FinExpert.e15.cz

Dovolená 2012: Češi si užili letního cestování více než Slováci

Praha, 22. srpna 2012

Češi si berou letní dovolenou mnohem častěji než Slováci. Zřetelně větší zájem Čechů o letní relax ukázal srpnový průzkum online banky Zuno.

Více než polovina Čechů, konkrétně 58 %, již letos dovolenou absolvovala v první polovině letní sezóny. Navíc se téměř 47 % dotázaných dokonce chystá na druhé kolo cestovatelských aktivit. Oproti tomu v první polovině léta odjelo na dovolenou pouze
31 % Slováků.

„Díky tomu, že Zuno působí na obou trzích, víme, jak se liší finanční zvyky v České republice a na Slovensku. Proto jsme i v případě cestovatelských návyků očekávali určité odlišnosti,” říká Andrej Čársky, manažer primárního bankovnictví v Zuno. „Podle našeho výzkumu si 80 procent Čechů musí na dovolenou šetřit. Na druhé straně pouze 21 procent respondentů si může dovolit zaplatit za dovolenou ze svého běžného příjmu.”

V posledních letech se v obou zemích stal hlavním zdrojem informací při plánování dovolené internet. Více než 80 % respondentů si potřebné informace k dovolené hledá a ověřuje online. Češi mnohem častěji používají internet i k přímé platbě za dovolenou, tento způsob potvrdilo 57 % dotázaných. Oproti tomu výdaje spojené s dovolenou platí na Slovensku online o něco méně uživatelů, 46 % slovenských cestovatelů.

„Výsledky výzkumu potvrdila i naše interní analýza mezi klienty Zuno,“ dodává Andrej Čársky. „Za poslední tři měsíce realizovali čeští klienti o 50 procent více transakcí u cestovních kanceláří a na webech leteckých společností, než klienti Zuno na Slovensku.

Co se však nezměnilo během posledních desetiletí, je výběr letních destinací. V tomto případě Češi a Slováci jsou věrní ověřeným a stále stejným zvykům. Ať už se jedná o Česko nebo Slovensko, většina z dotázaných preferuje dovolenou v domácím prostředí. Pracovní prázdniny si v Čechách užilo celkem 70 % dotázaných. Na druhém a třetím místě mezi nejoblíbenějšími destinacemi jsou pro Čechy Chorvatsko a Itálie. U Slováků vede ze zahraničních zemí Chorvatsko a Turecko.

Výzkum byl realizován od 31. července do 1. srpna na reprezentativním vzorku populace v České republice a na Slovensku.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená