Ministři zahraničí EU stanovili včera termín přijetí České republiky a dalších devíti kandidátských zemí do Evropské unie na 1. května 2004. Formálně má toto usnesení povahu návrhu, které bude potvrzeno teprve na kodaňském summitu EU 12.-13. prosince a posléze zapsáno do Smlouvy o přistoupení.
„Evropská komise navrhla 1. května. Nikdo nebyl proti,“ uvedl diplomat členské země. Ujistil, že jedinou příčinou tohoto rozhodnutí je odhad trvání ratifikace Smlouvy o přistoupení, která má být podepsána v dubnu. Má se zato, že ratifikace potrvá zhruba rok.
Původně se přistoupení ČR a dalších devíti kandidátských zemí k EU plánovalo na 1. ledna 2004. Unie však tento termín na nejvyšší úrovni nikdy nepotvrdila, i když s ním technicky pracovala. V usneseních několika posledních summitů vždycky říkala, že nové země se mají účastnit „jako členové“ příštích voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v červnu 2004.
Evropská komise se podle dnešní debaty má od 1. května 2004 rozrůst o deset dodatečných komisařů. Vzápětí by měla rezignovat, státníci členských zemí by měli jmenovat nového předsedu a čerstvě zvolený parlament v září potvrdit všech 25 komisařů v souladu se Smlouvou z Nice. Nová komise, v níž bude mít každý stát po jednom komisaři, by se ujala funkce 1. listopadu 2004.
Všechna dosavadní rozšíření EU se stala realitou k 1. lednu, protože to je nejsnazší termín kvůli výpočtu rozpočtového postavení nových zemí. Přechod na 1. květen bude mít řadu finančních, organizačních a institucionálních důsledků.
Zdroj: HN