Zaslouženou dovolenou si Češi nechávají na červenec a srpen, stejně tak jako většina Středoevropanů a Východoevropanů. V průměru jen 9 % již vycestovalo v první polovině roku a dalších 11 % čeká až na zářijové výprodeje.
Poměrně velká skupina obyvatel střední a východní Evropy se také rozhodla, že letos na dovolenou nepojede. Konkrétně toto rozhodnutí učinilo 16 % Čechů, 15 % Poláků, 24 % Řeků a 15 % Maďarů, přičemž uvedené hodnoty jsou srovnatelné s loňským rokem. Údaje vyplývají z nejnovějšího průzkumu společnosti PayPal.
Podívejte se na užitečné tipy, jak na dovolené zbytečně neutrácet.
Zdrženlivost i na dovolené
Rozhodování o prázdninových cílech ovlivňuje řada faktorů, ve většině zemí je to především cena. Ta je nejdůležitějším parametrem pro 47 % Čechů, 55 % Poláků, 64 % Řeků a 61 % Maďarů. Češi také zohledňují názory a zkušenosti přátel (66 %), vzdálenost od turistických atrakcí (48 %) a oblíbenost mezi ostatními turisty (31 %).
Co se týká samotného rozpočtu, když už jsme na dovolené, většina z nás se snaží příliš neutrácet. Maďaři jsou nejopatrnější a většina z nich (51 %) má v plánu utratit na cestách méně než 250 EUR. 39 % Čechů plánuje utratit za dovolenou mezi 250 – 500 EUR a 27 % vydá více než 500 EUR, ale méně než 1000 EUR. Jen 7 % českých respondentů má v plánu tuto částku překročit a utratit na dovolené více než 1000 EUR.
Dva týdny prázdnin
Většina spotřebitelů ze střední a východní Evropy si chce v létě vzít dva týdny dovolené. To platí pro 37 % Čechů, 44 % Poláků, 24 % Řeků a 24 % Maďarů. Spotřebitelů z těchto regionů, kteří si chtějí vzít jen jeden týden, je s výjimkou Řeků (36 %) méně (25 % Čechů, 24 % Poláků a 14 % Maďarů).
Maďaři jsou na druhou stranu národ, který si nejčastěji bere dovolenou delší než 14 dnů (50 %). To je v kontrastu s Řeky, kteří v poměrně velkém počtu (22 %) stráví na dovolené méně než 7 po sobě jdoucích dnů.