FinExpert.e15.cz

Drahé kovy: Nejvyšší čas investovat


Podle mě jsou tohle všechno ne investice, ale spekulace.

Tedy zvyšujete jen hodnotu kapitálu, ale zlatá mince ležící v trezoru (stejně jako zlato koupená jako komodita), vám pravidelný příjem nevytvoří (např. oproti akciím vyplácejícím dividendu).

Navíc je podle mě pozdě na nákup zlatých kovů na spekulací, protože krize končí a zlato jde nahoru právě vždy v krizi, jako zajištění. Vyplatilo by se ho koupit někde v roce 2008 (i když nevím, za kolik se prodávalo).

Do mincí s uměleckou hodnotou se vyplatí investovat vždy, ale je u nich problému s likviditou (nedají se snadno prodat), neexistuje pro ně velký trh, jako např pro akcie, či komodity. Sám mám několik let staré proof stříbrné mince vydané ČNB a uvažuji, kde je prodat, asi je dám na Aukro od 1 Kč :) LOL. A za vydělané peníze koupím pár dividendových akcií...

Jaromír Adámek

 | 
Pavel  |  08. 09. 2010 16:00

Názor, že krize končí je opravdu k smíchu. Nějaký tzv. růst je způsoben akorát zvýšenou spotřebou, založenou na dluhu, ládováním peněz do podniků, kteří kolaps zavinili. Krize a následná deprese jistě potrvá nejméně 10 let. Já osobně láduji peníze za drahé kovy co to jde, abych nešel žebrotou, až nekryté peníze nabydou skutečné hodnoty, tedy nulové. Kdo se mnou nesouhlasí, ať se podívá na kurz zlata za rok, to je jediný argument. Jinak zlato se nekupuje jako prostředek pro tvorbu zisku, ale pro uchování hodnoty, což papír není.

 | 

Je trestuhodné, že v článku o zlatu není graf ceny zlata za minulé roky.

Podívejte se např.: http://www.finviz.com/futures_charts.ashx?t=GC&p=w1

I když podle mě, teď (po krizi) cena zlata půjde dolů.

Jaromír Adámek

 | 
Pavel  |  09. 06. 2010 12:08

Nu, takovéhle články jsou o ničem. Trochu do toho dělám a teď je cena zlata šílená a nemá vůbec žádnou cenu do toho rvát peníze. Před rokem byla cena zlata cca 2/3 letošní a před dvěma lety cca 1/2. Cena zlata už moc nepůjde. Pakliže jde o zlato investiční, tedy slitky, cihly a podobně, je to mrtvý kapitál. To je skutečnš lepší jet na akciích nebo na kurzech.

 | 

Clanek nebyl pouze o zlate, ktere je hodne medializovane a kazdy ho resi. Zalezi, jaky mate pohled na inflaci a krach statu. O vikendu jsem poslouchal v Praze Kiyosakiho, jak mluvil o krachu jednotlivych statu federace a inflaci. Podobne se vyjadril treba Paul Volker a dalsi. Ja zlato nekupuji, i kdyz cilova cena pro pristi rok je 1350 a dlouhodoba i 2 500. Zajimava je prave platina, kterou doporucuje Boris Tomciak.

Martin Chlouba

Martin Chlouba

 | 

"Zalezi, jaky mate pohled na inflaci a krach statu."

To záleží, jaký má země export (jestli větší, než import jako my, tak se není třeba bát) a pak jaký je státní dluh (kdyby u nás vyhrála teď levice, tak se bojím) a s ním související rozpočet (jestli se jde do mínusu, nebo do plusu).

Jasně i ČR může krachnout, myslím, že tím jak jsme nyní volili se tato varianta minimálně na 5-10 let s velkou jistoutou odvrátila. Stačí vyrovnat rozpočet a jako země s větším exportem budeme vpohodě.

Vezměte si například USA, hodně lidí investuje do jejich firem, mají tam super burzu, zveřejnování dat, vše tam opravdu šlape. Ale samotná USA má menší export, než import a navíc je v šíleném dluhu!

Z takového pohledu by bylo nejlepší dnes investovat do číny, která prakticky skupuje všechny ostatní země... Jenže zase tam není dostatečná ochrana kapitálu díky tomu, že to vedou komunisti.

Proto osobně investuji v ČR, kde sice jedeme do dluhu, ale teď to zarazíme, krach nám teď v nejbližších letech nehrozí (pokud to dáme dohromady) a navíc je rozhodně jednodušší číst výroční správy v češtině, než angličtině (i když osobně čtu obě, protože to nejsou jen přeložené kopie).

A Kiyosaki je fajn, mám ho rád, ale podle mě to není ekonom na tak dostatečné úrovni, aby dokázal říct, jestli krachne nějaká země. Je to středně velký investor, který se živí investicemi do nemovitostí, psaním knih (a za to je ho třeba velmi chválit), ale jediné, co by měl prorokovat je max. kam se pohne trh nemovitostí v USA. Četl jsem několik jeho knih, a podle mě na tak velké prognózy prostě nemá. Navíc některé jeho rady (zvlášť ty globální) mi připadají jako totálně ujete a vycucané z prstu. On je dobrý v takovém tom jednoduchém "selském" myšlení jak investovat a v tom jak to naučit lidi (i když vše 30* opakuje pořád dokola), ale jeho makroekonomické prognózy jsou opravdu úlet, které by neobstály proti někomu, kdo tomu opravdu rozumí.

Jaromír Adámek

 | 

Nevím jaký máte názor vy na Kiyosakiho, ale mě připadá, že někdy vyvozuje závěry z něčeho, co s tím podle mě vůbec nesouvisí, a nebo to nemá takový vliv.

On dělá závěry typu: fakt: "v létě bude více komárů kolem řek" závěr: "proto si nikdo kolem řek nebude stavět baráky"

Jinak ho mám rád, ale když čtu jeho knihy, tak se občas opravdu divím jeho posloupnosti, jak z něčeho dojde k něčemu jinému.

Obecně je podle mě důležité aby si to každý srovnal sám v té své hlavě, a investoval podle sebe. Ono rady jsou fajn, ale ty vždy podrobuji ostré kritice (používám je jen k tomu, aby mě ukázaly nové metody, cesty atd.) a závěry si zásadně dělám sám. Ono je vždy lepší, když za chyby člověk může obvinit jen sám sebe, pak může věci přehodnotit a vylepšit. Naopak dávat na názory druhých je velmi slepé, nemáte pak věci pod kontrolou. A navíc tito lidé se taky mění, jejich názory se mění atd. Takže pokud někdo napíše, koupil jsem tunu písku, je to super investice, tak než se to k vám dostane, tak on to už dávno prodal a má "zainvestováno" v kameni :)...

Jaromír Adámek

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená