FinExpert.e15.cz

Dočkáme se vyššího daňového zvýhodnění?

Jestliže bude legislativně schválená navrhovaná novela, bude od roku 2010 činit daňové zvýhodnění 11 604 Kč (967 Kč měsíčně).
Dočkáme se vyššího daňového zvýhodnění?

V letošním roce může rodič uplatnit daňové zvýhodnění na dítě žijící s ním v domácnosti ve výši 10 680 Kč (890 Kč měsíčně).

Vyšší daňové zvýhodnění bylo již Poslaneckou sněmovnou i Senátem schváleno. Prezident však tento návrh zákona nepodepsal a vrátil jej zpět Poslanecké sněmovně. Jestliže jej opětovně schválí Poslanecká sněmovna i Senát, bude vyšší daňové zvýhodnění platit od příštího roku.

Všechny evropské země mají problémy s nízkou porodností a stárnutím obyvatelstva. Rodinná politika nabývá na významu. Mnohá ekonomická opatření tak směřují k podpoře mladých rodin s dětmi. Dochází především ke zvyšování přídavků na děti, porodného či daňového zvýhodnění na děti. Tento postup je naprosto v pořádku. Bezdětní občané budou v budoucnosti (alespoň z části) pobírat státní důchod, který jim bude vyplácen z odvodů mladší generace.

Proč zvýšit daňové zvýhodnění?

Z uvedených výhod (přídavky na děti, porodné či daňové zvýhodnění) je pro stát nejlevnější a nejjednodušší zvyšovat daňové zvýhodnění. Právě proto by měla být upřednostňována tato forma. Rodič v tomto případě nedostává peníze automaticky. Sleva na dani se dá uplatnit pouze v případě, že má občan nějaké zdanitelné příjmy v daném zdaňovacím období. Značnou výhodou daňového zvýhodnění je jeho administrativní nenáročnost. Rodič nemusí (tak jako u přídavků) prokazovat své příjmy. Nemusí být kvůli této agendě zřízeny úřednická místa. Daňové zvýhodnění může navíc uplatnit pouze rodič se zdanitelnými příjmy, svým způsobem je tak daňové zvýhodnění motivujícím faktorem. Vždyť rodič mající 2 děti může v letošním roce měsíčně uplatit daňovou slevu 1 780 Kč měsíčně. V případě, že nemá poplatník tak vysokou daňovou povinnost, je mu dokonce „daňový bonus“ (rozdíl mezi daňovou povinností a daňovým zvýhodněním) každý měsíc vyplacen a o tuto částku je vyšší jeho čistá mzda.

Příklad (výpočet daňového bonusu)

  • hrubá měsíční mzda: 15 000 Kč
  • superhrubá mzda: 20 100 Kč (15 000 Kč x 1,34)
  • daňová povinnost: 3 015 Kč (20 100 x 0,15)
  • sleva na dani na poplatníka: 2 070 Kč
  • daňové zvýhodnění na 2 děti: 1 780 Kč
  • skutečně na dani zaplaceno: 0 Kč
  • daňový bonus: 835 Kč (3 015 – 2 070 – 1 780)

Další výhodou daňového zvýhodnění je jeho spravedlnost. Na rozdíl od přídavků na děti, má na daňové zvýhodnění nárok každý rodič bez ohledu na výši jeho příjmů. Přídavky na děti jsou totiž testovanou státní dávkou, čistý příjem rodiny nesmí být vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Jak jsme si ukázali, je daňové zvýhodnění pro děti nejlepší finanční pomocí rodičů, současně je pro stát nejlevnější a nejjednodušší. Tato forma finanční podpory mladým rodinám je pro stát výhodná, stát nerozděluje žádné finance, úlevy si spočítají všechny OSVČ samy a za zaměstnance mzdová účetní. Zvýšit daňové zvýhodnění je proto výhodnější než zvýšit např. přídavky na děti.

Z členských zemí OECD jsou daňové podmínky pro občana majícího dvě děti v Česku druhé nejlepší hned po Lucembursku.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená