Plýtvání potravinami je jedním z nebetyčných hříchů naší „západní“ civilizace. Ale blýská se na lepší časy, tedy alespoň u nás v České republice. Generální finanční ředitelství (GFŘ), což je vlastně takový „superberňák“ vydalo informaci, jak postupovat, aby neprodejné avšak stále poživatelné potraviny nekončily v odpadu. Pokyn najdete zde (PDF) přímo na webu finanční správy.
Prakticky to bude fungovat tak, že dárce potraviny ocení cenou blížící se nule, například 1 Kč. To finanční úřad akceptuje pokud budou darovány subjektu, který je zapojený do Charty potravinových bank.

Darovat neprodejné potraviny potravinové bance přišlo v minulosti tuze draze (obr.: shutterstock.com)
Důvodem proč bylo v minulosti výhodnější neprodejné zboží zlikvidovat je ten, že i jeho bezúplatné darování bylo spojeno s povinností uplatnit daň na výstupu, pokud plátce při pořízení daného zboží uplatnil nárok na odpočet daně, což v případě například obchodních řetězců platí...
Pokyn GFŘ říká: „Cenu blížící se nule je možné akceptovat v případech, kdy se jedná o darované potraviny, které jsou dle příslušných předpisů stále upotřebitelné, ale zároveň jsou obtížně uplatnitelné v běžném prodeji či zcela neprodejné. Může jít například o potraviny blížící se datu spotřeby nebo lhůtě minimální trvanlivosti. Dále to mohou být potraviny, které musí být vyřazeny z běžného prodeje z důvodu např. nevyhovujícího obalu, nesprávného značení či jiného poškození.“
Kvůli oslabení koruny jsou na tom lépe už i Slováci, zchudli jsme.
Pro případnou kontrolu z „finančáku“ doporučuje GFŘ zajistit od potravinové banky potvrzení, ze kterého bude patrný předmět a rozsah daru plus zdokumentovat i stav darovaných potravin (poškozené obaly, blížící se doba spotřeby).