FinExpert.e15.cz

Doplněno: Banky rozdávají kreditky úplně zdarma, vyplatí se?

Kreditka zdarma? Před pár lety téměř nemožná věc, dnes zcela běžná. Máme pro vás tip na tři banky, které neschovávají poplatky za kreditku po jiné položky (např. za výpis), ale za určitých podmínek vás kreditka od nich opravdu nebude stát ani korunu. A další výhody k tomu. No nekupte to, když je to zadarmo.
Doplněno: Banky rozdávají kreditky úplně zdarma, vyplatí se?

GE Money Bank

GE Money bank snížila povinnou roční útratu pro vedení karty zdarma. Místo původních 60 000 Kč vám nyní stačí utratit 48 000 Kč ročně, to odpovídá částce 4 000 Kč měsíčně. První rok vedení karty je vždy zdarma, poté platíte 299 Kč ročně v případě, že obrat kartou bude nižší. Výpis z účtu je zdarma, nic víc opravdu nezaplatíte.

Kreditka GE Money Bank

Klepněte pro větší obrázek


Citibank

Citibank má nabídku lepší. U její karty vám stačí utratit jen 36 000 Kč ročně (zhruba 3 000 Kč měsíčně), to odpovídá minimálně dvěma běžným nákupu v hypermarketu. Výhodou, která bohužel zatím nemá konkurenci, je internetový  přístup ke kartě prostřednictvím Citibank Online. Nemusíte mít v Citibank účet, přesto na internetu vidíte transakce kartou a můžete provádět změny (např. PIN). Nabídka kreditky zdarma však neplatí pro Citibank Eurotel kreditní kartu (ta má zase jiné výhody).

Kreditka Citibank

Klepněte pro větší obrázek

Internetbankink ke kreditce

Klepněte pro větší obrázek

 

Česká spořitelna

Pokud uvažujete o kreditce jen pro občasné použití, ČS vám umí nabídnout "kartu na míru". Cena u elektronické karty začíná na 120 Kč ročně, embosované stojí 300 Kč ročně. Pokud využijete službu automatického členství v Bonus programu, podle výše obratu můžete své body vyměnit i za roční poplatek karty (nebo za něco jiného). Přímé srovnání najdete v tabulce (body jsou propočítané podle oficiálního poměru 20 Kč / 1 bod).

Kreditky české spořitelny

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

 

HVB Bank

Tato banka má v nabídce jen jedinou kartu, kterou můžete mít zdarma. A to ještě ne zcela. Pokud máte sjednáno povinné ručení u pojišťovny Generali, může vám být tato karta vydána. V opačném případě musíte zvolit jinou kartu z portfia HVB, které je sice velmi rozsáhlé, ovšem její karty nepatří zrovna k nejlevnějším. Visa Classic Generali je zdarma za podmínky, že s ní utratíte aspoň 35 000 Kč ročně. HVB vám vrátí navíc i 0,3% z každé transakce, kterou kartou u obchodníka uděláte. Pokud tuto kartu chcete, musíte mít příjem min. 9 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

 

Která karta je nejlepší?

Preferuji bezpečnost a jednoduchost

V tom případě jednoznačně zvolte GE Money Bank. U platby kartou Maestro vždy musíte zadávat PIN (někoho to však může i obtěžovat). 50 dnů bezúročného období je rovněž ne zcela standardní nabídka. GEMB navíc nedělá žádné potíže se získáním kreditky. Stačí čestné prohlášení a máte ji za pár minut. (Ovšem běda vám, pokud porušíte Obchodní podmínky, její způsob „chůze přes mrtvoly“ při dobývání svých pohledávek je pověstný).

Chci maximální uživatelský komfort a přehled

Takový servis vám nabídne jen Citibank. Internetbanking a telefonní bankovnictví je samozřejmostí i u kreditky. Okamžitý přehled transakcí je rovněž ojedinělý. Pokud jste dobrý klient, banka vám automaticky časem nabídne vyšší limit bez dokládání příjmů. Dostat můžete i dodatkovou kartu bez zbytečných formalit. Pokud však uvažujete o kreditce jako o možnosti, jak si půjčit peníze, poohlédněte se raději po jiné bance. Roční sazba 26,4% patří mezi nejvyšší v Česku (ne však ve světě, tam není neobvyklá sazba přes 36% p.a.).

Z kreditky lze udělat "kontokorent"

Citibank má však jednu vychytávku, a tou je tzv. Citibank individuální program splátek. Každou jednotlivou transakci nad 5 000 Kč můžete "vyjmout" z transakcí. Stačí počkat cca 3 dny po nákupu, anebo až vám přijde měsíční výpis. Poté zavoláte na Citi Phone a sdělíte, kterou transakci si přejete vyjmout z výpisu. Tuto platbu vám pak Citibank rozdělí na splátky od 3 do 24 měsíců a ty jsou úročeny sazbou 12,9% p.a. Výše úroku je u této služby velmi zajímavá, pro srovnání, Komerční banka má u kontokorentu úrok až 19,8% p.a. (Ideal konto). Přitom u kontokorentu by klient čekal úrokovou sazbu výrazně nižší.

Př. Nečekaný nákup mrazničky v hodnotě 9 000 Kč. Platbu provedete kreditkou a za pár dnů požádáte o individuální program splátek. Banka částku 9 000 Kč "vyjme" z výpisu transakcí a tuto částku rozpočítá na vámi požadované splátky. O tuto částku se vám opět navýší limit na kreditce a vy už pak platíte navíc jen splátky individuálního programu. O tento program může zažádat každý.

Ne každému se však podaří kreditku Citibank získat, banka je na vydání kreditky přísnější.

Chci různé výhody za platbu kartou

Nabídka kreditek v ČS je velmi lákavá. Banka umí uspokojit zákazníky z nejnižších příjmových kategorií, střední třídu i top klienty. Poplatky za kartu má navíc jedny z nejnižších a velmi přehledné. Pokud doložíte příjem, je získání kreditky v ČS banální záležitost. Poněkud zaostává v doplňkových službách, má však dobře propracovaný Bonus program. Pokud vás její nabídka oslovuje anebo vám vyhovují její služby, volbou její karty určitě neuděláte chybu. ČS je zlatou střední cestou v nabídce kreditek.

Mám povinné ručení u Generali

Pokud jste klientem Generali, může být pro vás nabídka HVB zajímavá. Minimálně proto, že získání této kreditky bude jednodušší, ovšem přesto budete muset projít klasickým posouzením banky. Pokud uděláte kartou požadovaný obrat, máte ji opravdu zdarma. Ne tak už výpis z účtu, ten stojí 12 Kč měsíčně (ročně 144 Kč). Banka vám sice vráti 0,3% z transakce, ale to činí např. u částky 35 000 Kč ročně jen 105 Kč. Je-li to pro vás výhodné, musíte zvážit sami.

Banka Typ karty Cena ročně Min. roční obrat Roční úrok Bezúročné období Dodatková karta
GEMB Maestro 299 48 000 19,80% až 50 dnů ne
CB MasterCard 500 36 000 26,40% až 55 dnů ano, až 3
ČS Visa Electron 120 30 000 19,80% až 45 dnů ne
ČS Visa, MasterCard 300 69 000 19,80% až 45 dnů ne
ČS

Visa Gold, MasterCard Gold

3 000 666 000 19,80% až 45 dnů ne
HVB Visa (Generali) 280 35 000 23,40% až 45 dnů ano

Inspirace pro ostatní banky

Pouze tyto tři banky umožňují při splnění podmínek mít kreditku zdarma. Další banky, které vydávají kreditky, mají tuto službu již zpoplatněnou, přestože každá bank má své vlastní (ne)výhody. Je však jen na volbě klienta, jakou kartu chce zvolit. V dnešní době totiž nic nebrání výběru karty, která je nejvýhodnější pro vás a nikoliv jen pro banku.

Další článek


 

Související články


celkem 31 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Pomoc
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
25. 2. 2006, 10:22
Pomoc
Jermaine
24. 2. 2006, 22:01
Re: Coz takhle lepsi ....
Dalibor Chvátal
13. 10. 2005, 14:02
Komu to není jasné, ať čte zde.
Dalibor Chvátal
13. 10. 2005, 14:00
Re: Kreditka?
Dalibor Chvátal
13. 10. 2005, 13:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená