FinExpert.e15.cz

Drahé kovy: Nejvyšší čas investovat

Vydělejte na investicích do drahých kovů - zlata, stříbra či platiny. Riziko inflace posune jejich ceny výše.
Drahé kovy: Nejvyšší čas investovat

Jak investovat do drahých kovů? Drahé kovy jsou velkým lákadlem, a tak je najdete jako podkladové aktivum mnoha cenných papírů, můžete spekulovat na jejich pokles či vzestup v rámci CFD (kontrakt na vyrovnání rozdílu mezi otevírací a zavírací cenou), koupit podílové jednotky ve fondech včetně ETF, kde jsou podkladem zmiňované komodity, či je lze nakoupit jako tradiční slitky, mince nebo cihly. První volba závisí na tom, zda chcete držet v ruce skutečný kov, nebo se spokojíte pouze s klikáním myši na grafu v počítači.

Kde nakupovat?

Největším specialistou na komodity je v Česku obchodník s cennými papíry Colosseum. Pro drobné investory jsou však jeho dveře zapovězeny. Počáteční kapitál je potřeba ve stovkách tisíc korun a při využití správy portfolia profesionálními manažery je třeba začít alespoň s 900 tisíci korun. Investoři, kteří si chtějí trh osahat, mohou sáhnout ke konkurenčním firmám, které nabízí nízký počáteční kapitál – u X-Trade Brokers stačí první vklad 20 tisíc korun. Při této investici ale nemůžete očekávat, že ani s pomocí leverage (finanční páky) za rok nevyděláte tolik, abyste mohli dát výpověď svému šéfovi.

Jestliže patříte k lidem, kteří chtějí mít nakoupený drahý kov před očima, vaše kroky zamíří do showroomu investičních společností prodávajících zlato, stříbro či platinu ve formě mincí a slitků. „Obchody s futures kontrakty jsou atraktivní pro investory, které zajímá především výnos a jsou proto ochotni podstoupit i související rizika. Pro konzervativní investory, kteří již mají svůj osvědčený způsob vydělávání peněz a na zlato pohlížejí jako na bezpečný přístav, připadá nákup fyzicky alokovaného zlata, které si odnesou domů do trezoru,“ popisuje odlišné přístupy Pavel Trtík ze společnosti Zlaté Mince – Numismatika.

Je libo dukáty?

Při nákupu drahých kovů je potřeba brát v úvahu měnící se kurz, u zlata například korunu vůči euru nebo dolaru, a DPH – investiční zlato je totiž od této daně osvobozeno, naopak za mince či medaile ji zaplatíte. Další důležitou položkou v ceně drahých kovů je tak zvané premium, což je přirážka nad kurzovní cenu. Premium klesá s váhou a u zlata se vyplatí kupovat slitky minimálně o váze trojské unce.

Oproti elektronickému obchodování s futures, cenu mincí či medailí zvyšuje i jejich umělecká hodnota. Společnost Zlaté mince například razí v limitované edici Svatováclavský dukát. V luxusním provedení proof je počet limitován 500 kusy a v běžné kvalitě pak Česká mincovna vyrazí 3 000 kusů. „Věříme, že tato zlatá medaile, připomínající hlavního patrona české země, udělá radost nejen odborníkům, ale také všem, kdo se sbíráním mincí a medailí teprve začínají,“ říká Jaroslav Tomanec ze Zlatých mincí.

Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Šlo o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923–1939 prodáno na čtyři sta tisíc. V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí    pohybuje od 6 000 Kč do 9 000 Kč. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích. Stejně lze nakoupit limitované edice platinových či stříbrných mincí.

Růst, nebo pokles?

Při pohledu na stav světové ekonomiky by se mohlo zdát, že krize pomalu končí a zlato už nevystoupá na kýžených 2 000 dolarů za unci. Co spíše končí, jsou nekonečné série článků o krizi v denním tisku – potíže státních rozpočtů Řecka jsou srovnatelné s Lotyšskem, pouze se o nich už tolik nepíše. Podle Borise Tomčiaka je investice do zlata a jiných drahých kovů pořád velmi zajímavá. Riziko budoucí inflace, která má pozitivní vliv na ceny drahých kovů, vzrostlo kvůli extrémně uvolněné fiskální a monetární politice – dluhy států dosahuji mamutích rozměrů. „Hlavní úrokové sazby v Evropě a USA jsou pořád téměř na nule. Taktéž pokračuje poskytování obrovských úvěrů komerčním bankám. Dříve či později se ovšem velmi expanzivní monetární a fiskální politika projeví i na cenách a s největší pravděpodobností povede i k růstu inflace,“ popisuje Boris Tomčiak. Inflaci již potvrdil i bývalý guvernér FEDu Alan Greenspan, který prohlásil, že současná silně expanzivní monetární politika může po odeznění recese způsobit prudký růst cen.

Inflace nahrává zlatu

Státy se stále výrazně zadlužují, což destabilizuje celý finanční trh. V důsledku finanční krize téměř všechny země také postrádají miliardy na příjmech, a to situaci ještě zhoršuje. „Krize definitivně oddělila nezodpovědné od zodpovědných. Země, které si v minulosti žily nad poměry a nedbaly fiskální disciplíny, se nyní potýkají s vážnými problémy. Příkladem za všechny je Řecko, kterému hrozí státní bankrot a kvůli němuž jsme na trzích opět svědky turbulencí,“ vysvětluje Boris Tomčiak.

Růstu cen drahých kovů nahrává i dlouhodobě nepříznivý výhled pro americký dolar, který je od přelomu tisíciletí v sestupném trendu. Důležitá je pro drahé kovy a především zlato celosvětová produkce a dostupnost dalších ložisek. Fakta hovoří jasně – od roku 2001 produkce zlata klesá. Navíc průměrný obsah zlata v tuně vytěžené horniny byl v roce 2000 přibližně 2 gramy, zatímco loni činila průměrná výnosnost již pouze 1,2 gramu na tunu. „Objevy nových nalezišť jsou čím dál menší a podle odhadů samotných těžebních firem se tento nepříznivý trend v nejbližších letech nezmění,“ dodává Boris Tomčiak.

Platinu táhne průmysl

Dívat se na drahé kovy jenom v souvislosti se zlatem a stříbrem je trochu úzkoprsé. Platina, o které se tolik nepíše v médiích, je další velkou šancí pro investory. V minulém roce tento kov, jehož největší ložiska jsou v Jižní Africe, vyšplhal z 1 000 na 1 500 dolarů za trojskou unci, čímž překvapil celý trh. Za růstem stálo především oživení automobilového průmyslu, který spotřebuje třetinu vytěžené platiny. „V současnosti se objevují úvahy o brzkém skončení globální recese a snížení míry nezaměstnanosti. Zájem o nákup nových aut by díky tomu mohl ještě mírně stoupnout,“ říká analytik Boris Tomčiak.

Mnoho napoví statistika počtu aut. Například v Číně, kde žije víc než 1,3 miliardy lidí, jezdilo na konci roku 2007 kolem 42,5 milionů aut. Na 100 lidí tu tedy připadají tři auta. Ještě hůř si v této statistice vede Indie, kde na 100 obyvatel připadají dvě auta. Naopak v USA, kde žije 300 milionů lidí, jezdilo na konci roku 2007 kolem 251 milionů aut. Z toho plyne, že na 100 lidí tu připadá přibližně 84 aut. Trend je v současnosti jasně nastolen. Asie bude pomalu dohánět vyspělý svět, což se projeví zejména v růstu poptávky po malých vozidlech.

Pro platinu je také klíčový zájem výrobců šperků a posléze platinová horečka Číňanek, které chtějí vlastnit náramky či náhrdelníky z tohoto kovu. Spotřeba ve šperkařství zde vzrostla o 0,9 milionu na 1,7 milionu uncí. Nárůst poptávky byl dokonce vyšší než v případě zlata. Podle průzkumu společnosti Millward Brown-ACSR provedeném na vzorku 1 000 bohatých domácností považuje platinu za svůj nejoblíbenější drahý kov více než polovina dotázaných Číňanek. „Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že výhled pro platinu je v současnosti velmi příznivý. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zhodnocení ze současné úrovně 1 639 USD na 1 760 USD za unci,“ říká Boris Tomčiak s tím, že postupný růst ceny platiny předpokládají i v dlouhodobém časovém horizontu.

Proč investovat do platiny?

1. Globální automobilový trh se již zotavil z nejhoršího. Předpokládá se obnovení růstu prodejů vozidel. Podporou by měly být i nákupy za účelem modernizace vozového parku.

2. Nadprůměrné zvyšování množství koupených aut v rozvíjejících se státech by mělo i nadále pokračovat. Důvodem je poměrně nízký poměr aut k počtu obyvatel a rychlé zvyšování disponibilního příjmu tamních domácností.

3. Producenti aut již uvažují o navyšování výroby a výstavbě nových závodů. V důsledku zlepšení prognóz se dá předpokládat další předzásobování kovy.

4. Šperkařský průmysl se stává tahounem spotřeby platiny. Zejména Číňané zbožňují tuto surovinu. Díky bohatnutí domácností se dá předpokládat další růst poptávky po platinových špercích.

5. Investiční poptávka po platině a jiných drahých kovech je v posledních měsících vysoká. Důvodem je snaha investorů přesunout část svých prostředků do aktiv, které by je měly ochránit proti zvýšené inflaci v budoucnu. Její pravděpodobnost je vysoká zejména kvůli nadměrnému množství peněz v oběhu.

6. Strana nabídky stále čelí problémům v Jižní Africe. Pravidelné stávky horníků a nedostatečná kapacita produkce elektřiny neumožňují výraznější rozšiřování těžby.

Proč investovat do zlata?

1. Během krize je zlato pro investory bezpečný přístav a zájem vystřeluje cenu nahoru.

2. Dolar oslabuje a díky tomu také stoupá cena zlata.

3. Krize zdaleka nekončí a podle mnohých ji bude následovat vysoká inflace, která opět zvýší cenu zlata.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance. Podívejte se na aktuální číslo, které najdete na stáncích.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Tohle jsou spekulace a ne investice.
Pavel
8. 9. 2010, 16:00
Re: Ceny zlata
Jaromír Adámek
11. 6. 2010, 09:16
Re: Ceny zlata
Jaromír Adámek
11. 6. 2010, 09:03
Re: Ceny zlata
Martin Chlouba
9. 6. 2010, 14:31
Re: Ceny zlata
Pavel
9. 6. 2010, 12:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená