FinExpert.e15.cz

Doplňkové penzijní spoření pro děti: dobrá věc nebo nesmysl?

Není předčasné zakládat novorozenci spoření na stáří?
Doplňkové penzijní spoření pro děti: dobrá věc nebo nesmysl?

Od začátku letošního roku mohou rodiče svým dětem zakládat penzijní spoření. Jaká jsou pravidla? Není to předčasné novorozenci zakládat penzijní spoření? Není lepší vybrat produkt, který mu nejprve zajistí studium, případně bydlení, a až poté řešit důchodový věk?

Jak to funguje?

Je to více méně stejné jako u penzijního spoření pro dospělé. Jak už bylo výše uvedeno, spořit můžete již po narození dítěte. Výše částky závisí na vás, minimálně však musíte spořit 100 korun měsíčně. Pokud ale chcete získat státní podporu, musíte posílat alespoň 300 korun měsíčně. Získáte tak od státu 90 korun. V případě, že chcete dosáhnout na nejvyšší možný státní příspěvek, který činí 230 korun měsíčně, je potřeba každý měsíc platit 1000 korun a více. Od státu tedy dostanete 2760 korun ročně.

Při sjednání smlouvy již pro novorozence tedy lze dosáhnout za celou dobu spoření, tedy za 60 let, na státní příspěvky ve výši 165 600 korun. Výši zasílané částky samozřejmě můžete libovolně měnit, či zasílání zastavit úplně.

Výše měsíčního státního příspěvku je zákonem o doplňkovém penzijním spoření stanovena následovně: 

  • Při úložce 300 až 999 Kč máte nárok na 90 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč.
  • Pokud spoříte 1 000 Kč a více, získáte od státu 230 Kč.

S dovršením plnoletosti můžete vybrat část úspor

„V osmnácti může dítě část peněz vybrat a využít třeba na studium. Už po dvou letech, resp. 24 měsících spoření vzniká možnost předčasného ukončení smlouvy. Rodič (zákonný zástupce) může smlouvu vypovědět pouze se souhlasem soudu – pokud nebude změněn zákon, stejně jako u stavebního spoření.

V případě že klientovi – „dítěti“ bude například 25 let, může smlouvu vypovědět s nárokem na odbytné. V takovém případě obdrží výplatu vložených prostředků včetně zhodnocení, avšak bez státních příspěvků; pokud využíval i daňové odpočty, je třeba je zpětně zdanit,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Pro možnost výběru v osmnácti letech je ale potřeba splnit podmínku trvání smlouvy alespoň 10 let. Vybrat můžete pouze třetinu z vašich úspor.

Penzijní spoření si bez jakýchkoliv ztrát budou „děti“ moct vybrat až ve věku 60 let. A to za splnění podmínky minimální doby spoření 60 měsíců

Nové penzijní připojištění klientům letos až na výjimku tratí

Nové penzijní připojištění klientům letos až na výjimku tratí

Daňový odpočet

„Zajímavé jsou samozřejmě výhody využitelné v dospělosti, zejména možnost daňového odpočtu, jehož maximum se příští rok ještě zvýší z 12 000 na 24 000 korun, a od letošního roku nově i osvobození výnosů od daně při výplatě penze 10 let a déle.“ říká Ester Fleischerová z NN pojišťovny a penzijní společnosti.

Co si o tomto produktu myslí odborníci v řadách finančních poradců?

„Co se týká spoření dětem formou penzijních produktů, tak zde se přikláním ke kombinaci s pravidelnou investicí. Pokud chce rodina spořit dítěti, tak je třeba si uvědomit, co tímto spořením chce řešit. Pokud je to spoření na studia, tak se bavíme o spoření, které trvá cca 20 let a při představě, že na doplňkovém penzijním spoření může klient vybrat pouze 1/3 naspořených prostředků po dosažení 18 let, tak jako výhodnější řešení vidím pravidelnou investici. Také likvidita na penzijních produktech je dost zdlouhavá a značně nevýhodná.

Pokud chce ale rodina spořit dítěti na stáří, přikláněl bych se k variantě kombinace doplňkového penzijního spoření a investice. 

Příklad: Pokud chce rodina spořit 1000 Kč měsíčně, rozdělil bych tuto částku následovně:

  • 300 korun na doplňkové penzijní spoření (nejlepší poměr vložených prostředků klientem a státních příspěvků)
  • 700 korun jako pravidelná investice životního cyklu

Jakmile se dítě stane dospělým a začne být ekonomicky činným, zvýší si tento příspěvek, ať už ze mzdy nebo příspěvkem zaměstnavatele. To už záleží na situaci,“ vysvětluje metodik finančního plánování Broker Consulting, Michal Cibulka.

Každý rodič si musí sám v hlavě srovnat, zda mu přijde logické a dobré svému dítěti spořit na stáří. Je otázkou, co s těmito produkty bude za takových 30 až 40 let… Jaké nastanou změny a příchodem například nové vlády?                       

Proti dětskému „penzijku“ stojí fakt možnosti výběru peněz pouze v 18. letech dítěte a ještě jenom části. Naproti tomu stavební spoření můžete vypovědět již po uplynutí vázací doby (6 let). Výnos z těchto peněz je téměř totožný. Přiznejme si na to na rovinu. Kdo z Čechů s průměrným platem má na to, aby šetřil sobě na penzi, dětem například na bydlení a ještě dětem na jejich stáří? K čemu budou vašemu potomkovi peníze na penzijním spoření, když nejdříve bude nejspíše řešit otázku bydlení?

Je o tuto novinku zájem?

Podle penzijních společností se penzijní spoření pro děti docela těší oblibě. Smlouvy pro děti tvoří asi 10 % ze smluv uzavřených penzijními společnostmi. „Dětské penzijko v ČSOB Penzijní společnosti tvoří jedenáct procent všech nových smluv. Průměrný „klient“ je žák druhé třídy na základní škole ve věku osmi let. Častěji je penzijko uzavíráno holčičkám. Celkově uzavřela ČSOB Penzijní společnost od začátku roku 2016 více než 1 500 smluv dětského penzijka,“ potvrzuje Pavla Hávová z ČSOB.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

V některých věcech s vámi musím souhlasit, že člověk...
AlešKuruc
5. 9. 2017, 11:08
Neví se , co bude za pět let, natož za 50. Za takové...
Jana
28. 8. 2016, 20:56
Naši poslanci vymýšlejí takové ptákoviny a za to jso...
Karel
28. 8. 2016, 20:48
Tak tak, sporit na decka na duchod v penezich je deb...
JI
27. 7. 2016, 18:20
Pojišťovny a penzijní společnosti jsou významnými ku...
27. 7. 2016, 17:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená