FinExpert.e15.cz

Dřevo, stavební materiál budoucnosti?

Dřevo patřilo po dlouhá staletí mezi nejdůležitější stavební materiály. V době moderny ho doslova z našich životů vytlačily hmoty jako kámen, beton nebo sklo.
Dřevo, stavební materiál budoucnosti?

Jaké jsou přednosti dřeva jako stavebního materiálu?

V posledních desetiletích nebyly dřevostavby synonymem pro prestižní stavebnictví. Dřevo je však materiál, který má i dnes řadou předností - a vlastně se dá tvrdit, že podle řady moderních stavebních realizací je jakoby pro své optimální využití ve stavebnictví znovuobjevováno. Jako stavební materiál má malou objemovou hmotnost, snadno se opracovává, je flexibilní, pevné v tahu i tlaku a dá se využít řadou různých způsobů. Navíc jde o zcela přírodní materiál, který je šetrný k životnímu prostředí.

Na stavbě je možné dřevo použít v surovém stavu opracované nebo jako trámy, fošny nebo krovy. Nečastěji se setkáváme s výrobky ze smrkového a jedlového dřeva. Pokud potřebujete tvrdé dřevo pak jde o dub nebo buk. K mání jsou i materiály na bázi dřeva. Ty jsou vyráběny uměle. Jde o nejrůznější dřevotřískové a dřevovláknité desky, vodovzdorné překližky a další produkty. Panely z štěpkocementové desky jsou z 90 % tvořeny odřezky jehličnatého dřeva. K jejich vyhodám patří nízká hmotnost a kvalitní tepelně-izolační vlastnosti.

Stavby ze dřeva nebo z materiálů s využitím dřeva jsou levnější, než stavby z klasických stavebních materiálů, protože se většinou montují z připravených velkoplošných dílů. Stavební firma na staveniště dopraví předem "na míru" zhotovené panely i s okny, dveřmi, izolací i omítkou. Na místě se poté "sestaví" dohromady.

Navíc jsou tyto díly dobře upravitelné, protože dřevo je materiálem, který se dá lehce opracovat. Tato vlastnost umožňuje kombinace jednotlivých stavebních prvků s různým umístěním oken nebo vikýřů. Vybrat si můžete dřevěný domek z katalogů stavebních firem nebo si nechat připravit individuální návrh.

Klepněte pro větší obrázek

Dřevostavba tak není výhodná jen z hlediska rychlé realizace, ale také díky tomu, že s pomocí dřeva získáte členitý a prostorný interiér podle svých představ. Díky dobrým izolačním vlastnostem mohou být stěny domu tenké a to se odrazí na úspoře vnitřního prostoru.

Nabídka pro české podniky

V Evropě patří k předním výrobcům stavebních materiálů ze dřeva naši sousedé v Rakousku. V Praze byla v letos otevřena kancelář Hospodářské rozvojové agentury Dolního Rakouska Ecoplus, která má za úkol podporovat pomocí informací a poradenstvím české i dolnorakouské podniky. Pomoc tu najdou i malé a střední podniky z Čech a z Dolního Rakouska, které plánují prorazit na trh k sousedům. Působení této agentury je jedním z výsledků činnosti Dolnorakouské hospodářské komory v rámci programu označeného jako „Dřevařský cluster Dolní Rakousy“. Jde o regionální sítě malých, středních a velkých podniků, učilišť a výzkumných stanic. Hlavními obchodními úseky je výstavba ze dřeva, výroba nábytku a design. 
 
V Dolním Rakousku je silně zastoupena výroba prefabrikovaných domů. Právě vysoký stupeň prefabrikace a následně rychlá montáž na staveb zaručuje nejen úspory času, ale hlavně peněz. Staví se i vícepodlažní objekty, které se vyznačují nadprůměrnými energetickými vlastnostmi. Ve Vídni plánují postavit sídliště, kde bude přes 250 bytových (až pětipodlažních) jednotek. Zhotoveny budou ze dřeva v kombinaci s jinými materiály. Prefabrikované dřevo si oblíbili i tesaři, kteří stále více přecházejí k výrobě prefabrikovaných stropních a stěnových prvků a nabízejí výstavbu z masivního dřeva a dřevěných rámů ve standardu nízkoenergetických a pasivních domů.

Mezi novinky posledních let patří systém dřevostavby Naturi, který vytváří s využitím panelů ze slabého dřeva masivní stěny s velmi pozitivní ekologickou bilancí. Novinkou z Dolních Rakous jsou i podlahy z thermo dřeva a podlahy ve venkovských staveních z regionálních druhů dřeva, jako je borovice černá nebo dub šípák.Zdroj: www.CESKESTAVBY.cz


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená