FinExpert.e15.cz

Dow Jones nad 10 000 body

Důležitá hranice prolomena.

Celkem dvakrát během minulého týdne uzavíral tradiční Dow Jones index nad hranicí 10 000 bodů – ve čtvrtek a v pátek. Na podobných hodnotách se přitom naposledy pohyboval v květnu 2002. Za celý týden nakonec Dow Jones index přidal 1,8 %, když uzavíral na 10 042,16 bodech. Více než 1% zisk zaznamenal také index S&P 500, jež přidal 1,2 % na 1074,14 a usadil se novém ročním maximu. Naopak „nejhůře“ z tria hlavních indexů si vedl Nasdaq Composite, když povyrostl jen o 0,6 % na 1949 bodů.

Fed: vše při starém
Zřejmě nejočekávanější událostí minulého týdne bylo zasedání americké centrální banky. Všeobecně se čekalo, že ke změně úrokových sazeb nedojde. To se i stalo, když sazby zůstaly na 1 %, tj. více než 45letých minimech. Nicméně nejasnosti panovaly ohledně možné změny slovníku, který používá Alan Greenspan, a jež by mohl více napovědět o dalších krocích centrální banky. Ani v tomto ohledu však k výraznému posunu nedošlo a je tak docela možné, že úpravy úrokových sazeb se nedočkáme ani v prvních měsících příštího roku.

Z ekonomických reportů tentokrát nepřicházely jednoznačně pozitivní zprávy. Zklamala např. prosincová spotřebitelská důvěra podle University of Michigan (89,6 vs. odhady 96) či nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti (378 tis. vs. odhady 395 tis.). Nicméně zvýšení druhého ukazatele není zatím nic tragického, jelikož čtyřtýdenní průměr dosahuje stále velmi solidního čísla: 365 tis. Na druhé straně potěšily maloobchodní tržby za listopad, které narostly o 0,9 % vs. očekávání 0,7 %.  

Tento týden se můžeme připravit na další ekonomické zprávy (např. CPI či tradiční informace z trhu práce). Pokud jde o firemní sféry, pak stojí za zmínku pondělní reportování (po uzavření trhů) softwarové společnosti Oracle. V pondělí by navíc trhy měly pozitivně ocenit zatčení Saddáma Husajna.

Doma: KB i nad 2400
Tuzemská burza se nechala inspirovat zisky amerických akcií, index PX 50 tak během minulého týdne posílil o 1,7 % na 624,5 bodu. Dařilo se Komerční bance, která v úterý uzavírala nad hranicí 2300 Kč. Růst u tohoto titulu pokračoval i po zbytek týdne, když se v pátek akcie obchodovaly i nad 2400 Kč. Nakonec ale Komerční banka uzavírala páteční obchodování na 2373 Kč, tj. s týdenním růstem 6,7 %.

Zájem byl také o papíry Českého Telecomu, který za týden přidal 2,1 % na pátečních 277,70 Kč. Zde byly kurzotvorné zprávy hned dvě. Nejdříve se Telecom dočkal zvýšeného doporučení od společnosti Patria, jež zvýšila doporučení z držet na koupit s cílovou cenou 330 Kč. Druhá zpráva pak souvisí se zájmem společnosti TDC koupit 51% vládní podíl v Telecomu.    
 

 

 

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená