FinExpert.e15.cz

Do Česka dorazil lék na krysí chřipku

Českou republiku postihla epidemie krysí chřipky. Mezi prvotní příznaky patří workoholismus, nakupování na kreditní karty a pořizování co největšího počtu úvěrů.
Do Česka dorazil lék na krysí chřipku

Postupně se ze zaměstnání stává krysí závod a člověk víceméně pracuje, aby pokryl splátky úvěrů.

Ze statistik vyplývá, že mnoho lidí ze zaměstnání, neboli krysího závodu odpadá a bankrotuje na krysím pohřebišti. Jen ve 3. čtvrtletí roku 2009 narostl počet vyhlášených osobních bankrotů o 39 % oproti předchozímu čtvrtletí. "Je to alarmující číslo, proto jsme v Česku zavedli léčebná centra pro závislé na příjmu ze zaměstnání. Jako nejúčinější léčba se osvědčila finanční hra Cashflow, kterou vymyslel autor série knih Bohatý táta, chudý táta - američan Robert Kiyosaki," říká Jindřich Pozlovský, který spustil ve spolupráci s FinExpertem portál pro kluby a hráče www.cashflowkluby.cz.

Hra lidem ukazuje, že zaměstnání je v kapitalismu ta nejmenší jistota a cesta ke finančnímu zdraví a svobodě vede přes podnikání a investování. "V zaměstnání je člověk kancelářskou krysou, která plní úkoly svého šéfa a nemá kontrolu nad svým životem. Ve výsledku je čárka v rozpočtu a jak jsme se přesvědčili během krize, když je potřeba šetřit, čárky se škrtají," říká Jindřich Pozlovský.

Cílem kapitalismu je vytvořit si další příjem tak, aby člověk i v případě propuštění ze zaměstnání pokryl svoje náklady a nebyl odkázán na nedostačující sociální dávky. V celé České republice vznikají centra, kam mohou lidé nakažení krysí chřipkou přijít a zahrát si Cashflow. "Léčba je dobrovolná, zcela zdarma a to i nezávisle na zdravotní pojišťovně! Lidé se tu naučí finančním principy, které jim pomohou vytvořit další zdroje příjmů z podnikání a investování," říká Jindřich Pozlovský s tím, že nejbližší setkání se uskuteční v neděli v Praze - čtěte zde.

Jak se hraje Cashflow?

Cashflow 101 je stolní hra, která lidi učí zacházet s penězi tak, aby zvyšovali svůj pasivní příjem a dosáhli finanční nezávislosti. Zaměstnání nazývá krysím závodem. Na začátku si hráči vytáhnou náhodnou fiktivní postavičku s reálným zaměstnáním, odpovídajícím platem a pohybují se v prvním menším kruhu. Tomuto okruhu se říká Krysí závod, protože simuluje každodenního úmorné chození do zaměstnání. Každý hráč od začátku získává příjem ze zaměstnání, platí daně, splátky úvěrů od hypotéky až po leasing na auto a především doufá, že neskočí figurkou na políčko propouštění.

Během této fáze se může na základě kartiček “Příležitost” zúčastnit některé investiční příležitosti a jejich cílem je vytvářet si pasivní příjmy. Může jít například o investici do akcií, nemovitostí, start podnikání a mnoho dalších. Samozřejmě se během hry na základě vytažených kartiček mění situace na finančním trhu – někdy akcie rostou, jindy klesají. Nájemníci ve vašem domě zase mohou přestat platit nájem, či nemovitost poničit.

Klepněte pro větší obrázek

Smyslem je najít taktiku, jak zvýšit pasivní příjmy natolik, aby pokryly náklady. V této situaci je hráč finančně svobodný, může si dovolit opustit zaměstnání – krysí závod, kde mu podmínky a plat určuje šéf a přesouvá se na podnikatelskou rychlodráhu.

To je druhý okruh na herní desce, po které se v reálném světě pohybují bohatí. Vše, co se hráč naučí při procesu dostávání se z krysího závodu na rychlodráhu, jej může učinit finančně svobodným i v reálném světě. To ji také odlišuje od her typu Monopoly, které jsou také zábavné, ale nic praktického nenaučí.

Autor této hry, Robert Kiyosaki, je americký spisovatel a podnikatel japonského původu. Vydal řadu bestsellerů, například Bohatý táta chudý táta či Cashflow kvadrant, které změnily způsob myšlení o penězích milionů lidí po celém světě – lidé zjistili, že zaměstnání jakkoliv skvěle placené neznamená finanční ani časovou svobodu.

Další článek


 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: zaměstnání je v kapitalismu ta nejmenší jistot
Investor76
18. 12. 2009, 21:37
Re: Hra
Astern
10. 12. 2009, 20:11
Re: Hra
Astern
10. 12. 2009, 20:01
Re: Hra
Ambassador
10. 12. 2009, 12:47
Re: Hra
Chulda
10. 12. 2009, 10:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená