FinExpert.e15.cz

Domácí realitní kanceláře se obra nebojí

Domácí realitní trh je bohatší o dalšího hráče. Vstoupila na něj mezinárodní franšízingová síť realitních kanceláří Re/max, která v současné době působí v 54 zemích světa. Provozovatelé českých realitek se však domnívají, že vstup tohoto obra trh výrazně neovlivní.

„Re/max se postupně šíří po Evropě již deset let. Naším záměrem bylo vždy provádět kontrolovanou expanzi, nikoliv rychlé obsazení trhu. Každá evropská země je totiž lehce odlišná. Věříme, že nyní jsme připravení na své působení v Česku a podobně Česko je připraveno na nás,“ sdělil BIZu Gary Schnar, ředitel regionálního rozvoje Re/max pro území Evropy.

Prostřednictvím centrální databáze objektů budou agenti Re/maxu nabízet české nemovitosti také zájemcům z ostatních států Evropy. Pravděpodobně tak dojde k povzbuzení mezinárodního obchodu s realitami. Systém platí také opačně, Češi si zase budou moci z České republiky vybrat sídlo v Evropě. Většinu realizovaných transakcí ale budou podle Schnara tvořit obchody uzavřené na domácím českém trhu.

Franšízu může podle šéfa české pobočky Re/maxu Vojtěcha Krátkého získat fyzická i právnická osoba. „Praxe v oboru realit není nutná, důležitá je flexibilita a obchodní nadání jednotlivce. Výše zisku franšízanta závisí na jeho schopnostech a píli,“ informuje. Zároveň tvrdí, že v případě první realitní kanceláře Re/max, která bude otevřena v tomto měsíci, předpokládá návratnost vložených investic do roku a půl od jejího otevření.

Cenu franšízy ale Re/max tají. „Jde o důvěrnou informaci. Mohu pouze sdělit, že cena licence v ČR je podstatně nižší než jinde v západní Evropě. Potřebný rozpočet na otevření realitní kanceláře Re/max včetně ceny licence odhadujeme na jeden až dva miliony korun, podle umístění a provedení kanceláře,“ říká Vojtěch Krátký. Podle serveru entrepreneur.com se poplatek za franšízu Re/max, který každoročně investuje do reklamy téměř jednu miliardu dolarů, pohybuje ve Spojených státech mezi 10 až 25 tisíci dolary (to je 240 – 600 tisíc korun).

Vstup Re/maxu nechává české obchodníky s nemovitostmi klidnými. „Nevnímám to jako zvýšeni konkurence. Jde spíše o možnost pro méně zkušené realitní makléře získat know-how. Za to ovšem budou muset samozřejmě zaplatit,“ říká Petr Wimmer, šéf internetového tržiště nemovitostí InOcean, kde mezi sebou sdílí nabídku a poptávku na 150 realitních kanceláří.

Čeští provozovatelé realitních kanceláří neočekávají ani zvýšení či naopak snížení marží. „V tomto směru zásadní změny nepředpokládám. Domnívám se, že za své služby pravděpodobně budou chtít obdobné, možná o málo vyšší provize, jaké jsou běžné u seriozních kanceláří. Podle mého názoru se však výrazně posílí význam exkluzivních nabídek,“ odhaduje Iva Cikánková, ředitelka společnosti Palladium Reality. Svou poslední větou poukazuje na fakt, že v české republice je na realitním trhu většina nabídek neexkluzivní, což znamená, že stejnou nemovitost může nabízet k prodeji (a to i za různé ceny) více realitních kanceláří.

Iva Cikánková zároveň tvrdí, že o nákupu franšízy Re/maxu její společnost neuvažuje. „Na trhu je dost místa a možností spolupráce pro seriozní realitní kanceláře jako případné partnery. Rozhodně ale budeme také se společností Re/max kooperovat, jako to děláme se spolehlivými partnery i dnes.“

V následujících letech bude podle Vojtěcha Krátkého na českém realitním trhu docházet k postupné konsolidaci. „Bude přibývat velkých realitních kanceláří, které budou disponovat desítkami realitních makléřů a silným zázemím. Zejména ve velkých městech bude dále ubývat malých realitních kanceláří, které nebudou schopni těm velkým konkurovat rozsahem nabízených služeb ani jejich kvalitou. Zákazníci budou klást mnohem větší důraz na jistotu a bezpečnost prováděných transakcí,“ odhaduje Vojtěch Krátký vývoj českého realitního trhu v následujících letech a dodává: „Jednoznačným trendem bude stát se součástí silných realitních sítí, které budou schopny využívat výhod synergií a vzájemné spolupráce. Výsledkem budou nižší náklady, vyšší kvalita poskytovaných služeb a širší uplatnění na trhu.“

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená