FinExpert.e15.cz

Do zlatnictví snad raději s odborníkem

Do zlatnictví snad raději s odborníkem

Blíží se Vánoce a tak se možná chystáte potěšit své blízké nějakým tím šperkem. Nákup šperků s drahými kameny může být rizikový. V předchozích letech inspektoři České obchodní opakovaně při kontrolách u prodejců šperků zjišťovali, že jsou spotřebitelé klamáni nepravdivými informaci o jakosti použitých drahých kamenů. Kontroly šperkařských výrobků osazených drahokamy byly vzhledem k závažnosti zjištění zařazeny do plánu pro rok 2013. Při monitorování trhu bylo vytipováno celkem 13 provozoven v různých městech. Následně bylo odebráno 12 vzorků šperků osazených různými drahými kameny, které byly předány k odbornému posouzení. 

„Dílčí výsledky kontrol jsem prezentoval na tiskové konferenci ČOI 30. července a nyní, po ukončení nezbytných dílčích správních úkonů, lze zveřejnit výsledky posouzení jednotlivých šperků.  Znalecké posudky potvrdily podezření, že šperky nebyly v 11 případech osazeny deklarovanými drahými kameny, ale jejich levnějšími variantami, imitacemi kamenů a v jednom případě dokonce sklem. Se všemi prodávajícími je vedeno správní řízení. Takové jednání prodávajícího vůči spotřebitelům lze považovat za užití klamavých obchodních praktik, za něž zákon umožňuje uložit pokutu až do výše 5 milionů korun,“ řekl Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI.

Kontroly byly zaměřeny na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím ze zákona o ochraně spotřebitele. Při kontrolách nabídky a prodeje šperkařských výrobků (šperků) osazených drahými kameny byla věnována pozornost zejména plnění informačních povinností prodávajících o kamenech, jimiž jsou nabízené šperky osazeny, a dodržování zákazu užití nekalých obchodních praktik. Vzorky šperků osazených kameny pro znalecké posouzení nebyly v prodejnách vybírány namátkově, ale na základě předchozího monitorování trhu znalci v oboru gemologie.

Porušení obecně závazných právních předpisů zjistili inspektoři v 10 z celkového počtu 13 provedených kontrol (tj. 76,9 %). Z 12 odebraných vzorků šperků pak nevyhovělo deklaraci prodávajícího 11 kontrolovaných (tj. 91,7 %), všech odebraných vzorků. Pouze jeden z odebraných šperků – stříbrný prsten se 4 přírodními granáty, byl skutečně osazen kameny almandinové řady dle deklarace prodávajícího.

Rady pro spotřebitele

ČOI doporučuje spotřebitelům, aby při nákupu šperků vyžadovali co nejvíce informací o kvalitě a původu použitých drahých kamenů, a to předem. V případě jakýchkoliv pochybností nebo při nevěrohodnosti poskytnutých informací, radí vyhledat jiného prodávajícího. Vyžádání dokladu o koupi a důsledné vyplnění všech povinných údajů, zejména adresy a IČ prodávajícího, předmětu koupě, jeho ceny a data, včetně druhu a velikosti kamene vsazeného do šperku, následně usnadní uplatnění odpovědnosti za vady a vymáhání spotřebitelských práv. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, je to smutné, ale poslední dobou se oprav...
Gregory
3. 7. 2016, 21:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená