FinExpert.e15.cz

Dohoda o provedení práce v roce 2011

Letos DPP doznala výrazných změn. Shrňme si tedy stručně novinky.
Dohoda o provedení práce v roce 2011

Léto je pro mnohé studenty synonymem pro brigády. Obzvlášť pak pro vysokoškoláky, jejichž volno trvá tři měsíce a déle v závislosti na tom, jak rychle se jim podařilo absolvovat všechny zkoušky v závěru letního semestru.

Jsou to právě brigádníci, se kterými zaměstnavatelé nejčastěji uzavírají dohodu o provedení práce. Nemusí to být ale pravidlem, uzavřít ji můžeme také vedle své běžné pracovní smlouvy a vylepšit tak svůj příjem. Její základní parametry jsou nicméně zákonem stanovené tak, že jen těžko může tvořit podstatnou část vyplácené mzdy.

Maximálně 150 hodin

Limit takto odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele činí 150 hodin, přičemž počet takto uzavřených smluv na zaměstnance obecně není omezen, 150 hodin je limit práce pouze pro jednoho konkrétního zaměstnavatele.

Pokud byl limit vyčerpán a zaměstnavatel chtěl v daném roce i nadále využívat služeb zaměstnance, musel mu nabídnout buď dohodu o pracovní činnosti, nebo pracovní smlouvu. Se změnami k 1.1.2011 ke zvýšení limitu ještě nedošlo, nicméně v červnu 2011 vláda přijala další novelu, která časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně opravdu zvyšuje.

Novela zároveň definuje strop měsíčního příjmu na dohodu o provedení práce, z něhož se nebude platit zdravotní a sociální pojištění, na 10 tisíc korun. Odměna nad 10 tisíc korun měsíčně by ale sociálnímu i zdravotnímu pojištění již podrobena byla.

Fakt, že se z práce na DPP neodvádí sociální a zdravotní pojištění, je pro zaměstnavatele velmi výhodný, nicméně má také za následek, že se zaměstnanci doba odpracovaná v rámci DPP nezapočítává do odpracované doby nutné pro vznik nároku na starobní důchod. Dále také zaměstnanec v případě nemoci nemá nárok na nemocenské dávky.

Dohoda o provedení práce také od roku 2011 musí být uzavřena písemně, zatímco dosud se uznávala i ústní forma. Tato ale znesnadňovala odhalování nelegálních zaměstnanců, kdy nebylo možné ověřit, zda je osoba opravdu zaměstnána.

Přivýdělek k podpoře? Už ne

S novým rokem se zákon změnil i ve směru omezení přivýdělků pro nezaměstnané, pobírající podporu v nezaměstnanosti. Dosud bylo umožněno pracovat v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tedy takovém, které nebrání v zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a nepřesáhne měsíčním výdělkem polovinu minimální mzdy, tj. 4 000 Kč.

Nově zaregistrovaní (od 1.1.2011) si tedy nemohou přivydělávat a zároveň pobírat podporu v nezaměstnanosti. Zaregistrovaní v roce 2010 si mohou přivydělat jako doposud, tzn. maximálně 4 000 Kč měsíčně a zaregistrovaní uchazeči bez nároku na podporu si mohou stejně jako dosud přivydělat 4 000 Kč měsíčně.

V případě, že má pracovník sjednánu dohodu o provedení práce a nepatří mezi osoby za které platí pojistné stát (např. student), je povinen se zaregistrovat jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit zdravotní pojistné ve výši 1 080 Kč měsíčně.

V dohodě je vhodné uvést

  • Sjednaný pracovní úkol
  • Výši odměny a podmínky jejího poskytování,
  • Možnost odstoupení od smlouvy v případě nedodržení podmínek.

Sjednaná výše odměny by měla být přiměřená charakteru práce a nesmí být nižší než minimální mzda. Jestliže by byla sjednána mzda nižší, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek do minimální mzdy (§ 111 odst. 3 zákoníku práce).

Výhody dohody o provedení práce

  • Do určité výše se neodvádí sociální a zdravotní pojištění.
  • Může být uzavřena na jakoukoliv práci, nemusí již být konkrétním sjednaným úkolem.
  • Na dohodu si mohou až 4 000 Kč měsíčně vydělat uchazeči o zaměstnání registrovaní na úřadu práce do 31. 12. 2010 nebo uchazeči bez nároku na podporu.

Nevýhody dohody o provedení práce

  • Nezakládá účast na důchodovém a nemocenském pojištění ani nárok na nemocenské dávky.
  • Není možné sjednat nárok na dovolenou.
  • Z dohody o provedení práce nenáleží odstupné.
Zdroj: Zákoník práce
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

HPP a DPP-jsem povinna ohlásit DPP zaměstnavateli a ...
jdk
20. 11. 2011, 14:08
A je mi to jedno.. proste budu delat na cerno!! Trhn...
Jsem student
29. 7. 2011, 09:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená