Především lidem, kteří přemýšlejí o odchodu do důchodu, doporučuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zkontrolovat si v dostatečném předstihu doby důchodového pojištění. Stačí požádat o zaslání výpisu dob pojištění.
Výše důchodu je samozřejmě přímo závislá na délce získané doby pojištění a na výši výdělků. Kontrolou výpisu dob důchodového pojištění si lidé ověří údaje v evidenci ČSSZ, které jsou podkladem pro budoucí rozhodnutí o jejich důchodu. „ Zájem o stav důchodového pojištění by měl přijít 1 až 2 roky před plánovaným odchodem do důchodu,“ radí ústřední ředitel ČSSZ JUDr. Petr Poncar.
Žádost o výpis dob pojištění – tzv. informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP) – můžete poslat písemně na adresu: ČSSZ-Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, případně elektronicky – email ale musí být opatřen zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím své datové schránky. Kromě rodného čísla, jména, příjmení i všech dřívějších příjmení, je důležité uvést i adresu, kam má být IOLDP odeslán. Informativní list vám ČSSZ pošle do 90 dnů ode dne doručení žádosti.
Co dělat, když chybí doba zaměstnání?
K této situaci může dojít, když zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost tím, že nevyhotovil evidenční list důchodového pojištění (ELDP) a neodeslal jej ČSSZ. Pokud zaměstnavatel existuje, je nutné ho požádat přímo nebo prostřednictvím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, aby splnil svou povinnost a ELDP vyhotovil dodatečně. V případě, že zaměstnavatel již zanikl a jeho činnost převzala včetně zaměstnanců nástupnická organizace, přebírá tím i povinnost vyhotovit ELDP. Tuto povinnost přebírá i případný insolvenční správce či likvidátor.
Nepodaří-li se chybějící dobu zaměstnání prokázat ELDP, mohou za důkaz posloužit náhradní doklady, např. potvrzení zaměstnavatele, zápočtové listy a dále výplatní pásky nebo mzdové listy potřebné zejména po 31. 12. 1995. Pokud lidé žádné náhradní doklady nemají, mohou se obrátit na některý z archivů. Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení mají k dispozici seznamy archivních míst a mohou poradit, kam se v konkrétním případě při dohledání dokladů obrátit, a které z nich jsou dostatečně průkazné. Radu poskytnou i pracovníci call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle: 257 062 860.
Zdroj: ČSSZ