FinExpert.e15.cz

Dovolená (téměř) bez hotovosti

Dříve než vyrazíte na letní dovolenou do zahraničí, seznamte se s možnostmi, jak efektivně vaši platební kartu využít.
Dovolená (téměř) bez hotovosti

Platí, že téměř každý český občan má alespoň jednu platební kartu. Celkově bylo mezi lidmi na konci prvního kvartálu 8 743 055 platebních karet. V tomto počtu jsou zahrnuty jak debetní, kreditní i charge karty. Většina karet je hybridních, tj. obsahují čip i magnetický pasek. Pouze magnetické karty se už několik let téměř nevydávají. Karty jsou také prakticky jen mezinárodní, takže jimi zaplatíte i vyberete jako v tuzemsku, tak v cizině.

Elektronická nebo embosovaná?

Rozdíl mezi elektronickou kartou a kartou embosovanou poznáte snadno. Druhá z nich má údaje o majiteli vytištěné plasticky, což umožňuje placení i na obchodních místech vybavených pouze mechanickou čtečkou (imprinterem). V České republice není problém platit kteroukoliv kartou, protože z více než 50 tisíc provozoven je vybaveno elektronickým platebním terminálem umožňujícím placení elektronickou kartou téměř 80 % z nich.

Zatímco v Evropě jsou možnosti platit elektronickou kartou poměrně dobré, v zámoří, obzvlášť ve státech severní Ameriky, jsou tyto možnosti velmi omezené. Například nelze udělat rezervaci v hotelu, či platit v autopůjčovnách. Nemalou výhodou je i prestiž karty, elektronická karta v zahraničí nemusí být z pohledu obchodníka vždy „zárukou“ solventnosti držitele. Všechny banky nabízejí hned několik typů karet obou největších asociací, tedy Visa anebo MasterCard.

Do zahraničí je tedy lepší cestovat s embosovanou kartou.

Visa nebo MasterCard?

Visa a MasterCard jsou jednoznačně dvě nejvýznamnější karetní asociace v České republice. Praktické využití obou typů karet je víceméně totožné. Ze všech bankomatů je možné vybírat peníze na oba typy karet. Také u provozoven existují jen malé rozdíly. Obě asociace nabízejí prakticky stejné pokrytí také ve světě. Přesto v určitých koutech světa mohou existovat rozdíly. Dostupnost bankomatů si před cestou můžete ověřit na webových stránkách obou asociací (www.visa.com a www.mastercard.com).

Platit u obchodníků?

Platby u obchodníků jsou v tuzemsku i cizině zadarmo. Při platbě v zahraničí může proti platbě v hotovosti navíc počítat s výhodnějším směnným kurzem. Nezáleží totiž na tom, že má majitel karty zřízený jen korunový účet.

Výběr z bankomatů

Za výběr z bankomatu v zahraničí si banky buď účtují fixní poplatek zhruba od 80 do 150 Kč plus zhruba 0,5 % z vybírané částky. Opět platí, že banky provedou směnu měny za lepších podmínek než při výměně hotovosti. Před odjezdem do ciziny si prověřte výši denních nebo týdenních limitů pro výběry hotovosti.

Výběr z bankomatu v zahraničí*
Název banky Výběr z bankomatu v zahraničí Poznámky
Bawag Bank 2,5 % z částky, minimálně 80 Kč  
Česká spořitelna 0,5 % +100 Kč, výběry z bankomatů Erste Group 6 Kč Erste Group působí kromě ČR v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku, Rumunsku, Srbsku, Maďarsku a na Ukrajině.
Citibank 0.5 % + 100 Kč  
ČSOB 0,5 % + 80 Kč, v bankomatech ČSOB na Slovensku 6 Kč Od 1. června do konce září 2008 je pro majitele ČSOB Studentského konta 5 výběrů měsíčně v zahraničí zdarma.
Fio, družstevní záložna 0,5 % + 80 Kč  
GE Money Bank 0,5 % + 100 Kč  
Komerční banka 1 % minimálně 100 Kč  
mBank 0 Kč  
Oberbank 0,5 % + 80 Kč  
Poštovní spořitelna 0,5 % + 80 Kč, v bankomatech ČSOB na Slovensku 5 Kč  
Raiffeisenbank 0,5% + 100 Kč  
UniCredit Bank 0,5 % + 100 Kč  
Volksbank 0,5 % + 75 Kč nebo Holiday kartou 29 Kč Holiday karta se nevydává po celý rok, v prodeji by měla být znovu od začátku července 2008.
Waldviertler Sparkasse von 1842 0,5% + 80 Kč  
* Jedná se o výběr běžnou, tj. debetní kartou. U kreditních, charge či úvěrových karet jsou poplatky podobné, většinou však vyšší.    
Údaje k 12. červnu 2008    

Výběry z bankomatů v cizině je s ohledem na poplatky dobré využít pouze v případě nenadálých situací.

Platební karty a pojištění

Nejčastěji je s platební kartou spojeno cestovní pojištění, jehož základem je:

  • pojištění léčebných výloh a doplňková pojištění
  • pojištění odpovědnosti za škodu (na majetku, zdraví)
  • úrazové pojištění
  • pojištění zavazadel

Nejdůležitější v zahraničí je pojištění léčebných výloh. Zkontrolujte si, jak vysoké limity pojistného plnění máte nastaveny (u běžných karet nejsou nijak vysoké a spoléhat na ně příliš nelze). Informujte se také, zda máte u vaší karty nárok na asistenční službu, která vám může v krizových situacích výrazně pomoct (zajistí např. telefonickou pomoc v nouzi, tlumočení a překlady při styku s policií, zajištění tlumočníka při soudním řízení a také zajištění vstupu do odpočinkového salonku, změnu rezervace letenek v případě zpožděných letů nebo pomoc v případě ztráty dokladů, kdy pojistitel zorganizuje vystavení náhradních dokladů od vozidla, řidičského oprávnění nebo cestovního dokladu).

Před cestou je vhodné zkontrolovat zejména maximální možnou délku nepřetržitého pobytu v zahraničí a výši limitů pojistného plnění a rozsah pojistné ochrany.

Hotovost pomocí služby Cashback

Kromě výběru hotovosti z bankomatu existuje v některých evropských, ale i mimoevropských zemích možnost dodatečného získání hotovosti při platbě u obchodníků. Pomocí cashbacku leze získat i menší částky zahraniční měny, často bez jakýchkoliv dalších poplatků. Tímto způsobem je možné dostat se k hotovosti již například v Dánsku, Švédsku, Itálii, Polsku nebo Velké Británii, ale také v Jižní Africe nebo Spojených státech.

Vybrat kartou lze i na menších bankovních pobočkách nebo v některých směnárnách. Musíte se však připravit na to, že poplatek za tuto službu bude o něco vyšší.

Jiné využití karet

Karta může sloužit i jako zajišťovací nástroj. Například při rezervaci ubytování nebo garance kartou při pronájmu automobilu. Při rezervaci ubytování ve značném počtu hotelů po celém světě, tak můžete očekávat otázku na číslo vaší karty a dobu konce její platnosti. Vy pak zase máte právo žádat o písemné potvrzení a zaslání rezervačního kódu. V případě, že nebude požadované ubytování zajištěno, máte právo na jednu bezplatnou noc na náklady hotelu. Pokud se však do hotelu nedostavíte rezervaci nezručíte, má hotel nárok naúčtovat jednu noc.

Při zajišťování pronájmu auta zase často pronajimatelé požadují kartu jako potvrzení, že jste schopen zapůjčení uhradit. Při sjednávání pronájmu je proto karta autorizována (předautorizována) s ohledem na částku spojenou s dobou zapůjčení vozu.

V případě stornování rezervace ubytování si vždy vyžádejte písemné potvrzení (faxem, e-mailem).

 

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

zkušenosti s VISA Elektron
cestoatel
7. 7. 2008, 16:20
Re: Nepřesná informace
Lukáš
7. 7. 2008, 10:26
unicredit
pan petr
1. 7. 2008, 17:49
Re: VISA E
petr
1. 7. 2008, 11:50
Nepřesná informace
petr
1. 7. 2008, 11:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená