FinExpert.e15.cz

Doklady pro mzdovou účetní: Nezapomeňte je dodat!

V ročním zúčtování daně je možné napravit i některé nesrovnalosti.
Doklady pro mzdovou účetní: Nezapomeňte je dodat!

Za zaměstnance, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, může daňové záležitosti za rok 2016 vyřídit zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jaké doklady je mzdové účetní vhodné doručit?

Zaměstnancům je během roku odváděna z jejich hrubé mzdy zálohová daň z příjmu. Při výpočtu měsíční zálohové daně z příjmu během roku však nelze uplatnit nezdanitelné položky nebo daňovou slevu na manželku a školkovné. Daňové odpočty a tyto dvě daňové slevy je možné uplatnit pouze v ročním zúčtování daně.

V ročním zúčtování daně je možné napravit i některé daňové nesrovnalosti během roku, například neuplatňování slevy na studenta, na invaliditu nebo daňového zvýhodnění. Po provedení ročního zúčtování daně tak vzniká řadě zaměstnanců nárok na daňovou vratku, neboť z důvodu uplatnění daňových odpočtů nebo některých daňových slev je vypočtená roční daňová povinnost nižší než zaplacené zálohy na dani během roku.

Nárok na nižší daně je nutno doložit

Zaměstnanci musí svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně požádat do 15. února. Zaměstnavatel nemůže roční zúčtování daně provést za zaměstnance, kteří mají povinnost podat sami daňové přiznání, např. z důvodu příjmů z pronájmu.

Ti, kteří chtějí uplatnit některý z daňových odpočtů nebo slev, musí tento nárok vydokladovat. To znamená, že musí mzdové účetní doručit písemné potvrzení. Jestliže mzdová účetní nemá příslušnou smlouvu, potvrzení, čestné prohlášení nebo jiný doklad k dispozici, potom nemůže při výpočtu roční daňové povinnosti uplatnit příslušný daňový odpočet nebo daňovou slevu.

Na jaké doklady tedy nezapomenout?

Mezi nezdanitelné položky snižujících daňový základ při splnění zákonných podmínek patří dary, úroky z úvěru na bydlení, penzijní připojištění a doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Pokud má zaměstnanec nárok na snížení základu daně o některou z těchto nezdanitelných položek, tak ji mzdové účetní doloží.

Částka daru se dokládá darovací smlouvou nebo potvrzením příjemce daru. Odpočet u penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření nebo životního pojištění se dokládá příslušným potvrzením od penzijní společnosti nebo životní pojišťovny, při prvním uplatnění se dokládá i příslušná smlouva. Příspěvky odborové organizaci nebo úhrada za zkoušky ověřující vzdělávání se dokládají příslušným potvrzením.

Odpočet zaplacených úroků ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru, kterým je řešena vlastní bytová situace poplatníka v souladu se zákonem o dani z příjmu se při prvním uplatnění dokládá příslušnou smlouvou a potvrzením od spořitelny nebo banky. Pokud nedojde ke změně, tak v následujících letech stačí příslušné potvrzení.

Roční daňové slevy

Kromě slevy na manželku a školkovného je možné ostatní daňové slevy uplatňovat během roku. Jestliže nemá manželka (manžel) rozhodné příjmy alespoň ve výši 68 tisíc Kč za rok 2016, potom je nutné mzdové účetní doložit čestné prohlášení manželky či manžela.

Daňová sleva na manželku s rozhodnými příjmy do limitu ve výši 24 840 Kč se uplatní v poměrné výši, jestliže k uzavření manželství došlo během roku. V takovém případě je nutno předložit oddací list. Sleva náleží poprvé za měsíc, kdy k 1. dni daného měsíce manželství trvalo. Pro uplatnění slevy školkovného je potřeba mzdové účetní předložit potvrzení od předškolního zařízení.

Opomenutí slevy během roku

V praxi někteří zaměstnanci při výpočtu měsíční daňové slevy neuplatní všechny daňové slevy, např. na studenta. Při ročním zúčtování daně je možné toto opomenutí napravit. Pracující studenti doručí mzdové účetní potvrzení o studiu. Potvrzení o studiu mohou doručit i zaměstnanci, kteří ukončili studium během roku 2016, daňová sleva na studenta se uplatní za měsíce, kdy byla splněna podmínka studia. 

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den,mám také dotaz... Od začátku roku jsem do ...
zuzana
25. 1. 2017, 17:44
Buď podá poslední zaměstnavatel nebo si podáte sama ...
Ricchochet
25. 1. 2017, 10:41
Minulý rok jsem pracovala do března potom jsem nasto...
Michaela
24. 1. 2017, 16:53
A co jste dělal v prosinci? Pokud nic, tak roční zúč...
BB
24. 1. 2017, 12:04
Dobrý den, a jak je to s člověkem který skončil pra...
Dolfi Sedlmayer
24. 1. 2017, 11:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená