FinExpert.e15.cz

Domény EU – nastal čas pro firmy a podnikatele

7. února bude zahájena 2. fáze registrací domén EU, tzv. 2. SUNRISE period, kdy bude možné získat doménové názvy na základě jména firmy, podnikatele či užívaného obchodního jména. Je možné se ucházet také o domény na základě názvu služby nebo výrobku. Cena za podání žádosti není sice nejmenší, ale tato fáze dává mnohem větší šanci k získání lukrativního doménového jména.
Domény EU – nastal čas pro firmy a podnikatele

Firma Rybník s.r.o. si bude moci ve druhé fázi zaregistrovat doménu rybnik.eu, podnikatel (OSVČ) Jan Horký si bude moci zaregistrovat doménu jan-horky.eu, pokud někdo vyrábí například ubrousky „Renata“, má podle pravidel nárok na doménu renata.eu.

Kdo vlastně může v 2. fázi Sunrise period registrovat domény?

  • firmy a obchodní společnosti
  • živnostníci (OSVČ)
  • držitelé práv na chráněná umělecká díla

V průběhu druhé fáze mohou o doménu žádat i nadále také majitelé národní/mezinárodní ochranné známky nebo veřejné instituce, města. Tedy ty subjekty, které nestihly z jakéhokoliv důvodu podat žádost v 1. fázi.

Jaké názvy domén je možné registrovat?

  • domény v plném znění názvu společnosti (subjekty uvedené na Justice.cz)
  • domény v plném názvu živnosti (subjekty uvedené v databázi ARES)
  • domény v plném znění chráněného uměleckého díla
  • domény v plném znění výrobku či služeb

Například:

Firma “ZONER software s.r.o.” může požádat o domény zonersoftware.eu, zoner-software.eu případně také zonersoftwaresro.eu. V žádném případě tento název NELZE uplatnit pro doménu software.eu.

Živnostník “Jan Horký” může požádat o domény janhorky.eu, jan-horky.eu. V této fázi NELZE žádat o domény jan.eu či horky.eu.

Živnostník “Josef Horky – malíř” může požádat o domény josefhorkymalir.eu či josef-horky-malir.eu. NELZE žádat o domény josef.eu, horky.eu či malir.eu.

Domény, které v příkladech nelze zaregistrovat si bude moci zaregistrovat kdokoliv ve volné registraci, která začíná 7. 4. 2006. Zde však platí pravidlo prvního a s jistotou lze říci, že o volné domény se strhne obrovský boj.

Dokázání nároku na doménu

Firmám nebo OSVČ, které si podaly žádost o doménové jméno shodné jako je jejich zápis na výpise z OR či živnostenském listu dodají pouze kopii výpisu resp. ŽL. Žádosti, které nebudou totožné podle dokladů nebudou schváleny a budou vyřazeny.

Na druhou stranu je možné žádat o doménu na základě obchodního identifikátoru, který se velice často užívá jako doplněk k obchodnímu názvu. Pokud je identifikátor používán samostatně v propagačních materiálech či reklamách, je možné dodat takovou dokumentaci ke schválení. Zde však bude rozhodovat Validátor, zda jsou dokumenty dostatečné.

Pro doložení nároku na výrobek či službu je také nutné doložit, že uvedený výrobek je vyráběn, prodáván a k dispozici již nějakou dobu. Jelikož problematika registrace EU domén v jednotlivých fází SUNRISE period není zcela jednoduchá, je pro zákazníky registrátora ZONER software připravena obsáhlá nápověda na stránkách help.regzone.cz.

Chcete doménu EU a nemáte žádné právo pro SUNRISE period?

Ve volné registraci si každý občan členského státu EU nebo firma se sídlem v EU bude moci zaregistrovat jakékoliv doménové jméno, které bude volné. S objednávkou domény EU se nevyplatí čekat, jelikož každý registrátor může „poslat“ do rejstříku EURid pouze jednu doménu stejného názvu. O tom, zda ta Vaše doména bude pro volnou fázi k dispozici se již nyní můžete přesvědčit na adrese www.whois.eu.

Důležité odkazy


regZone.cz
 
Společnost ZONER software, s.r.o., významný poskytovatel webhostingu a registrátor domén, nabízí na webových stránkách projektu regZone.cz registraci domén CZ, EU, COM, NET, ORG a dalších. Prostřednictvím serveru www.regzone.cz je možné nejen registrovat nové domény, ale také bezplatně požádat o změnu registrátora včetně využití zajištění služeb DNS.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená