FinExpert.e15.cz

Dobře uložené peníze v pozemcích

Přemýšlíte-li, jak naložit s vašimi volnými finančními prostředky, určitě vás napadnou známé možnosti jejich zhodnocení od založení stavebního spoření počínaje a třeba nákupem podílových listů konče. Ale co takhle investovat peníze do pozemků?
Dobře uložené peníze v pozemcích

Mnoho lidí při investici svých peněžních prostředků chce zvolit takovou variantu, která jim zaručí minimální riziko a samozřejmě zajímavý výnos. Tuto příležitost dává například investice do nemovitostí, konkrétně do nákupu pozemků. Sázka na tuto kartu vám může přinést nejen pocit, že peníze jsou bezpečně uloženy, ale že se i dobře zhodnotí.

Pozemek, nebo raději byt?

Když se podíváme na ceny pozemků v poslední době, zjistíme, že nárůst cen není tak dramatický v porovnání s nárůstem cen rodinných domů či bytů. Přesto by se vám vložené prostředky do nákupu pozemků mohly několikanásobně vrátit i v případě, že sami žádný pozemek nepotřebujete a použijete ho jen jako investici.
Nákup pozemků ve srovnání s nákupem bytu má několik nezanedbatelných výhod. Významnou úlohu při rozhodování může sehrát fakt, že vámi kupovaný pozemek nebude potřebovat zvláštní pozornost s výjimkou jeho základní údržby (sečení trávy). V porovnání s vlastnictvím např. bytového domu je to bezesporu velkou výhodou, protože vám nehrozí dennodenní potíže s nájemníky, pohromy v podobě větrem odnesené střechy či rozbitých oken, padání omítky a podobných nepříjemných událostí.

Ve městě či na vesnici

Úřední cena pozemků (cena ze znaleckých posudků) se odvíjí od několika faktorů. V první řadě se vychází z druhu pozemku a stanoveného účelu využití. Samotnou tržní cenu pozemku však stanovuje nabídka a poptávka na trhu s nemovitostmi, a tak se ceny pozemků, i když se stejným účelem využití, mohou na území naší republiky významně lišit.
Pokusme se zaměřit na pozemky určené územním plánem k zastavění. Nejvíce za metr čtvereční pozemku určeného např. k zastavění rodinným domem zaplatíte bezesporu v atraktivních částech Prahy. Obecně lze konstatovat, že ceny stavebních parcel stoupají s blízkostí větších měst nebo tam, kam směřují investice zahraničních nebo tuzemských podniků. Aby tedy vaše investice byla opravdu výhodná, musíte získat správné informace, které vám vaše konečné rozhodnutí pomohou usnadnit.
Zjistíte-li například, že město, ve kterém žijete, získalo prostředky z fondu Evropské unie na zasíťování pozemků pro podnikání a zároveň jednají s několika investory, máte ty nejlepší indicie k definitivnímu rozhodnutí. Nové pracovní příležitosti přilákají nové zaměstnance a ti samozřejmě budou chtít někde bydlet. Využijte proto tuto situaci k nákupu parcel buď přímo v katastru daného města nebo v jeho těsné blízkosti. Tímto se i nevýznamná vesnice těsně sousedící s větším městem stává atraktivní pro budoucí stavitele a pokud se vy stanete vlastníky pozemků v této lokalitě, můžete se řadit k potenciálním zbohatlíkům. Jsou-li v těsné blízkosti pozemku nebo přímo na něm dokonce inženýrské sítě nebo možnost se na ně připojit, bude vaše investice ještě daleko výhodnější. V současné době je vysoká poptávka po pozemcích u měst jako jsou Brno, Pardubice, Hradec Králové, Olomouc, Liberec a České Budějovice.
Poté, co se stanete vlastníkem této parcely, nezbývá, než čekat na správného kupce, který vám za původně bezvýznamný pozemek zaplatí tak vysokou kupní cenu, s kterou jste možná ani nepočítali.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená