FinExpert.e15.cz

Dovolenou? Hotel? Na internetu!

Počet cestovních kanceláří a agentur působících na českém trhu jde do tisíců, a to i přes to, že v posledních letech tento obor prochází poměrně mocnou konsolidací. Při hledání té nejúžasnější dovolené nebo hotelu může samozřejmě pomoci internet. Stačí vědět, kam se podívat.
Dovolenou? Hotel? Na internetu!

Vše na jednom místě

Téměř každá cestovní kancelář má dnes své internetové stránky, na kterých lze nalézt katalogovou nabídku i last minute pobyty. Procházet však nabídky cestovních kanceláří jednu po druhé je extrémně zdlouhavé a navíc nikdy neobsáhnete celou nabídku. Na českém internetu však existují místa, kde vše získáte hezky pohromadě. Tisíce nabídek na jednom místě. Kde hledat a zakoupit zájezdy za stejnou cenu jako u cestovní kanceláře, která daný zájezd pořádá?

Invia.cz

Společnost Invia.cz je největší internetovou cestovní agenturou v České republice. V roce 2004 dosáhla obratu 321 miliónů Kč a jejich služeb využilo 25 000 lidí. V současné době nabízí last minute i katalogové zájezdy od cca 160 cestovních kanceláři. Kromě prodeje zahraničních zájezdů naleznete na stránkách Invia.cz i prodej letenek a ubytování v ČR a SR.

V rámci rozšířeného výběru můžete hledat zájezdy i podle dalších kritérií jako např. typ stravy, způsob dopravy a počet hvězdiček ubytování, resp. fulltextově. Ceny ve vyhledávání jsou uváděny bez letištních tax. Detailní výpis termínu s popisem a možností nezávazné objednávky obsahuje již zpravidla všechny poplatky a taxy. V základním vyhledávání se orientujete podle země, termínu a ceny. Po odeslání nezávazné objednávky jste telefonicky kontaktováni. Zájezd lze zaplatit bankovním převodem nebo složením hotovosti na jeden z 5 účtů u největších českých bank. Dále je možné platit hotově na pobočkách v Praze a v Brně. Na serveru lze nalézt samotnými zákazníky psané recenze a minirecenze vybraných hotelů.

Klepněte pro větší obrázek

 

Net Travel.cz

Také Net Travel.cz je internetovým prodejcem zájezdů, který zaručuje, že cena služby je stejná, jako u cestovní kanceláře, která daný zájezd realizuje. Společnost získává  - stejně jako ostatní zmíněné v tomto článku - provize přímo od cestovních kanceláří, cena zájezdu se tedy zprostředkováním nenavýší.

Vyhledávat lze opět rychlou formou (typ zájezdu, cílová země, termín, cena, lokalita, doprava) nebo podrobně, kde lze nastavit více vyhledávacích parametrů. K dispozici je i průvodce vyhledáváním. Ceny zájezdů jsou uváděny stejně jako u cestovních kanceláří, tj. někdy bez a někdy s letištními poplatky, palivovými příplatky apod. Při objednávce si však již vždy můžete spočítat koncovou cenu zájezdu.
Platba za zájezd může být provedena bankovním převodem nebo hotově na pobočce v Praze.  Na stránkách nettravel.cz lze zakoupit také letenky a nalézt obecné informace o některých cílových destinacích nabízených zájezdů.

Klepněte pro větší obrázek

 

Zájezdy.cz

Cestovní agentura Zájezdy.cz prodává zájezdy pro více jak 60 cestovních kanceláří. Vyhledávat lze formou zadání čtyř základních parametrů (typ zájezdu, termín, země, cena za osobu) nebo krok za krokem pomocí průvodce, kdy při postupném přidávání omezujících podmínek vidíte, kolik zájezdů daným kritériím ještě vyhovuje.

Po výběru dovolené zasílá klient nezávaznou objednávku přímo ze www stránek. Součástí této objednávky je i vyplnění cenové tabulky (cena za osobu, přistýlku, sleva dítě podle věku, svoz na letiště, letištní a bezpečnostní taxy, pojištění, vízum, palivový příplatek apod.) Po řádném vyplnění údajů tak klient získá přesnou a koncovou cenu vybraného zájezdu. Následná platba může být provedena převodem nebo hotovostním vkladem na některý ze 4 účtů agentury.

Klepněte pro větší obrázek

 

Zájezdů jsou tisíce

Každá ze tří zmíněných internetových cestovních agentur nabízí řádově tisíce zájezdů, metodika použitá pro celkový počet zájezdů v databázi se však mnohdy zásadně liší. Více než obsáhlost celkové databáze však bude uživatele pravděpodobně zajímat vyfiltrovaná skupina zájezdů vyjadřující počet dostupných ubytovacích kapacit v konkrétním požadovaném termínu a splňující další zadané parametry. Vzhledem k tomu, že jako nástroj pro hledání je použit internet, není samozřejmě problémem „obejít“ všechny cestovní agentury během několika málo minut. Část nabídky přitom bude u všech cestovních agentur stejná.

NaCesty.cz

Portál NaCesty.cz je internetovou cestovní agenturou zaměřenou na prodej zejména last minute zájezdů a letenek, výhradně od zahraničních touroperátorů a leteckých společností (celkem více než 50). Odlety jsou v tomto případě z německých a rakouských letišť, přičemž mnohé z nich mohou být pro část populace lépe dosažitelné než letiště v Praze - Ruzyni, ze kterého v drtivé většině případů odlétají letadla českých cestovních kanceláří. Například letiště ve Vídni se nachází pouhých 88 km od hranic a je zajímavé pro obyvatele Moravy, letiště v Drážďanech je dokonce jen 62 km od státní hranice atd.

 Klepněte pro větší obrázek

 

Letiště Vzdálenost od hranic Dojezdový čas z Prahy

Cena parkovného

Hotel, parkování po celou dobu pobytu, obousměrný transfer na/z letiště

7 dnů

14 dnů
Berlín 240 km 5,5h 55 65 78
Drážďany 62 km 2,5h 49 80 není k dispozici
Erfurt 192 km 4,5h 40 60 není k dispozici
Lipsko 177 km 4,5h 30 45 65
Norimberk 160 km 3h 38 52 73
Mnichov 222 km 4h 44 59 84
Frankfurt 345 km 5,5h 55 66 70
Stuttgart 365 km 5,5h 46 92 99
Linec 74 km 3,5h 29 36 není k dispozici
Salzburg 197 km 5h 59 75 není k dispozici
Vídeň 88 km 5h 26 38 167

 

Zájezdy a letenky

NaCesty.cz funguje v češtině a člení se do několika kategorií. Hledat můžete nad dvěmi databázemi zájezdů. Last minute nabízí období výběru až na 120 dní dopředu, First minute s obdobím výběru +1 až maximálně +300 dnů, kde však naleznete jak zvýhodněné nabídky First minute při včasném objednání, tak z období Last minute. Dále jsou k dispozici charterové letenky jako přebytky kapacit německých cestovních kanceláří a nízkonákladových leteckých společností. Důležité je, že cena všech zájezdů i letenek je vždy uváděna včetně všech letištních a bezpečnostních příplatků, což bohužel v České republice dosud není zvykem a na výpočet koncové ceny produktu obvykle potřebujete kalkulačku. Jak je patrné, německý a rakouský zákazník je prostě zvyklý na transparentnější chování prodejce.

Ubytování a kritiky hotelů

Poslední částí NaCesty.cz je nabídka ubytování, a to jak v Evropě, tak ve světě. Hodí se mj. pro poskládání dovolené formou samostatného nákupu letenky a ubytovací kapacity. Všechny cestovní kanceláře, jejichž nabídky se nacházejí na portále NaCesty.cz, jsou pojištěny proti úpadku.
 
Velmi užitečným vodítkem při výběru dovolené se může stát databáze kritik hotelů OpenHotelGuide (tvořena samotnými turisty), se kterou NaCesty.cz spolupracují. Obsahuje více jak 50 000 hotelů a nejrůznějších ubytovacích zařízení. Pomoci intuitivního klikání na několik úrovní mapy se návštěvník dostane až k názvům hotelů, které se dají třídit podle několika hledisek. U každého hotelu je uveden názorný graf hodnocení a počet jednotlivých kritik. Hodnocen je např. pokoj - velikost, čistota, hotel - okolí bazénu, rozsah parkové krajiny, celková čistota, strava - sortiment jídel a nápojů, chuť, atmosféra restaurace, poloha a okolí - možnost nákupů v okolí, dopravní spojení, kvalita pláže, noční kluby atd. Pro českého uživatele je nevýhodou této aplikace, že je pouze v němčině, avšak díky grafickému provedení a procentuálnímu hodnocení se zorientujete i se zcela základní znalostí tohoto jazyka.

Pokud zrovna nebydlíte u hranic

Pokud ještě pořád váháte, zda odlet z německého či rakouského letiště pro vás není příliš složitý a riskantní, je zde ještě jedna služba, která by vás mohla přesvědčit. NaCesty.cz loni  zařadila do své nabídky služeb i zprostředkování ubytování na letištích těsně před odletem. Služba může být výhodná pro všechny klienty přijíždějící k odletům z delší vzdálenosti a nechtějí riskovat, že zmeškají check-in apod. Za cenu cca 80 EUR za 2 osoby získáte ubytování na jednu noc v hotelu v blízkosti letiště, parkování u tohoto hotelu po celou dobu pobytu a kyvadlovou dopravu na letiště a zpět. Částka za tento servis může být v mnoha případech nižší než pouhé parkovné na letišti.

Je libo jen hotel?

Dovolenou lze samozřejmě zakoupit jako balíček, tedy doprava, ubytování, stravování, pojištění apod. najednou, nebo si ji poskládat. Nalézt vhodné ubytování pro soukromé i pracovní cesty pomůže server hrs.com. Jedná se o globální elektronický rezervační systém založený na databázi více než 150 000 hotelů po celém světě. Funguje ve 31 jazycích, mj. i v češtině. Prostřednictvím hrs.com může být zarezervováno i přes 400 českých hotelů, mnohdy za mnohem výhodnější cenu než je pultová cena v hotelu samotném.
 
Při vyhledávání stačí zadat požadovaný cíl cesty (město nebo region, ostrov, PSČ, ulice, pamětihodnost),  datum příjezdu a odjezdu a počet pokojů konkrétního typu (jednolůžkový, dvoulůžkový) a získáte ucelenou nabídku ubytování. Vložením dalších omezujících kritérií lze nabídku zúžit a vidět tak jen hotely, které vyhovují vašim specifickým požadavkům (minimální počet hvězdiček, cenový limit, určitý hotel nebo řetězec, poloha a vybavení hotelu apod.)

Klepněte pro větší obrázek

 

Standardní a garantovaná rezervace

Po zobrazení nabídky vidíte vždy jen volné ubytovací kapacity, které lze okamžitě rezervovat. Informace, které jsou u každého hotelu k dispozici, jsou velice podrobné, včetně mapy, vzdálenosti od letiště, vybavení, fotografií, ceny snídaně resp. její zahrnutí v ceně apod. Zvlášť barevně systém označuje nabídky, které jsou cenově výhodnější než roční průměr cen v systému hrs.com.

V závislosti na typu hotelu lze provést standardní nebo garantovanou rezervaci. Při standardní rezervaci bude pokoj rezervován v den příjezdu většinou až do 18:00 hodin (místního času). Pokud se do této doby nedostavíte, rezervace se automaticky a bezplatně zruší. Poté již nemáte na pokoj nárok. U garantované rezervace je bez ohledu na dobu vašeho příjezdu pokoj rezervován celou noc. Rezervace je v tomto případě možná jen za použití platební karty a v případě, že se nedostavíte nebo neprovedete včas storno (mnohdy stačí v den příjezdu), bude po vás hotel vyžadovat úhradu. V některých případech je možné provést pouze garantovanou rezervaci. Úhrada ubytování však probíhá vždy až při opuštění hotelu, karta slouží pouze jako záruka rezervace.

České a slovenské hotely na TravelGuide.cz

Ubytování v České republice a na Slovensku pokrývá server TravelGuide.cz. Už od první stránky se uživatelé setkají s mapami. TravelGuide.cz disponuje mapovou aplikací, ve které se dá velmi snadno najít třeba město či kraj, kde si najdete ubytovací zařízení splňující optimálně vaše představy. Ihned na první stránce nabízí možnost vyhledat i okolní zařízení vybraného subjektu, čímž dává naprosto ucelený výběr zvolené lokality. V rozšířeném vyhledávání můžete specifikovat přesné parametry požadované ubytovací kapacity (např. umístění a vybavení hotelu nebo pokoje, zázemí pro rekreaci a sport atd.).

Zbývá dodat, že TravelGuide.cz má i své sourozence. Již 13 let vychází kniha Hotel Guide, nabízí více než 5 000 ověřených záznamů o ubytovacích a dalších zařízeních v České republice a má i svou CD-ROM verzi.

 Klepněte pro větší obrázek

Rychlé odkazy

Internetové cestovní agentury
Rezervace ubytování
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená