FinExpert.e15.cz

Doména EU – registrátoři si brousí zuby

Doba, kdy si budou moci firmy i jiní zájemci registrovat doménu .EU (internetovou adresu ve tvaru www.neco.eu), se blíží. Moc dobře to vědí také webhostingové společnosti, které už teď lákají zákazníky k nejrůznějším předregistracím a vytvořili o evropské doméně specializované weby.


„Očekávám, že domácí registrátoři budou prodávat doménu .EU koncovým zákazníkům za 400 až 500 korun, pochopitelně se mohou vyskytnout firmy "prodávající" doménu za nákupní cenu. Celková cena prodaných domén EU za rok by měla přesáhnout hranici 10 milionů korun, stěží však bude vyšší než 20 milionů,“ odhaduje Jan Horna ze serveru Hormart.cz, zaměřeného na webhosting a s ním spojených služeb.

Klepněte pro větší obrázek
„Celková cena prodaných domén .EU v Česku za rok by měla přesáhnout hranici 10 milionů korun, stěží však bude vyšší než 20 milionů,“ odhaduje Jan Horna ze serveru Hormart.cz zaměřeného na webhosting a s ním spojených služeb.

S blížícím se zahájením registrací společnosti, které si podaly žádost o získání statutu registrátora, očekávají zvýšení ekonomických ukazatelů svých firem. Spolu s registrací nových domén se také otevírají dveře k poskytování dalších přidružených služeb, jako je třeba webhosting. „Střízlivý odhad je růst obratu do 10 %, optimistický 15 % a více,“ říká Karel Umlauf, jednatel webohostingové společnosti Aktive24, která již získala statut registrátora domén .EU.

Klepněte pro větší obrázek
„Předpokládáme minimálně zdvojnásobení objemu registrovaných domén a 50% nárůst obratu,“ odpovídá Jan Hájek (Explorer) na otázku, jak registrace domen .EU a poskytování dalších přidružených služeb, jako je například webhosting, zvýší firmě obrat.

Optimističtější je Jan Hájek, ředitel konkurenční společnosti Explorer. „Předpokládáme minimálně zdvojnásobení objemu registrovaných domén a  50 % nárůst obratu,“ tvrdí. Zároveň doplňuje, že výnosy z webhostingu jsou pro firmy z oboru jednoznačně větší a zavedení domény .EU to určitě nezmění.

Pořídit si domény .EU považuje Jan Horna za důležité jen u některých firem a institucí. „Doména .EU zůstane daleko za významem národní domény .CZ. Pokud nějaká společnost podniká v zahraničí nebo má webové prezentace v několika jazycích, pak už asi dávno má i doménu s příponou .COM, .NET nebo .INFO. Doménu .EU si pak takové firmy budou pořizovat spíše jako doplněk než nutnou výbavu. Nezastupitelnou úlohu bude jistě doména .EU hrát pro firmy specializované na Evropskou unii, ať už půjde o agentury zprostředkovávající finanční podpory od EU, lobbistické společnosti, právníky se zaměřením na právo EU či překladatele. Druhou početnou skupinou budou nejrůznější instituce, státní správa a neziskové organizace úzce provázané s činností Evropské unie,“ uvádí.

Klepněte pro větší obrázek
„Domnívám se, že zájem o .EU doménu odmítnutí euroústavy nijak významně neovlivní. Zavedení .EU domény je jistě správným krokem k podpoře hospodářského růstu v Evropské unii,“ říká Karel Umlauf (Active24).

Zájem o domény by podle Karla Umlaufa neměla ovlivnit ani krize uvnitř Evropské unie. „Domnívám se, že zájem o .EU doménu odmítnutí euroústavy nijak významně neovlivní. Zavedení .EU domény je jistě správným krokem k podpoře hospodářského růstu v EU prostoru a i pro spoustu českých firem to přinese možnost získání ‚euroidentity‘ za poměrně velmi nízkých nákladů,“ hájí svůj budoucí trh. S tím, že doména .EU a samotná politika Evropské unie spolu moc nesouvisejí, souhlasí i jeho konkurent Jan Hájek.
 
Diskutovaným marketingovým nástrojem bylo a je v souvislosti s registrací domén .EU poskytování tzv. předregistrací, které nabízely některé společnosti. Ve skutečnosti se jedná o zcela nezávazné projevení zájmu o konkrétní doménu, a vzhledem k tomu, že možnost předregistrace oficiálně neexistuje, nemohou společnosti registraci zaručit a služba je tedy zdarma. V podstatě tak jde o to, že firma ještě ve fázi, kdy se domény neregistrují, „podchytí“ budoucí zákazníky. Zároveň tyto předregistrace umožňují zjistit předběžný zájem o domény. Na největších serverech, které tuto možnost nabízejí, jsou v tuto chvíli rezervovány tisíce domén.

Na základě údajů firem, které předregistrace poskytují, lze získat bližší představu, kdo projevuje o .EU doménu větší zájem. „Podíl mezi předregistracemi firem a jednotlivců je přibližně 60:40 ve prospěch firem. Neznamená to ale, že doména předregistrovaná jednotlivcem nebude v budoucnu použita pro podnikatelské účely,“ říká například Jan Hájek z Exploreru. „Podle vývoje při zavádění nových domén v minulosti a na základě odhadů správce domény .EU se mohu ztotožnit s prognózou, která hovoří celosvětově o milionu registrovaných domén .EU v prvním roce registrací,“ dodává.

Evropské domény se začnou registrovat s největší pravděpodobností v druhé části 4. čtvrtletí tohoto roku. Systém registrací domén je nastaven tak, aby přednostní právo zaregistrovat si doménu získaly veřejné instituce a držitelé ochranných známek. Volné registrace pro všechny ostatní subjekty by měly začít v polovině roku 2006.
 
Další minirevoluce v oblasti registrace domén se odehrává také přímo v českých končinách. Valná hromada sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény, schválila nové stanovy. Ty zjednodušují přijetí nových členům – mimo jiné změnou vstupního poplatku z 50 na 5 tisíc korun. V budoucnu by měly české domény také zlevnit.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená