FinExpert.e15.cz

Do evropských fondů opět přitékají peníze

V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenaly podílové fondy v Evropě čisté přítoky ve výši 22 miliard eur.
Do evropských fondů opět přitékají peníze

Podílové fondy se staly v minulých letech oblíbenou cílovou stanicí úspor většiny českých domácností. Český investor může vybírat z nabídky více než 1 600 fondů, které získaly povolení k distribuci od České národní banky. Objem majetku v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice rostl až do konce roku 2007. S příchodem finanční krize a rostoucí obavou investorů o své vklady začal majetek ve fondech klesat. Odliv finančních prostředků z fondů byl zaznamenán i v zahraničí. Podle nejnovějších údajů Evropské asociace fondů a asset managementu (EFAMA) došlo v prvním čtvrtletí letošního roku k pozitivnímu obratu. Peníze začaly do fondů opět přitékat, ne však ve všech zemích.

Nejvíce si připsala Francie

Čisté přítoky finančních prostředků od investorů zaznamenaly evropské podílové fondy naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2007. Následující měsíce investoři peníze z fondů více vybírali. K opětovnému převážení vkladů nad výběry došlo teprve v prvním čtvrtletí letošního roku. Největší příliv prostředků byl zaznamenán v lednu a únoru. Celkovou bilanci za první čtvrtletí pokazil jen březen, kdy z fondů odteklo celkem sedm miliard eur. Celkem za první čtvrtletí letošního roku přiteklo do evropských otevřených podílových fondů necelých 22 miliard eur (čisté přítoky). V porovnání s posledním čtvrtletím minulého roku, kdy fondy zaznamenaly odliv přesahující 142 miliard eur (nejvyšší odliv od roku 2007), jde o pozitivní zprávu.

Návrat důvěry investorů v kapitálové trhy byl zaznamenán pouze v některých zemích. Největší čisté přítoky zaznamenala Francie, následovaná Velkou Británií, Lichtenštejnskem či Norskem. Naopak největší odtoky z fondů hlásí Itálie, Španělsko, Lucembursko či sousední Rakousko. Další vlna odlivu prostředků se nevyhnula ani v Česku nabízeným fondům. Za první čtvrtletí letošního roku odteklo z domácích a zahraničních fondů nabízených v České republice celkem 310 milionů eur. Domácí a zahraniční fondy spravovaly ke konci prvního čtvrtletí necelých 213 miliard korun, což bylo o 12,7 % méně než na konci minulého roku.

Největší přítoky zaznamenaly fondy peněžního trhu

Největší příliv finančních prostředků zaznamenaly v rámci Evropy fondy peněžního trhu. Za první čtvrtletí poslali investoři do těchto fondů 52 miliard eur. Zájem o fondy peněžního trhu byl nejvyšší v lednu, kdy si nejkonzervativnější fondy připsaly celkem 23 miliard eur. V únoru a březnu dosáhly čisté prodeje hodnoty 15 a 14 miliard Eur. Ostatní typy fondů zaznamenaly v prvním čtvrtletí 2009 úbytek finančních prostředků. Odliv ve výši 10 miliard eur vykázaly smíšené fondy, po čtyřech miliardách akciové a dluhopisové fondy a 13 miliard ostatní typy fondů.

Na českém trhu byl vývoj opačný

Zatímco statistiky Evropské asociace fondů a asset managementu potvrdily rostoucí zájem o fondy peněžního trhu, vývoj v ČR byl opačný. Český investor je charakteristický konzervativním přístupem k investování. To potvrzují i statistiky Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR). Z hlediska celkového objemu spravovaných prostředků sice dlouhodobě vedou fondy peněžního trhu (73 miliard korun), ale ke konci března poklesl objem spravovaných aktiv u těchto fondů o více než 15 miliard korun. Druhý největší pokles aktiv zaznamenaly na konci prvního čtvrtletí letošního roku dluhopisové fondy. Od konce roku 2008 se snížil objem spravovaných aktiv o necelých 8 miliard korun. Poklesu majetku, i když mírnějšímu, se nevyhnuly ani ostatní typy fondů. Majetek v akciových fondech klesl o 2,5 miliardy korun, zajištěných fondech o 2,4 miliardy, smíšených fondech o 1,6 miliardy, fondech fondů o 1,2 miliardy a nemovitostních fondech o 124 milionů.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená