Olomouc/Praha 1. prosince 2011
Dnes a zítra zasedá poprvé v Praze technická komise Evropského normalizačního institutu CEN. Jednání odborníků z Česka, Dánska, Francie, Holandska, Maďarska, Norska, Německa, Švýcarska a Velké Británie, které probíhá v Ústavu normalizace, měření a zkušebnictví, se věnuje přípravě evropské normy pro Facility management (Standard EN 15221 „Facility management“). Obor je zaměřený na integrované řízení podpůrných služeb mimo jiné pro správu a rozvoj nemovitostí s cílem minimalizovat energetickou a ekonomickou náročnost nově konstruovaných budov a zvýšení produktivity organizací.
„Facility management je významnou oblastí rezerv našeho hospodářství,“ říká Ondřej Štrup, místopředseda EuroFM a prezident české pobočky mezinárodní organizace IFMA (International Facility Management Association). Podle zahraničních zdrojů se totiž o 80 % celoživotních nákladů staveb rozhoduje již v době jejich přípravy a projektování. Štrup tvrdí že, pokud se Facility manažer podílí na plánování a realizaci výstavby, pak lze dle mezinárodních zkušeností celoživotní náklady snížit až o 25 %. Souhrnné náklady na podpůrné zajištění společností činí podle aktuálních průzkumů EuroFM (European Facility Management Network) přibližně 8% HDP (900 mld. €) všech členských zemí EU. Práce na evropské normě se pražskou schůzkou dostávají do nového stádia, kdy již je obor v celé jeho šíři plně popsán a jeho základní části se již dostávají do fáze příprav světového standardu ISO. Pro všechny země EU včetně Česka je projednávaná norma významná i z hlediska novelizace zákona o veřejných zakázkách, který bude v blízké době na úrovni EU opět diskutován.
Podle Štrupa podrobný rozbor struktury podpůrných nákladů společností, často ukazuje na obrovské plýtvání. Zájem o nápravu v oblasti Facility managementu však musí projevit top management, majitelé, nejvyšší představitelé státu či veřejné správy. Evropská norma by do celé oblasti měla vnést pořádek. „Během současné ekonomické krize všichni hledají rezervy, a přitom v oblasti Facility managementu se s prostředky či lépe řečeno s produktivitou práce nehorázně plýtvá. Střední management totiž často nic měnit nechce, protože mu nepořádek vyhovuje,“ říká Štrup.
Moravská vysoká škola Olomouc (MVŠO) je soukromá neuniverzitní vysoká škola, která byla založena v roce 2005. Připravuje studenty na ekonomicko-manažerské profese především v malých a středních firmách, ale i jako specialisty pro státní správu. MVŠO se mimo jiné specializuje i na výuku facility managementu.