FinExpert.e15.cz

Do penze před padesátkou

Chcete odejít do důchodu dostatečně brzy a natolik bohatí, abyste si ho mohli užít? Minimálně jeden člověk to již dokázal.

Jednoduchý recept
Staňte se manažerem investičního fondu, něco málo přes třináct let jej veďte tak, že bude dosahovat skvělých výsledků a kýžený efekt se dostaví. Při vašem snažení vás může povzbuzovat, že aspoň jednomu člověku se to podařilo. Peter Lynch odešel do penze v 46 letech poté, co v roce 1990 odešel z vedení fondu Magellan, který patří do skupiny Fidelity Investments.
Když se jeden z nejuznávanějších investorů 20. století ujímal jeho vedení v roce 1977, spravoval Magellan aktiva v hodnotě dvacet dva milionů dolarů. V roce 1990 se Lynch rozhodl z jeho vedení odejít předčasně do důchodu, aby se mohl více věnovat rodině. Novému správci a podílníkům zanechal měšec se čtrnácti miliardami dolarů – částečně zisky z investic, částečně z přílivu peněz investorů, toužících svěřit své prostředky do správy Magellanu. Nikdo z fond manažerů nedokázal řídit fond takovéto velikosti tak úspěšně po tak dlouhou dobu. Investice Petera Lynche vydělávaly podílníkům fondu během třinácti let jeho rozhodování v průměru 29 % ročně.

S lehkostí golfového míčku
Peter Lynch se poprvé se světem investic setkal jako kluk, když si přivydělával jako nosič v golfovém klubu a často slýchával hráče diskutovat o jednotlivých akciích. Když pak v novinových burzovních zprávách hledal kursy akcií, o kterých na hřišti slýchával, zjistil, že jejich ceny rostou, a ten zájem jej už nepustil. Svoji první investici realizoval na vysoké škole (mimochodem na školu se zase dostal díky golfu). Vybral si leteckou dopravní společnost s krásným názvem Flying Tiger a vložil do jejích akcií svých 1 000 USD. Analýza možná byla dobrá, ale s čím Lynch nemohl počítat byla válka ve Vietnamu. Po jejím zahájení obrovským způsobem stoupla poptávka po letecké dopravě a Peter Lynch tak hned první investicí dosáhl svého prvního desetinásobku.

Strmý vzestup
V bostonské investiční společnosti Fidelity začínal jako pětadvacetiletý mladík v roce 1969 na pozici analytika s platem 16 000 USD ročně. O pět let později již byl ředitelem analytického oddělení. V roce 1977 se ujal vedení fondu Magellan a nasadil zdrcující pracovní tempo – o portfolio, které čítalo na 1 400 titulů akcií, se staral sám společně se dvěma analytiky. Znamenalo to pracovat šest, někdy sedm dní v týdnu, detailně zkoumat řadu společností, mluvit s jejich řediteli, brokery, navštívit 40–50 společností za měsíc, cestovat stovky mil.

Toto úsilí však neslo ovoce, Peter Lynch se stal jedním z nejuznávanějších investorů všech dob. Jeho články a doporučení a principy jsou široce publikovány, napsal i několik knih. Příběh Petera Lynche není jen příběhem o úspěchu dosaženém tvrdou prací, historie fondu Magellan je dnes již „finanční mytologií“ a i když famózní doba správy pana Lynche je pryč, fond spravuje majetek přes padesát miliard dolarů. Útěchou pro všechny, kteří se nikdy nestanou portfoliomanažery může být fakt, že Peter Lynch věří, že lidé mohou překonat profesionály v investování, pokud se při svých investicích věnují odvětví, kterému opravdu rozumí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená