FinExpert.e15.cz

Do čeho investovat v roce 2013

Dnes se podíváme, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.
Do čeho investovat v roce 2013

Dnes se podíváme, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Dluhopisy emerging markets

Desetileté vládní dluhopisy mají při aktuální tržní ceně úrokový výnos kolem 2 procent ročně, to je méně než běžný termínovaný vklad. Podobná je situace v Německu, USA, Švýcarsku, ve Velké Británii a prakticky ve všech vyspělých ekonomikách. Také korporátní dluhopisy těží z klesajících úrokových sazeb a jejich úroky jsou dnes nižší než dividendový výnos u akcií. Proto zkušenější investoři už z dluhopisových fondů raději odchází. Výjimkou jsou dluhopisy na rozvíjejících se trzích, kde panují vyšší úrokové sazby a centrální banky mají ještě prostor pro jejich snižování.

Akcie ČEZ

Pro české investory se nabízí všem dobře známé akcie společnosti ČEZ, které v uplynulém roce postihla korekce. Pokud bude firma nadále vyplácet polovinu zisků akcionářům na dividendách, což věřím, že bude, vzhledem k tomu, že 2/3 akcií vlastní Ministerstvo financí, čeká na majitele akcií ČEZ roční „úrok“ kolem 6 %. Tolik nám žádný termíňák nevynese.

Biotechnologie

Jak už je uvedeno výše, tradiční medicínu čeká v příštích letech obrovská revoluce zásluhou neuvěřitelného rozvoje biotechnologií. Jedná se o dlouhodobé investice, které nemusí zrovna v roce 2013 patřit k nejvýnosnějším, ale určitě by měly být součástí každého růstového portfolia.

3D: tiskárny, televize, fotoaparáty

Obrovský boom nastává v 3D technologiích. Tyto doposud poměrně drahé hračky se brzy stanou běžnou součástí našich domácností. Výrobce 3D televizorů, 3D fotoaparátů a 3D tiskáren čeká růžová budoucnost. I v tomto případě se jedná o dlouhodobé investice. Rok 2013 by ale mohl být zlomový a přinést prozíravým investorům vysoké zisky.

Zpracování ropy a plynu v USA

Těžba ropy a zemního plynu v USA po dvaceti letech poklesu momentálně velmi rychle roste díky novým technologiím horizontálních vrtů, které umožňují těžbu z břidlicových plynů a ropných písků. Během několika let by Spojené státy americké mohly být energeticky soběstačné a dokonce ropu, respektive zejména zemní plyn vyvážet.

Už jste četli? Ohlédnutí: Rok 2012 z pohledu investora

Rychlejšímu růstu těžby nyní brání nedostatečné zpracovatelské kapacity a infrastruktura. V nadcházejících letech můžeme očekávat budování nových rafinérií, zásobníků, ropovodů a plynovodů.

Auta na plyn

Ropa je momentálně v USA měřeno podle své energetické hodnoty zhruba čtyřikrát dražší než zemní plyn. V Evropě je plyn výrazně dražší, ale i tak vyjde stále levněji než ropa.

A tak mnoho řidičů postupně přechází od klasických benzinových a dieselových motorů na stlačený nebo zkapalněný zemní plyn. Ten se začíná všude ve světě stále více využívat v městské hromadné dopravě, ale také v dálkové nákladní dopravě, kde cena pohonných hmot hraje klíčovou roli. Velmi slibnou investicí je tudíž výroba upravených motorů na plyn nebo také provoz plynových čerpacích stanic.

Brazilské akcie

V uplynulém roce akcie brazilských společností investorům radost neudělaly. Vinen tím je pokles poptávky po komoditách z Číny, strach ze znárodňování, který se rozléhá po celé Latinské Americe, a v poslední řadě také pokles kurzu brazilského realu. Slabší měna by ale měla pomoct brazilským exportérům. A domácí spotřeba roste.

Navíc se blíží mistrovství světa ve fotbale a letní olympijské hry, což bude znamenat obrovské investice do infrastruktury. Brazílie patří na střednědobém horizontu k mým favoritům a mnohé brazilské akcie se dnes prodávají „ve slevě“.

Japonské akcie

Většina japonských průmyslových korporací zažívá těžká léta. Tržby klesají, ziskové marže jsou dlouhodobě velmi nízké a celá řada firem se dostala v uplynulém roce do červených čísel. Japonské akcie jsou v podstatě v medvědím trendu již od roku 1989 a mají dnes stejnou hodnotu jako v roce 1984.

Mnoho japonských firem má na burze nižší tržní hodnotu, než odpovídá jejich čistému obchodnímu jmění. Japonská centrální banka se rozhodla následovat americký vzor a spustit vlastní obdobu kvantitativního uvolňování. Cílem je zvýšit inflaci, oslabit domácí měnu a podpořit exportéry. Možná se v roce 2013 dočkáme u japonských akcií obratu.

Autor je ekonomem a ředitelem FINEZ Investment Management.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Ohledně těch havárií tu tsunami nehrozí a Cernobyl b...
Honza
30. 1. 2013, 23:01
CEZu bych se vyhnul. Spotreba energie v EU klesa. Za...
PCMAKER
30. 1. 2013, 12:08
Ha, pan asi o dane problematice nic nevi. Ze zivota...
Petr
30. 1. 2013, 11:01
S bytem na hypotéku? To jde přes banku ještě víc než...
SocPredator
25. 1. 2013, 16:01
....kdyby nám odborník Kalouskovic nezrušil podnikov...
Karel
24. 1. 2013, 20:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená