Dohoda o provedení práci i dohoda o provedení činnosti mají svá zákonná specifika. Jaké je zdanění u dohod a v jakých zákonných případech je lze uzavřít?
Zákonná úprava – § 75 až § 76 zákoníku práce
Ze zákona jsou zaměstnavatelé povinni zajišťovat plnění svých úkolů především svými zaměstnanci v pracovním poměru. Uzavírat dohody o pracích mimo pracovní poměr (dohodu o provedení práce a dohodu o provedení činnosti) mohou v případech, kdy je to pro ně účelné. Občan mající příjem na základě dohody musí počítat se stejným zdaněním jako u příjmu ze závislé činnosti – tj. od letošního roku s rovnou daní ve výši 15 %. Výše zdanění u jakéhokoliv příjmu je stejná (srážková daň u příjmu do 5 000 Kč je stejná jako rovná daň 15 %).
Dohoda o provedení práce
Dohodu o provedení práce je možné se zaměstnancem použít v případě, že se jedná o práci vymezenou individuálními znaky. Může být uzavřena i ústě. Lze ji uzavřít, pokud rozsah práce nepřesáhne 150 hodin za rok. Dohoda se zpravidla využívá k jednorázovým pracím. Pro lepší průkaznost se doporučuje uzavírat dohody o provedení práce písemně. Je to výhodnější jednak pro zaměstnavatele při případné kontrole Úřadem práce, jednak pro zaměstnance v případě soudního sporu – především domáhání se dohodnuté finanční odměny. Dohodu o provedení práce může občan uzavřít během roku s více zaměstnavateli. U každého zaměstnavatele nesmí počet hodin přesáhnout 150 hodin za rok (s jedním zaměstnavatelem lze uzavřít dohodu o provedení práce v únoru na 60 hodin a v říjnu na 90 hodin…). Dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, a proto se z příjmu z této dohody neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Výše odměny není rozhodující, tj. i z dohody za 35 000 Kč se sociální ani zdravotní pojištění neodvádí.
Zdanění u dohody o provedení práce
Jak jsme si již řekli, tak u dohody o provedení práce se neodvádí ani sociální ani zdravotní pojištění. Celková čistá mzda občana se tak liší v závislosti na tom, zda podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani či nikoliv.
Není podepsáno prohlášení k dani:
- dohodnutý příjem 6 500 Kč
- záloha na daň (15 %) 975 Kč
- čistá mzda 5 525 Kč
- celkové mzdové náklady zaměstnavatele 6 500 Kč
Je podepsáno prohlášení k dani:
- dohodnutý příjem 6 500 Kč
- záloha na daň (15 %) 0 Kč
(od zálohy na daň ve výši 975 Kč musíme odečíst měsíční slevu na poplatníka 2 070 Kč, daň je proto nulová)
- čistá mzda 6 500 Kč
- celkové mzdové náklady zaměstnavatele 6 500 Kč
Dohoda o provedení činnosti
Dohodu o pracovní činnosti musí zaměstnavatel uzavřít písemně, jinak je neplatná. V této smlouvě musí být sjednáno: práce, rozsah pracovní doby, doba výkonu práce a odměna. Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když předpokládaný rozsah práce nepřesahuje 150 hodin. Výpovědní doba činí 15 dní a výpovědní lhůta začíná běžet dnem, v němž byla písemná výpověď doručena. Na základě této dohody nesmí být vykonávána práce ve větším rozsahu, než činí polovina pracovní týdenní doby. U této dohody se již odvádí jak sociální, tak zdravotní pojištění.
Zdanění u dohody o provedení činnosti
Výše čisté mzdy občana se opět liší podle toho, je-li podepsáno prohlášení k dani či nikoliv.
Není podepsáno prohlášení:
- dohodnutý příjem 6 500 Kč
- superhrubá mzda 8 775 Kč
- záloha na daň (15 % ze superhrubé mzdy) 1 316 Kč
- zdravotní pojištění (4,5 % z příjmu) 293 Kč
- sociální pojištění (8,0 % z příjmu) 520 Kč
- čistá mzda 4 371 Kč
- celkové mzdové náklady zaměstnavatele 8 775 Kč
Je podepsáno prohlášení:
- dohodnutý příjem 6 500 Kč
- superhrubá mzda 8 775 Kč
- záloha na daň (15 % ze superhrubé mzdy) 0 Kč
(od zálohy na daň ve výši 1 316 Kč musíme odečíst měsíční slevu na poplatníka 2 070 Kč, daň je proto nulová)
- zdravotní pojištění (4,5 % z příjmu) 293 Kč
- sociální pojištění (8,0 % z příjmu) 520 Kč
- čistá mzda 5 687 Kč
- celkové mzdové náklady zaměstnavatele 8 775 Kč
Příležitostné zaměstnání – pojistné se neodvádí
V případě, že je pracovněprávní vztah uzavřen na méně než 7 dní, tj. jedná se o nahodilé jednorázové zaměstnání, tak se sociální a zdravotní pojištění neodvádí ani v případě, že byl příjem jakýkoliv (např. zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřel dohodu o pracovní činnosti v měsíci srpnu 2008 na dobu od 5. 8. 2007 do 8. 8. 2007 a jeho příjem činil 2 500 Kč – zaměstnanci nevznikla účast na nemocenském pojištění). Tento pracovní vztah se však nesmí pravidelně opakovat. Jestliže dostane pracovník příjem nižší než 400 Kč měsíčně, tak se opět sociální a zdravotní pojištění neodvádí.
Prameny:
- Zákoník práce v platném znění 262/2006 Sb.
- Zákon č. 589/1992 Sb. O pojistném na sociální zabezpečení
- Zákon č. 48/1997 Sb. O veřejném zdravotním pojištění v platném znění