FinExpert.e15.cz

Dotaci na zateplení můžete získat do konce roku

Dotace na zateplení budou ukončeny až koncem letošního roku.
Dotaci na zateplení můžete získat do konce roku

Domácnosti, které se pustily do zateplování a snižování energetické náročnosti rodinných domů, mají stále možnost požádat o příspěvek v rámci programu Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení totiž oproti původnímu plánu budou ukončeny až poslední den letošního roku. 

Rozhodnutí prodloužit termín do 31. prosince padlo podle vyjádření ministerstva životního prostředí s ohledem na průzkum mezi odbornou veřejností a na rostoucí zájem o dotace ze strany žadatelů. Připomeňme, že program administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP), který koncem října evidoval na 2 762 žádostí za 534 milionů korun. Na podporu úsporných opatření je přitom vyčleněno 1,9 miliardy korun.

Stavební firmy prodloužení vítají

„Příjem žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám se prodlužuje až do konce tohoto roku. Poptávka po zpracování energetických posudků výrazně převyšuje aktuální kapacity zpracovatelů. Stavební sezóna ještě neskončila a my chceme vyjít vstříc co nejvíce zájemcům o dotace na energeticky úsporné bydlení," zdůvodnil rozhodnutí koncem října ministr životního prostředí Richard Brabec.

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Ministerstvo životního prostředí při svém rozhodování zohlednilo i výstupy z diskuze s odborníky, kteří se zabývají zateplováním budov a snižováním jejich energetické náročnosti, jako je například aliance Šance na budovy nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví. 

„Tento krok jsme pochopitelně přivítali, na pracovních jednáních jsem vždy doporučoval prodloužení programu jako jednu z možností, jak snižovat energetickou náročnost v oblasti bytové výstavby v České republice,“ uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek a dodal: „Jako zástupce stavebních firem jsme také rádi, že vláda podpoří zejména středně velké a malé stavební firmy, které dostanou příležitost pro realizaci projektů v rámci Nová zelená úsporám.“

Dotace i na bytové domy

Dotační program Nová zelená úsporám se v současné době zaměřuje na podporu úsporných opatření v rodinných domech. Žadatelé mohou získat příspěvek na zateplení rodinných domů (izolace fasády), na výměnu oken a dveří. Podporována je i výstavba pasivních domů a výměna neekologických kotlů za nové úsporné zdroje, jako jsou kotle na biomasu, zemní plyn, tepelná čerpadla nebo solární panely. 

Majitelé rodinných domů mohou na zateplení získat podporu až 55 procent z celkové ceny opatření, na ekologické zdroje je poskytován příspěvek ve výši 75 procent. Platí přitom, že čím více způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu získá. Nově lze dosáhnout také na příspěvek na pořízení solárních systémů pro rodinné domy. 

Podpora úsporných opatření by se v příštích letech mohla rozšířit i na oblast bytových domů. Aktuálně o tom ministerstvo životního prostředí vyjednává s ministerstvem pro místní rozvoj. „Naším cílem je vytvoření stabilního a dlouhodobého programu na podporu energeticky úsporného bydlení. Počítáme tak s další výzvou v průběhu příštího roku, kdy do programu vstoupí i bytové domy," připomněl Brabec.

Program vychytává neduhy

Prodloužení Nové zelené úsporám není jedinou změnou, kterou program od svého zahájení v dubnu letošního roku prodělal. V červenci ministerstvo životního prostředí iniciovalo zjednodušení podmínek, což podnítilo nárůst zájmu žadatelů. Kromě toho byl navýšen i příspěvek na zpracování odborného posudku

Dalšího vylepšení se program dočkal v září, kdy se zrychlilo vyřizování žádostí. „Od zpracovatelů posudků máme informace, že dlouhá doba pro vyřizování žádostí byla pro potenciální žadatele jednou z hlavních překážek pro podávání žádostí. Můžeme potvrdit, že Státní fond životního prostřední nyní administraci zrychlil,“ sdělil ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Byla to mj. právě dlouhá doba vyřizování, které mnohé žadatele odrazovala. „Momentálně jsme schopni žádost vyřídit v řádu týdnů. Pokud je žádost v pořádku a nedochází k žádnému doplňování, zpracujeme ji za pouhé dva týdny,“ uvedl ředitel státního fondu Petr Valdman.

Žadatelům vyšel SFŽP vstříc i tím, že snížil potřebné množství dokladů pro podání žádosti. Tu je možné podat nejprve elektronicky a následně ji poslat poštou vytištěnou a podepsanou. K žádosti je třeba přiložit ještě výpis z katastru nemovitostí, případně souhlas spoluvlastníka objektu, projekt a energetický posudek s krycím listem.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená