FinExpert.e15.cz

Dobijte kredit v hypermarketu

Kredit pro volání z mobilních telefonů můžete nově dobít i v hypermarketu. Platí to pro všechny operátory a dostanete 10 % navíc.
Minulý týden hypermaket Globus nově umožnil dobíjení předplacených karet přímo u pokladen. To by samo o sobě nebylo novinkou, kredit do předplacených karet lze dobít různými alternativními kanály. Nový je však způsob, který prozatím najdete jen v Globusu. K dobíjení je použit klasický elektronický platební terminál pro platební karty. K dobití kreditu pak slouží speciální dobíjecí kupóny, které mají tvar platební karty včetně magnetického proužku.

Pro všechny operátory

Kredit je možné dobít u všech našich operátorů, tj. Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone. Hodnota kreditu je 200, 300 nebo 500 Kč u operátorů O2 a T-Mobile. Vodafone má v nabídce kupóny s hodnotou 250, 500 a 1 200 Kč.

Stojan s kupóny


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kredit navíc, ale ne pro každého

Za každé dobití v Globusu dostanou zákazníci O2 a T-Mobile navíc 10 % hodnoty dobíjeného kreditu. Tato nabídka je omezena do 31.1.2007, ale jinak není nijak limitována. Prostě při každém dobití jakéhokoliv předplaceného čísla dostanete navíc 10 %, a to opakovaně. Zákazníci Vodafone si tuto výhodu užít nemohou. Zástupce Vodafone Martin Hořčička to vysvětlil tak, že Vodafone chce poskytovat výhody plošně všem svým zákazníkům (jako např. SMS zdarma v síti Vodafone o víkendech od ledna do března 2007), a tímto by byla zvýhodněna jen část zákazníků, kteří nakupují v Globusu.

Platební karta výhodou, ne podmínkou

Dobití v Globusu je velmi snadné. Před pokladnou je box s nabídkou kupónů pro všechny operátory. Vy si vyberete vhodný kupón a pokladní sdělíte, že chcete dobít kredit. Pro každé dobití musíte jednorázově použít jeden kupón. Kredit si můžete dobít současně při nákupu, ale můžete si zajít do Globusu jen pro kredit, nákup není podmínkou. Vše můžete snadno zaplatit platební kartou (jde o nákup zboží), anebo v hotovosti.

Jak to funguje

Pokladní předáte kupón a požádáte ji o dobití kreditu. Pokladní projede kupón platebním terminálem podobně jako při platbě platební kartou. Na magnetickém proužku kupónu je obsažena informace o výši dobíjeného kreditu i o jakého operátora se jedná. Poté jste vyzváni k zadání dobíjeného telefonního čísla. To zadáte na tzv. pinpad, podobně jako při zadávání PIN platební karty. Posléze dojde k ověření pravosti dobíjeného čísla a následně obdrží dobíjené číslo textovou zprávu o úspěšném dobití.

Ukázka služby (komiks)

Klepněte pro větší obrázek

Z platebního terminálu obdržíte daňový doklad, a pokud je transakce placena platební kartou, dostanete i klasickou stvrzenku o karetní trasakci. Službu jako takovou provozuje společnost Global Payments (dále „GP“, známá dříve jako MUZO). Podle Jiřího Hollanna z GP se jedná s dalšími hypermarkety o spuštění této služby, takže Globus je sice první, ale ne poslední. V podstatě však nic nebrání, aby tuto službu nabízel každý obchodník akceptující karty. Musí jen být napojen na autorizační centrum GP, což jsou všichni vyjma obchodníků České spořitely a HVB Bank, které provozují vlastní autorizační centrum. Je potřeba jen provést softwarové a hardwarové úpravy platebního zařízení a pokladny. To však znamená další náklady, které si mohou dovolit spíše větší firmy.

Technické řešení

Klepněte pro větší obrázek

Fronty nebudou

Oprávněnou námitkou některých zákazníků je, že platba platební kartou zdržuje a způsobuje fronty. Tento negativní jev hodně závisí na kvalitě spojení s autorizačním centrem banky. Zástupce Globusu Boris Malý uvedl, že Globus plně přešel na datové spojení, takže všechny terminály jsou online propojeny s autorizačním centrem. Zdržení na pokladnách proto nehrozí. (Podobně je na tom i Ahold, který je online propojen s autorizačním centrem ve všech Hypernovách a Albertech.)

Počet SIM si stále zvyšuje

V současné době je penetrace SIM na 116 % a podíl předplacených karet činí více než 65 % ze všech zákazníků českých operátorů. Mezi nejoblíběnější způsoby dobíjení patří dobíjení v bankomatu a na terminálech Sazky.

Ukázka stvrzenek z platebního terminálu při dobití kreditu a placení platební kartou

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Skype
JayBee
27. 11. 2006, 17:58
Re:Kecy
Rada
27. 11. 2006, 15:32
Re:Kecy
Rada
27. 11. 2006, 15:27
Re:Kecy
Rada
27. 11. 2006, 15:21
Re:Kecy
Rada
27. 11. 2006, 15:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená