FinExpert.e15.cz

Dobrý zámek nestačí

Kvalitní zabezpečení domova je nejlepší ochranou před nečekanou návštěvou zlodějů, přesto je mnozí lidé stále podceňují.
Dobrý zámek nestačí

Při návrhu vhodného zabezpečení věnujte pozornost nejen vstupním dveřím, ale i zárubním, zámkům, oknům a dalším vstupům do objektu.

Nejčastější způsoby vloupání

Podle policejních statistik dochází nejčastěji k vloupání po překonání vstupních dveří. Vstupní dveře mohou být vypáčeny či prokopnuty, může být odvrtán zámek, roztaženy dveřní zárubně apod. Dalším častým místem vniknutí jsou balkonové dveře a okna. U rodinných domů a rekreačních objektů zloději často překonávají zámky garážových vrat nebo vypáčí okenice a následně rozbíjejí okenní tabule.

Oslovte profesionály

Chcete-li zvýšit úroveň zabezpečení domova, vyplatí se vždy konzultovat konkrétní požadavky se specializovanou firmou. Ta nejdříve zhodnotí současnou úroveň zabezpečení a navrhne nejlepší způsob nového zabezpečení. Na českém trhu najdete hned několik firem, které se zabývají výrobou a montáží bezpečnostních dveří, oken či elektronických zabezpečovacích systémů.

Zkušenosti s jednou ze specializovaných firem má i Roman Vojtíšek z Liberce. „V minulém roce jsem koupil nový byt a v rámci rekonstrukce jsem se rozhodl i pro výměnu vchodových dveří. V hobby marketu jsem objevil několik dveří od nejrůznějších výrobců. Nevěděl jsem, které dveře vybrat a proto jsem se rozhodl oslovit specializovanou firmu,“ dodává Vojtíšek.

S odvedenou prací byl spokojen. Firma přijela na sjednané místo, prohlédla si stávající dveře a navrhla jejich výměnu včetně zámku a zárubní. Pracovník firmy zjistil potřebné rozměry, předložil vzorník dveří a navrhnul termín montáže. Podle Romana Vojtíška stačilo jen podepsat objednávku a složit zálohu. O vše ostatní se postarala firma.

Bezpečnostní prvky

U bytů, domů a rekreačních objektů je třeba řádně zajistit všechny přístupy do objektu. Zloději se mohou do domu dostat vstupními dveřmi, balkonovými dveřmi, garážovými vraty a okny. U bytových domů je nutné navíc zabezpečit i vchody do společných prostor, jako jsou hlavní i postranní vchodové dveře, sklepy, kočárkárny, prádelny apod. U rodinných domů je třeba vyřešit i otázku zabezpečení vchodů na pozemek domu (vjezdová vrata, branky, ploty). Každý objekt je třeba zabezpečit nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pokud máte doma cennosti, důležité doklady apod., vyplatí se instalace bezpečnostního trezoru. Upozornit na násilné vniknutí může instalovaný elektronický bezpečnostní systém.

Vstupní dveře

Při zabezpečení vchodu do rodinného domu či bytu nestačí vybrat pouze kvalitní bezpečnostní dveře, ale věnovat pozornost i zárubním dveří, závěsům (uchycení) dveří, zámku včetně jeho štítu a přídavným uzamykacím mechanismům.

Každé vstupní dveře by měly být odolné proti násilnému vypáčení, vyražení, vysazení či prokopnutí. Tyto podmínky splňují bezpečnostní dveře, které jsou vyztuženy rámem v celé své ploše, opatřeny pancéřovými plechy, vyztuženým okolím zámku, rozvorovým mechanismem s výsuvnými čepy, případně i protipožární či protihlukovou výplní. Dveře se i při použití násilí neprohýbají, což znemožňuje nasazení páčidla do rohů dveří. U dvoukřídlých dveří je třeba provést zpevnění proti rozlomení obou křídel dveří. To lze zajistit použitím dveřní závory nebo přídavným rozvorovým systémem.

Dveřní zárubně a panty

Součástí dveří i zárubně jsou dveřní závěsy (panty). Každé dveře jsou zavěšeny minimálně na třech závěsech. Závěs musí být ve dveřích pevně zakotven a měl by být výškově nastavitelný. Přesné usazení dveří minimalizuje riziko jejich vysazení.

Zárubně, do nichž jsou dveře zasazeny, musí být odolné proti násilnému roztažení. Běžné kovové zárubně lze poměrně snadno roztáhnout ve výšce zámku. Při roztažení zárubní vypadne závora zámku ze zárubně a dveře se otevřou. Běžné kovové zárubně lze zpevnit betonovou vyplní. Při instalaci bezpečnostních dveří se vyplatí investovat i do bezpečnostních zárubní. Ty jsou vyztuženy ocelí a pevně ukotveny čepy či speciálními háky do zdiva.

Zámky dveří

U vstupních dveří se používá tzv. zadlabávací zámek. Ten je upevněn ve dveřním otvoru, umožňuje otevírání a zavírání dveří klikou a je v něm zasunuta bezpečnostní cylindrická vložka. Cylindrická vložka musí být odolná proti odvrtání, rozlomení či „vyhmatání“ planžetou a chráněna před zaražením a vytržením cylindru. U bezpečnostních cylindrických zámků je omezeno kopírování klíčů. Pokud chcete vyrobit náhradní klíč, musíte předložit bezpečnostní kartu.

Neméně důležitou součástí dveří je dveřní kování, které zakrývá vlastní zámek. Dříve používané plastové a hliníkové kování s vnějším upevněním šrouby je v dnešní době nevyhovující. Bezpečnostní kování je vyrobeno z materiálů odolných proti odtržení, navrtání a odlomení. Kování je upevněno z vnitřní strany dveří, což znemožňuje jeho odmontování.

Vstupní dveře se často doplňují o přídavné zámky nad hlavním zámkem, rozvorové zámky a dveřní závory. Rozvorové zámky umožňují zajistit vchodové dveře na více místech po obvodu dveří.

Zabezpečení oken

Každé okno je tvořeno rámem, kováním, skleněnou výplní a uzavíracím mechanismem. Rám musí být vyroben z odolného materiálu (např. profil s železnými výztuhami) a pevně ukotven ve zdi například kovovými šrouby. Mezi oknem a zdí nesmí být mezera, která by umožnila vypáčení celého okenního rámu. Dokonale přiléhat musí i vlastní okno k pevné části rámu. Každé okno musí mít funkční uzavírací mechanismus s ochranou proti otočení klikou zvenčí (např. zajišťovacími kolíky).

Největší plochu tvoří skleněné výplně oken. Pro zvýšení bezpečnosti může být okno osazeno vrstveným sklem nebo doplněno bezpečnostní fólií. Přízemní a sklepní okna mohou být doplněna roletami či mřížemi. Na trhu najdete několik typů mříží, a to pevné, nůžkové či rolovací mříže.

Elektronické zabezpečení

Chcete-li být informováni o nežádoucím vniknutí do domu, můžete si pořídit elektronický zabezpečovací systém. Na okna, dveře a další vstupy do domu jsou nainstalována čidla. Vyspělejší systémy obsahují i pohybová čidla, hlásiče požáru či detektor úniku plynu. V případě neoprávněného vstupu do objektu je spuštěn poplach a odeslána zpráva pomocí pevné linky nebo GSM brány majiteli domu nebo na pult centrální ochrany bezpečnostní agentury.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Vložka je důležitá, doporučuji co jsem vyčetla, ales...
Míša
25. 5. 2013, 13:54
Bumping - SG metoda
S474N
5. 2. 2009, 21:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená