FinExpert.e15.cz

Dotace na úsporu energií: Jak na informace

Na zateplení domů a energetické úspory bude rozděleno 25 miliard korun. Podání žádosti se ale neobejde bez poradenství.
Dotace na úsporu energií: Jak na informace

Ministerstvo životního prostředí zahájilo zatím nejrozsáhlejší dotační akci na podporu úspor energie při stavbě a provozu bytů a domů. V rámciprogramu Zelená úsporám bude jen letos rozděleno deset miliard korun, do roku 2012 by pak měly dotace dosáhnou výše dalších patnácti miliard. Dotační peníze budou určeny na zateplování staveb a na investice do nízkoemsiních zdrojů vytápění (kotle na biomasu, tepelná čerpadla, solární panely). Masivní podpory se dočká rovněž nová pasivních domů a instalace ekologického vytápění v panelových domech.

Žádat o dotace bude bude možné od 22. dubna (Den Země) a proces bude administrovat Státní fond životního prostředí, do vyřizování žádostí ale budou zapojeny i komerční banky. Žadatelé se budou obracet na krajské pobočky SFŽP a na pověřené pobočky bank, díky tomu se rozšíří počet míst, kde bude možné podat žádost, na několik tisíc. Další podrobnosti o programu lze najít na stránkách SFŽP a na portálu Zelená úsporám (www.zelenausporam.cz).

Možnosti poradenství

Pro podání žádostí bude žadatel muset předložit kvalitní projekt na snížení energetických ztrát domu nebo záměr na vylepšení technologie. V každém případě bude potřebovat kvalitní a nezávislý zdroj informací. Poradenství v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor při stavbě a provozu domů nabízí řadu možností, některé poradny a portály pracují již řadu let a mají v tomto směru bohaté zkušenosti.

EkoWATT

Od roku 1996 poskytuje veřejnosti bezplatné energetické poradenství společnost EkoWATT (www.ekowatt.cz). Provozuje dvě poradenská střediska v Praze a v Českých Budějovicích, kromě toho poskytuje i další odborné poradenské služby v oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie pro obce, investory, podnikatele a další zájemce. Bezplatné konzultace EKIS poskytuje osobně v kanceláři EkoWATTu v Praze a v Českých Budějovicích. V případě jednodušších dotazů je k dispozici on-line poradna na adrese: http://www.ekowatt.cz/cz/poradna-ekis.

Z nabídky služeb spol. Ekowatt: energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu, průkaz energetické náročnosti budovy a energetický štítek obálky budovy, výpočet tepelných ztrát budovy, poradenství v oblasti nízkoenergetické a pasivní výstavby budov, příprava a hodnocení podnikatelských záměrů a studie proveditelnosti a dotace a financování energetických projektů.

Centrum pasivního domu

Na problematiku pasivní výstavby a poradenství se soustřeďuje brněnské Centrum pasivního domu, které nabízí poradenství o pasivních domech. Zájemci mohou využít osobní poradenství o pasivních domech (placená služba), poradenství prostřednictvím telefonu a internetu a správu a zpřístupnění studovny. Centrum pořádá také osvětové akce, programy pro veřejnost

Energy Centre České Budějovice (ECČB)

Zaměřením občanského sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) je hospodárné využívání energie a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové energetické spotřebě. Na základě spolupráce s významnými partnery z České republiky i ze zahraničí ECČB od svého vzniku realizovalo již celou řadu projektů na regionální, celostátní a evropské úrovni. Jednou z prioritních aktivit Energy Centre České Budějovice je poradenství v oblasti hospodárného využívání všech druhů energií a možností využívání obnovitelných zdrojů energií. ECČB poskytuje bezplatné poradenské služby telefonicky, emailem, poštou a také osobně ve formě poradenských konzultací.

Internet

Množství informací nabízí i internet. K seriózním zdrojům patří portál TZB-info, oborový zdroj informací zaměřený na stavebnictví, úspory energií a související obory nazývané souhrnně technická zařízení budov. Zabývá se přednostně stavebními obory souvisejícími s budovami a hospodařením s energiemi v budovách. Lze na něm najít například řadu podrobných článků o pasivních a nízkoenergetických domech, tepelných čerpadlech, solárních zařízeních a dalších okruzích témat, která se týkají úspor energií.

Online poradenství poskytuje portál I-ekis (www.i-ekis.cz), zajímavé informace lze také najít na stránkách Enviweb (www. enviweb.cz), ekoblog.cz, Zelená energie (www.zelenaenergie.cz) nebo Energy Benefit Centre (www.energy-benefit.cz).

Kontakty:

  • EkoWATT Praha, Areál Štrasburk, Švábky 2, 180 00 Praha 8, Tel.: 266 710 247, e-mail: praha@ekowatt.cz, www.ekowatt.cz
  • EkoWATT České Budějovice, Žižkova 1 (budova PVT), 370 01 České Budějovice, Tel 774 697 901, e-mail: cb@ekowatt.cz
  • Centrum pasivního domu, Údolní 33, 602 00 Brno, tel.: 511 111 813 (Juraj Hazucha), email: poradna@pasivnidomy.cz, skype: juraj_hazucha, www.pasivnidomy.cz
  • Energy Centre České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. 87/25, 370 01 České Budějovice, Tel.: 387 312 580, e-mail: eccb@eccb.cz, www.eccb.cz
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Poradenství
Tomáš Marný
10. 4. 2009, 13:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená