FinExpert.e15.cz

Dovolená, ručení a energie: 3 věci, za které zbytečně připlácíte

Snažíte se ušetřit, kde se dá? Pak si ale dejte pozor na rádoby výhodné nabídky, které ve výsledku mohou přijít dráž než běžně. Rizika často číhají při výběru dovolené, povinného ručení nebo dodavatele energií.

1. Energie: změna dodavatele se vyplatí

Přestup k jinému dodavateli je stále jeden z nejjednodušších způsobů, jak výrazně snížit výdaje domácnosti za elektřinu a plyn. Změnu provedete zdarma a není nijak náročná, je však nutné si pohlídat termíny a při výběru brát v úvahu reference, zákaznický servis a smluvní i obchodní podmínky. „Dejte si pozor především na sankce za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou. Smlouva na dobu neurčitou je obvykle výhodnější, protože můžete kdykoliv přejít k jinému dodavateli,“ radí advokát Marcel Moštěk.

Rychlé a přehledné srovnání cen nabízejí opět speciální kalkulačky na internetu. Změnou dodavatele u plynu ovlivníte až 80 % z celkové ceny, u elektřiny necelých 50 %. Podle údajů energetického portálu Snizujeme.cz se totiž cena plynu u jednotlivých dodavatelů může za rok lišit až o 8 000 korun, zatímco rozdíly v cenách elektřiny se pohybují v rozmezí 4 000 korun. 

2. Povinné ručení: při sjednání online šetříte čas a dva tisíce k tomu

Pořizujete si povinné ručení vašeho vozu na pobočce v pojišťovně? Pokud ho příště sjednáte online z domu, můžete průměrně ušetřit 1850 korun. Porovnejte nejprve nabídky co největšího počtu pojišťoven pomocí kalkulaček povinného ručení, které najdete volně dostupné na internetu. Na základě výsledku si vyberte nejvhodnější pojistku pro svůj vůz. Podle údajů společnosti Snizujeme.cz lze na vhodně zvoleném povinném ručení ušetřit až 70 procent. 

Pamatujte ale, že nejlevnější nabídka nemusí být vždy nejlepší. Pojišťovny často nabízejí slevu, pokud u nich máte uzavřenou další smlouvu. „Pokud máte doma víc aut či řidičů, využijte bonusu v rámci rodiny,“ radí Martin Koutný z portálu Snizujeme.cz. Zjistěte si také, zda neušetříte při platbě jednou ročně a jaký druh platby je pro vás nejvýhodnější. Konečnou cenu tedy ovlivňuje řada kritérií, které kalkulačky započítávají do svých výsledků.

3. Dovolená: za včasný výběr ušetříte sedm stovek

Chystáte se do Chorvatska? Pak zapomeňte na to, že nejlevnější nabídku seženete na poslední chvíli. Kvůli oslabení koruny na více než 27 korun za euro se totiž očekává nárůst cen zájezdů až o 10 %. Díky tomu se vyplatí nákup tzv. first minute zájezdů, tedy včasného nákupu za zvýhodněnou cenu. Cestovní kanceláře je nabízejí obvykle od začátku listopadu do začátku března. Slevy se pohybují mezi 20–35 % z katalogové ceny zájezdu. „Očekáváme, že i tento rok vyjdou first minute zájezdy levněji než last minute,“ potvrdil Michal Vávra z Cestolino.cz. 

Průměrně lze díky včasnému nákupu ušetřit 700 korun za osobu. Navíc řada cestovních kanceláří nyní garantuje, že first minute bude levnější než pozdější nabídky. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur počet Čechů, kteří letos nakupují dovolenou s předstihem, vzrostl přibližně o 5 %. „Průměrnou first minute dovolenou v Chorvatsku letos turisté pořídí za zhruba 7 700 korun, což je téměř o 1700 korun víc než loni. Ceny ovšem ještě dále porostou,“ varuje Vávra.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená