FinExpert.e15.cz

Dovolená na splátky je častou volbou pro mnohé rodiny

Dovolená v zahraničí je pro nás čím dál dostupnější, a tak se na cesty se už běžně vydávají i rodiny, které si na ně nedokážou během roku našetřit. Ale není to cesta do pekel?
Dovolená na splátky je častou volbou pro mnohé rodiny

Dnes už není problém koupit dovolenou na dluh - stejně jako např. spotřební zboží. Jana Skalová ze splátkové firmy Cetelem, potvrdila, že úvěry na dovolenou nabízejí od loňska a zájem o ně pořád roste. GE Money Multiservis rovněž počítá s růstem úvěrování dovolené, přestože ve splátkovém prodeji pořád vede elektronika a nábytek, jak uvádí.

Dovolená na splátky není na českém trhu úplnou novinkou. Loni cestovní kancelář Fischer ve spolupráci s Cetelem spustila na tento produkt masivní reklamní kampaň a poptávka šla prudce nahoru a letos už mají podobnou nabídku ve svých katalozích všechny větší cestovky. Vyřízení úvěru na dovolenou je otázkou několika hodin, takže si lidé běžně kupují i zájezdy typu last minute. Hodně se na splátky kupují právě levnější zájezdy a je znát, že díky takovéto možnosti začali cestovat i lidé s nižšími příjmy, kteří na to dřív nedokázali našetřit.

Typická dovolená: 30 tisíc a Středomoří

Cetelem uvádí, že lidé si nejčastěji berou na splátky zájezdy v ceně 25 až 30 tisíc korun, obvykle do Středomoří. Typickým klientem je partnerská dvojice nebo tříčlenná rodina. Z produktů, jež cestovky nabízejí, má největší úspěch "dovolená zdarma", kdy zákazník před cestou buď neplatí nic, nebo složí jen minimální zálohu a teprve po návratu z cesty zájezd v několika málo splátkách zaplatí bez cenového navýšení.

Odpočívejte, ale bez exekutora

Rostoucí zájem o dovolené na splátky odpovídá celkovému trendu zadlužování českých domácností, jejichž dluhy rostou pravidelně každý měsíc skoro o třetinu ve srovnání s předchozím rokem. Koncem května dosáhly víc než 340 miliard korun a každá rodina v zemi průměrně dluží už 86 tisíc korun. Ačkoliv splátkové firmy tvrdí, že Češi zatím nemají se splácením dluhů za spotřební zboží vážnější potíže, sílí signály, že některé domácnosti se s dluhy vyrovnávají špatně. Díky maximální dostupnosti půjček a masivní reklamě si lidé často půjčují, přestože nemají na prostředky na splácení. Své problémy pak začnou řešit až v momentě, kdy jim hrozí exekuce, a to je už často pozdě. Dovolená je proto přesně tím typem zboží krátkodobé spotřeby, před jehož nákupem na dluh odborníci varují.

Koupili jste si někdy dovolenou na splátky? Měli jste pak potíže s jejich splácením? Uvítáme vaše zkušenosti.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Komu není rady....
Pavel
11. 7. 2005, 21:00
Nesmysl
Jarmila
11. 7. 2005, 13:55
???
Normin Andre
10. 7. 2005, 19:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená