé penzijní společnosti. Zároveň ve třetím pilíři úplně nové fondy, účastnické. V nich neplatí ani garance nezáporného zhodnocení, ani možnost výsluhové penze. Zato dávají příležitost k razantnějšímu investování.

Penzijní společnosti ve třetím pilíři

 • Aegon Penzijní společnost
 • Allianz penzijní společnost
 • AXA penzijní společnost
 • Conseq penzijní společnost
 • Penzijní společnost České pojišťovny
 • Penzijní společnost České spořitelny
 • ČSOB Penzijní společnost
 • Generali Penzijní společnost
 • ING Penzijní společnost
 • KB Penzijní společnost (Komerční banka)
 • Raiffeisen penzijní společnost

 

Podle zákona si u penzijních společností můžete zvolit ze čtyř odlišných investičních strategií. Půjde o fondy dynamické, vyvážené, konzervativní a fondy státních dluhopisů. Možnost vyššího zhodnocení s sebou však přináší také větší riziko, takže při investování můžete o část svých prostředků i přijít.

Další rozdílem účastnických fondů proti fondům transformovaným je nemožnost vybrat jednorázově peníze nebo jejich část před dosažením důchodového věku, díky institutu takzvaného předdůchodu je možné začít peníze postupně čerpat – za určitých podmínek – až pět let před dosažením důchodového věku.

Z transformovaných do účastnických fondů můžete přejít kdykoliv. Přechod opačným směrem ani přechod mezi transformovanými fondy není možný.

U koho můžete ve třetím pilíři investovat

Na konci roku 2012 nabízelo spoření v penzijních fondech devět společností – Aegon, Allianz, Axa, Česká pojišťovna, Česká spořitelna, ČSOB, Generali, ING a Komerční banka. Našetřené prostředky se v novém roce převedly všem účastníkům do transformovaných fondů, ze kterých je možné přestoupit do fondů účastnických. Ty nabízejí jednotlivé penzijní společnosti v produktu označeném jako doplňkové penzijní spoření. Nově se k nim přidávají další dva hráči – Raiffeisenbank a Conseq. První z nich se zaměřuje na poli bankovních služeb především na mohovitější klientelu. Druhý zase působí již dlouhá léta jako investiční společnost. Potenciálním klientům účastnických fondů se tak bude nabízet investování u jedenácti penzijních společností.

Jistou výhodu budou mít v boji o klienta zpočátku společnosti, které měly před transformací největší počet účastníků penzijního připojištění. V podstatě budou muset jen přesvědčit své vlastní ovečky, že je pro ně výhodnější spořit v účastnických fondech.

Přetahování o klienty ostatních účastnických fondů již bude složitější, protože se zatím společnosti nebudou moci pochlubit žádnými investičními výsledky. Ke slovu tak dost možná přijdou i nejrůznější náborové benefity a zvýhodnění. Řada nových klientů se ale bude jistě rozhodovat i podle toho, jak se v posledních letech dařilo penzijním fondům v klasickém penzijním připojištění.

O tom, že klienti na vysoké zhodnocení prostředků z posledních let opravdu slyší, jsme se ostatně mohli přesvědčit už v průběhu loňského roku. Jak během února, kdy končila možnost přestupu mezi jednotlivými fondy, tak i v průběhu listopadu, kdy byla poslední šance uzavřít penzijní připojištění za „starých“ podmínek, se kvůli zvýšenému zájmu klientů o tento produkt v penzijních fondech nezavřely dveře. Jednoznačné vítězství si pak připsaly fondy, které v posledních letech připisovaly nejvyšší zhodnocení.

Raiffeisenbank na druhou stranu bude moci těžit z toho, že má vybudovaný kmen solventních klientů, Conseq zase může argumentovat dlouholetými zkušenostmi s fondy obecně.

Druhý pilíř: k diverzifikaci?

Mnohem větší rozruch než změny ve třetím pilíři, však přináší zavedení pilíře druhého. Do toho si budou moci lidé „odklonit“ tři procenta ze svého sociálního pojištění, které dosud odváděli státu do prvního pilíře. Přidat však budou muset další dvě procenta ze své kapsy (tedy – technicky jim je tam bude odvádět zaměstnavatel).


Penzijní společnosti ve druhém pilíři

 • Allianz penzijní společnost
 • Penzijní společnost České pojišťovny
 • Penzijní společnost České spořitelny
 • ČSOB Penzijní společnost
 • KB Penzijní společnost (Komerční banka)
 • Raiffeisen penzijní společnost

 

Vstupem do druhého pilíře a účastí v důchodovém spoření (jak zní oficiální název tohoto finančního produktu) se jim sice sníží jejich státní penze, pokud však budou při svém investování do soukromých fondů, jež budou opět spravovat penzijní společnosti, úspěšní, na důchod si můžou slušně přilepšit. Záruky ale nejsou žádné. Někteří odborníci přesto vyzdvihují druhý pilíř jako možnost diverzifikace investic a spoření na stáří.

Do druhého pilíře je možné vstoupit do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnete 35 let. Starší osoby se můžou rozhodnout jen do poloviny roku 2013. Vstup do druhého pilíře by si měl každý pořádně rozmyslet, protože následné vystoupení z něj již není možné. Důchodové spoření se vyplatí především mladším ročníkům s nadprůměrným příjmem.

Kdo nabízí investování ve druhém pilíři

Počet penzijních společností, které budou nabízet investování ve fondech druhého pilíře, je výrazně nižší než u třetího pilíře. Legislativa totiž stanovuje přísnou regulaci penzijních společností a podmínky, za kterých můžou důchodové spoření nabízet. Jednotlivé společnosti budou mimo jiné muset do svých fondů v poměrně krátké době sehnat relativně velký počet účastníků, což bude minimálně z marketingového hlediska hodně nákladné.

Už během loňského léta vzdala svou účast ve druhém pilíři společnost Axa, stejně se časem rozhodli i v ING a Aegonu. Nejmenší penzijní společnost Generali bude zase na svých pobočkách nabízet v rámci důchodového spoření fondy Penzijní společnosti České pojišťovny. Oba subjekty ostatně patří do skupiny Generali PPF Holding. Z nováčků se pak pro druhý pilíř rozhodla pouze Raiffeisenbank, Conseq se bude soustředit výhradně na doplňkové penzijní spoření ve třetím pilíři. Zájemci o druhý pilíř si tak budou moci zvolit z fondů šesti penzijních společností.

Článek vyšel na www.penize.cz 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Nebudu vstupovat do nějakého pilíře ... stát si pak ...
Honza
24. 1. 2013, 19:29
Tady v ČR nevíš co bude zejtra natož za 30let, bába ...
fredka
21. 1. 2013, 14:23
Doporučuji prostudovat si tabulku, která ukazuje, ja...
karel
18. 1. 2013, 21:36
Dobrodružství? Asi pro ty co čekali, že po 17 dnech ...
SocPredator
17. 1. 2013, 21:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená