FinExpert.e15.cz

Dovoz do ČR v červenci převýšil vývoz o 5 miliard

Zahraniční obchod České republiky skončil v červenci schodkem 4,9 miliardy korun. Bilance nenavázala na přebytek z předchozího měsíce, ale přesto jde o nejlepší červencový výsledek od roku 1995. Výsledky oznámil Český statistický úřad. Podle ekonomů bývá červencová bilance tradičně horší, protože podniky kvůli dovoleným vyvezou méně zboží. Očekávali proto v průměru schodek necelých devět miliard.

Vývoz vzrostl v červenci meziročně o 27 procent a dovoz o 18,8 procenta. Příznivě se vyvíjel především obchod se stroji a dopravními prostředky.

Statistikové dnes také mírně revidovali výsledky zahraničního obchodu za rok 2003 a první pololetí letošního roku. Schodek loňského roku se podle zpřesněných údajů zvýšil o 0,4 miliardy korun na 69,793 miliardy. Za první čtvrtletí roku 2004 přešla bilance po revizi z pasiva 0,9 miliardy Kč do aktiva 0,6 miliardy Kč a za druhé čtvrtletí letošního roku se zvýšil schodek o půl miliardy na 11,307 miliardy korun.

Za prvních sedm měsíců letošního roku vzrostl vývoz meziročně o 22,3 procenta a dovoz o 17,7 procenta. Schodek obchodní bilance činil 15,6 miliardy a byl meziročně nižší o 14,1 miliardy korun. informoval ČSÚ.

Přebytkem 12,7 miliardy korun skončil v červenci zahraniční obchod se státy Evropské unie. Bilance obchodu s ostatními státy naopak vykazuje schodek 17,6 miliardy Kč. Kromě strojů a dopravních prostředků, kde se aktivum zvýšilo o 15,3 miliardy, se Česku dařilo také při obchodu chemickými výrobky, potravinami a živými zvířaty. Bilanci obchodu s ropou a ropnými výrobky naopak negativně ovlivnil růst ceny této suroviny na světových trzích a pasivum obchodu se tak zvýšilo o 5,3 miliardy. Bilance obchodu s polotovary a materiály přešla z aktiva 1,2 miliardy do pasiva 2,5 miliardy korun, oznámil ČSÚ.

Aktivní bilanci se státy Evropské unie ovlivnil především obchod s Německem (přechod z pasiva 0,3 miliardy korun do aktiva 8,5 miliardy Kč), Belgií, Maďarskem a Rakouskem. Na druhé straně se podle ČSÚ zhoršila bilance s Polskem a Velkou Británií. Se státy mimo EU vzrostlo pasivum o 1,3 miliardy Kč, z toho nejvíce s Japonskem a Čínou.

Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předcházejícími dvanácti měsíci se zvýšil vývoz o 17,8 procenta a dovoz o 16 procent. Celkové pasivum ve výši 55,8 miliardy korun bylo o 12,8 miliardy korun nižší. Zvýšilo se aktivum v obchodě se stroji a dopravními prostředky a průmyslovým spotřebním zbožím. Zároveň se prohloubil schodek především v obchodě s chemickými výrobky a minerálními palivy.

Zdroj: ČTK

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená