FinExpert.e15.cz

Dražba? Nejvýhodnější nákup ve městě!

Dražba skýtá možnost koupě movitých i nemovitých věcí hluboko pod tržní cenou. Hrozí však nebezpečí skrytých vad.
Dražba? Nejvýhodnější nákup ve městě!

Exekuce má dvě odlišné tváře. Na jedné straně dlužníka, který obvykle přijde o veškerý majetek za směšnou částku oproti tomu, co dlužil. Druhou tváří jsou dražby exekutorských úřadů, na které čekají zájemci s výhlídkou koupě za minimální částky. O tom, že nepřeháníme, se můžete přesvědčit v tabulce.

Název
Odhadní cena
Vyvolávací cena
Notebook ASUS
29 400 Kč
9 800 Kč
Fotoaparát Lumix DMC-FZ8
5 250 Kč
1 750 Kč
Projektor BenQ
7 050 Kč
2 350 Kč
LCD monitor LG 22"
6 000 Kč
2 000 Kč
LCD televizor Strato
22 500 Kč
7 500 Kč
Domácí kino Daewoo
6 000 Kč
2 000 Kč
Nokia N85
14 400 Kč
4 800 Kč
LCD televizor LG 106 cm
21 600 Kč
7 200 Kč
Telefon Samsung SGH
1 800 Kč
600 Kč
Fotoaparát Canon Powershot
4 350 Kč
750 Kč
Mikrovlnná trouba
600 Kč
200 Kč
Plnící pero Parker
600 Kč
200 Kč
Souprava ze zlata
15 000 Kč
5 000 Kč
Hodinky Rotary
2 550 Kč
850 Kč
Motorová pila
9 600 Kč
3 200 Kč

Největší potíž, na kterou zájemce o účast na dražbě narazí, jsou informace o konání. Zatím bohužel neexistuje centrální evidence, takže nezbývá než psát exekutorům e-maily s žádostmi o zasílání výpisu dražených věcí. Některé kanceláře také inzerují soupis draženého majetku v místním tisku. Přehled dražeb je zatím jen na portálu České pošty - http://www.centralniadresa.cz/cadr/.

To by se naštěstí mělo změnit. Nově zvolené prezidium Exekutorské komory České republiky rozhodlo o přípravě a co nejrychlejším spuštění internetového portálu, na němž by byly zveřejňovány všechny dražby prováděné jednotlivými exekutory. V současné době exekutoři obvykle zveřejňují jimi konané dražby pouze zákonem předepsaným způsobem, někteří z nich navíc na svých internetových stránkách, na portálu e-aukce, případně na centrální adrese. Na uvedeném internetovém portálu se oproti tomu bude moci jakýkoliv zájemce o koupi jednoduše dozvědět o všech exekučních dražbách, jejich předmětech, termínech a vyvolávacích cenách.

„Portál bude spuštěn ještě letos, nejpravděpodobněji začátkem léta. Okruh zájemců nelze dopředu specifikovat, doufáme však v rozšíření jejich množství. Vzor v zahraničí není, portál dražeb bude místem, kde soudní exekutoři nad rámec svých zákonných povinností budou zveřejňovat nařízené dražby věcí,“ říká soudní exekutor David Koncz z Exekutorského úřadu Cheb.

Velká část dražeb končí s velmi malou účastí veřejnosti – s výjimkou dražby automobilů a nemovitostí. To sídla exekutorů přetékají zájemci z řad autobazarů či realitních kanceláří, kteří mají zájem o přeprodej dražených věcí.
 Jak probíhá dražba?

Při dražbě nemovitosti exekutorská kancelář stanoví termín prohlídky bytu či domu a několik dní poté je stanoveno datum samotné dražby. Zároveň zájemci o dražbu jsou připuštěni pouze v případě, že složí na účet exekutora předem určenou jistinu.

V konkrétním případě dražby jedné poloviny domu v Praze, jehož odhadní cena byla určena na 2 225 000 Kč, je jistina 250 000 Kč. Nejnižší podání při samotné dražbě bylo stanoveno na 1 483 350 Kč.

O trochu jiná situace panuje v případě dražby movitých věcí – zde není potřeba skládat jistinu dopředu, ovšem za vydražené věci je nutné zaplatit v hotovosti na místě. Prohlídka věcí určených k dražbě se koná několik hodin před zahájením. Pokud se jedná o automobily či dražší elektroniku, vyplatí se přivést si odborníka, který dokáže posoudit skutečný stav věci.

Při samotné dražbě nejprve licitátor, který ji řídí, přečte prohlášení o předmětu dražby, nejnižší podání, stanovený nejnižší příhoz a vyzve účastníky k podáním. Příklep pak udělí tomu, kdo navrhne nejvyšší nabídku, kterou nezvýší nikdo jiný ani po třetí výzvě. Důkazem o vlastnictví je obsah protokolu o dražbě. Vydražitel má také právo, aby mu bylo na požádání vydáno potvrzení o nabytí vlastnictví k vydražené věci. Přechodem vlastnictví na vydražitele zanikají zástavní a zdražovací práva a další závazky k věci. Nenajde-li se kupec pro dražené věci, nařídí exekutor opětovnou dražbu. Vyvolávací cena u takových položek je podle ustanovení zákona snížena.
  

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zase:
Ragnos
28. 7. 2009, 12:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená