FinExpert.e15.cz

DPH nižší nebude

Hospodářská komora nesouhlasí s výší jednotné daně z přidané hodnoty.

Hospodářská komora ČR odmítá postoj ministra financí Bohuslava Sobotky, který prohlásil, že koncepce reformy veřejných financí nepočítá se sblížením dvou sazeb daně z přidané hodnoty v následujících třech letech. Vláda podle něj nepředpokládá, že by v tomto období snížila základní sazbu se současných 22 %.
 
"Reforma nepočítá se snížením základní sazby DPH a to i přesto, že vláda ve svém programovém prohlášení postupné sbližování sazeb daně z přidané hodnoty uváděla," říká prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podle jeho slov je takový krok nutný, už kvůli tomu, že Česká republika leží v sousedství států, kde je základní sazba této daně nižší. Na Slovensku bude od nového roku platit jednotná devatenáctiprocentní sazba DPH (nyní v SR platí základní sazba 20 %, snížená 14 %), V Rakousku je úroveň daně z přidané hodnoty na 20 % a v Německu dokonce na 16 %.

"Pro naše podnikatele je to opět jedna ze zátěží, s níž se konkurence okolních zemí potýkat nemusí," říká Jaromír Drábek a dodává: "Vlády těchto států podporují své podnikatele tím, že využívají možnosti daňové politiky EU stanovit si vlastní výši daně. Českým podnikatelům se bohužel takové podpory od vlastních politiků nedostává."

Jaromír Drábek kritizuje i proces přijetí převodu služeb ze snížené do základní sazby, které prošlo hlasováním poslanecké sněmovny jako pozměňovací návrh: "Z mého pohledu šlo o nesystémový krok, který byl poslaneckou sněmovnou přijat ještě před dokončením celkové koncepce reformy veřejných financí, umím si představit, že stejné pohnutky vedly Václava Klause k vetování příslušného zákona."

Hospodářská komora si uvědomuje, že k jistým změnám v oblasti DPH kvůli vstupu ČR do EU musí nutně dojít. První výraznou změnou bude další snížení limitu obratu pro povinnou registraci plátců DPH ze současných tří milionů na jeden milion korun (cca 35 000 EUR) od 1. května 2004. Další změnou bude i přesun zboží a služeb ze snížené do základní sazby (podle 6. směrnice EHS), jednotná sazba DPH ovšem v EU stanovena není.


Zdroj: TZ Hospodářské komory ČR

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, prosím Vás tímto o radu. Zabývám se výro...
Komisní prodej a DPH
28. 4. 2013, 11:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená