FinExpert.e15.cz

Do Alp, nebo do Krkonoš?

Zimní lyžařská sezóna je zde a řada z vás plánuje strávit zimní dovolenou na horách. Můžete využít domácí střediska nebo zamířit dále za hranice. Výběr místa závisí pouze na vašich lyžařských dovednostech, času a také finančních možnostech
Do Alp, nebo do Krkonoš?

Nejen tento, ale i další skvělé články pocházejí z časopisu Osobní finance 12/2005

I na našich horách můžete strávit kvalitní dovolenou a navíc můžete ušetřit i nemalou část finančních prostředků. Výhodou je, že domácí prostředí dobře znáte a víte, co za své peníze můžete očekávat. Pokud vám ale už česká střediska nevyhovují nebo chcete poznat nová místa a terény, můžete vyrazit na lyže do zahraničí. K dispozici máte nejen typické alpské země jako Rakousko, Francii, Itálii či Švýcarsko, ale i méně obvyklé Rumunsko a Slovinsko. Vydejte se již dnes na malou exkurzi do vybraných českých a zahraničních středisek.

Oblíbené Krkonoše

V Krkonoších najdete největší lyžařská střediska v Čechách. Největším a současně nejdražším z nich je Skiareál Špindlerův Mlýn, složený ze středisek Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky a Labská. Přímo ve Špindlerově Mlýně máte k dispozici pět lanových drah a 11 lyžařských vleků s 26 km sjezdových tratí. Pokud nechcete strávit celý den pouze na sjezdovce, vyzkoušejte bobovou dráhu. Přímo z náměstí ve Špindlerově Mlýně vás dopraví autobus na start sáňkařské dráhy. Cena lístku zahrnuje dopravu na místo startu, zapůjčení sáněk a pro případ nehody i potřebné úrazové pojištění. Devíti kilometry tratí se může pochlubit druhé největší středisko – Pec pod Sněžkou. Na své si přijdou jak rodiny s malými dětmi, tak i milovníci náročnějších terénů. Vyznavači snowboardingu mohou využít velký funpark, běžkaři kvalitně upravovanou Krkonošskou magistrálu. Z Pece pod Sněžkou můžete za příznivého počasí vystoupit na nejvyšší horu České republiky Sněžku.

Krkonoše nenabízí skvělé podmínky pouze pro lyžaře, běžkaře či snowboardisty. V nejzápadnější části Krkonoš (Harrachově) najdete centrum světových pohárů ve skocích na lyžích. Vrcholoví sportovci zde najdou osm skokanských můstků s kompletním vybavením. Harrachov není pouze známým střediskem zimních sportů, ale má také bohatou sklářskou tradici. Nezapomeňte navštívit sklářské hutě, brusírnu a muzeum skla včetně pivovaru ve sklářské huti.

Hory a lázně za jediný den

Ve východní části Krkonoš naleznete Jánské Lázně. Možná si právě říkáte, že jde o známé lázeňské město, které nemá se zimními sporty nic společného. Opak je ale pravdou. Již několik let prochází lyžařský areál Černá hora – Jánské Lázně dynamickým rozvojem. K dispozici jsou dvě lanové dráhy a 12 lyžařských vleků, sjezdové tratě dosahují délky až tří kilometrů a obtížnost terénu je vhodná pro všechny kategorie lyžařů. Po náročném dni stráveném na sjezdovce jistě oceníte návštěvu lázeňského města, využijte i některou z nabízených procedur. Rodiny s dětmi mohou navštívit 3,5 kilometru dlouhou „Černohorskou sáňkařskou cestu“.

Do Jizerek na sever

Mezi Lužickými horami a Krkonošemi leží Jizerské hory. Známá jsou lyžařská střediska na Ještědu, Tanvaldském Špičáku a Bedřichově. Rodiny s dětmi využijí méně náročné terény v Bedřichově, kde délky tratí a převýšení vyhovují především začínajícím lyžařům. Ve středisku můžete využít šesti kilometrů sjezdovek. Tanvaldský Špičák nabízí středně náročné terény pro pokročilé lyžaře. Převýšení dosahuje maximálně 280 metrů a nejdelší sjezdovka je dlouhá 1 450 metrů. Patříte-li mezi náročnější lyžaře, využijte sjezdové tratě na Ještědu, jejichž délka se pohybuje od 200 do 2 200 metrů s maximálním převýšením 350 metrů. Dlouhodobější pobyt v Jizerských horách si zpříjemníte návštěvou libereckého centra Babylon. Najdete zde aquapark, lunapark, bowling, kasino a řadu restaurací a kaváren.

Na hranici Čech a Německa

Horské pásmo Krušných hor je dlouhé přes 130 km a milovníci bílé stopy mohou využít přes 70 km upravovaných tratí či zamířit do sousedního Německa. Mezi největší střediska patří Boží Dar, Bouřňák a Klínovec. Středisko Boží Dar zahrnuje dva areály – Neklid a Novako, na německé straně můžete navštívit Oberwiesenthal. Ski areál Bouřňák patří mezi menší střediska, nabízí kratší a dobře upravované terény. Návštěvu Krušných hor spojte s prohlídkou lázeňského města Jáchymov. Z pamětihodností stojí za zhlédnutí královská mincovna (muzeum).

Česká strana Šumavy

Na Šumavě můžete vybírat ze tří největších středisek – Špičáku, Zadova a Kramolína. Areál Špičák vám poskytne nejlepší lyžování na české straně Šumavy. K dispozici je jak cvičná louka pro začínající lyžaře, tak speciálně připravený svah s mnoha „boulemi“ určený pro extrémní lyžaře. Zadov a Kramolín patří mezi menší střediska s méně náročnými terény. Při vícedenním pobytu je výhodné využít Superskipas, platný ve všech střediscích. V Lipně nad Vltavou nezapomeňte navštívit moderní aquapark. Najdete zde krytý bazén s vodními atrakcemi, saunu a širokou nabídku masáží.

Beskydy a Jeseníky

V Beskydech naleznete dvě největší lyžařská střediska na Pustevnách a Bílé. Terén vyhovuje mírně pokročilým lyžařům, svahy dosahují převýšení do 250 metrů a délky do jednoho kilometru. Od horní stanice sedačkové lanovky mohou běžkaři zamířit kolem sochy Radegasta po hřebeni na vrchol Radhoště a zpět. Celá trasa měří přibližně osm kilometrů. Lyžaři ze severní Moravy se mohou vydat do Beskyd a navštívit Červenohorské sedlo, Praděd, Karlov, Petříkov nebo Ramzovou. Červenohorské sedlo leží ve výšce 1 013 metrů a nabízí ideální sněhové podmínky po celou zimní sezonu. Běžecké tratě se rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku.

Ramzovou upřednostňují především milovníci delších sjezdů. Najdete zde středně obtížné terény, kde nejdelší sjezdovka měří slušných 3 260 metrů. Ostatní střediska jsou vhodná pro méně náročné lyžaře. Sjezdové tratě jsou dlouhé do jednoho kilometru. Volný čas můžete využít k návštěvě Karlovy Studánky. Místní státní lázně nabízejí řadu procedur. Doporučujeme sirnou koupel, reflexní masáže nebo parafinové zábaly. Za jasného počasí můžete navštívit rozhlednu na nejvyšší hoře Moravy – Pradědu.

Orlické hory

Orlické hory nabízejí velmi kvalitní lyžařská centra vhodná pro rodiny s dětmi. Svahy jsou zde mírné v délce od 100 do 1 200 metrů. Kvalitou nabízených služeb se přibližují velkým lyžařským střediskům. Samozřejmostí jsou strojově upravované tratě, umělé dosněžování, půjčovna lyží či lyžařská škola. Nejvíce navštěvovanými středisky jsou Deštné, Říčky a Čenkovice. Díky nižší nadmořské výšce zde najdete ideální podmínky pro hřebenové výlety na běžkách.

Kvalita domácích středisek

Sněhové podmínky na našich horách nejsou sice tak stabilní jako v zahraničí, ale při výběru „správného termínu“ si na nedostatek sněhu stěžovat jistě nebudete. Nebude-li zimním radovánkám přát příroda, pomůže technika. Díky zasněžovacím dělům, která se již i u nás stala samozřejmostí, zaručuje většina lyžařských středisek dostatek sněhu po celou zimní sezónu. Česká střediska se kvalitou poskytovaných služeb neustále přibližují standardu, na který jsme si zvykli v zahraničí. Žádným překvapením již nejsou kvalitně upravované sjezdové a běžecké tratě, snowparky s U-rampami, večerní lyžování, půjčovny sportovního vybavení, lyžařská škola a řada doprovodných akcí. České hory jsou relativně malé a možnost dalšího rozšiřování center je pomalu vyčerpána. Majitelé středisek si již uvědomují, že mohou přilákat domácí a zahraniční turisty pouze nabídkou kvalitních služeb za přijatelnou cenu. Každoročně jsou střediska obohacena o novou a výkonnější lanovku, rolbu nebo nové restaurace. Často zmiňovanou nevýhodou je malá kapacita center a méně náročné terény. Na českých horách tedy počítejte s větším náporem lyžařů a delší čekací dobou u lanovky.

Jedeme na Slovensko

Cenově srovnatelné lyžování jako v Česku nabízí slovenské hory. Oblíbenou lokalitou zimních sportů jsou Vysoké Tatry. Nacházejí se v severní části Slovenska, na hranici s Polskem. Jako příklad uvádíme lyžování na Štrbském Plese, kde můžete využít pět lyžařských vleků a dvě sedačkové lanovky s šesti kilometry sjezdovek. Za jednodenní permanentku zaplatí dospělá osoba 1 310 Sk (996 Kč), dítě do 12 let 930 Sk (700 Kč). Ceny za ubytování a stravu jsou srovnatelné s českými horami. Centrum nabízí veškeré doplňkové služby jako lyžařskou školu, ski servis, večerní lyžování, půjčovnu lyží apod.  Navštívit můžete i Roháče v Západních Tatrách, Malou Fatru či Chopok v Nízkých Tatrách.

Alpy nabízí více možností

V posledních letech se staly oblíbeným cílem českých lyžařů rakouské Alpy. Využít můžete 16 špičkových středisek od nejbližšího Semmeringu v Dolním Rakousku až po nejvzdálenější Stubai v Tyrolsku. Oproti našim horám nabídnou centra ideální sněhové podmínky od listopadu do konce dubna a stovky lanovek s více než tisíci kilometry sjezdových tratí. Navštívíte-li některý z ledovců, např. střediska Hintertux, Stubai či Mölltal, můžete lyžovat od října do pozdního jara. Ve Francii je 23 velkých středisek, které každým rokem překvapí alespoň jednou novinkou. Francouzská střediska každoročně investují do obnovy a výstavby nových lanovek a vleků, umělého dosněžování či strojů pro úpravu sjezdovek. Ve Francii počítejte s vyššími cenami než v Rakousku nebo Itálii. Dovolená v Alpách vás sice přijde o něco dráž než domácí dovolená, ale vždy můžete počítat s výbornými sněhovými podmínkami, kvalitně upravovanými a dlouhými sjezdovkami a širokou nabídkou sportovního a kulturního vyžití přímo ve středisku – a zpravidla také menšími frontami.

„Exotické“ lyžování

Na lyže můžete vyrazit i do Rumunska či Slovinska. V Rumunsku naleznete horská centra v předělu jižních a východních Karpat. Mezi největší střediska patří Poiana Brašov, které je oblíbené díky dobrým sněhovým podmínkám, upravovaným sjezdovkám a především „lidovým“ cenám. Za jednu noc ve tříhvězdičkovém hotelu se snídaní pro dvě osoby zaplatíte od 60 dolarů (cca 1 500 Kč). Permanentka na jeden den stojí 10 dolarů (250 Kč). V oblasti poskytovaných služeb počítejte s návratem do dob před rokem 1989 u nás.

Levné lyžování nabízí také Slovinsko. V Julských Alpách naleznete Krajskou Goru.  Lanovky a sjezdové tratě leží v nadmořské výšce od 800 do 1 215 metrů a rozprostírají se od úbočí hory Vitranc do Planice. Středisko disponuje pěti sedačkovými lanovkami a 15 vleky. Poskytované služby jsou na evropské úrovni. Nechybí umělé dosněžování, pravidelné upravování tratí, noční lyžování, lyžařské školy a řada horských restaurací. Ceny ve Slovinsku jsou na přibližně stejné úrovni jako u nás. Ubytování v apartmánu pro dvě osoby zaplatíte od 32 do 45 eur (960 – 1 350 Kč) za noc a cena pětidenní permanentky vás přijde na 21 eur (630 Kč).

Služby lyžařských škol

Začínajícím lyžařům doporučujeme využít služeb lyžařských škol. V každém středisku naleznete alespoň jednu. Pod vedením instruktora se můžete naučit nejen základům sjezdového lyžování, ale i snowboardingu nebo jízdě na carvingových lyžích. Jednodenní výuka je zpravidla rozdělena na dvě dvouhodinové části – dopolední a odpolední. V nabídce najdete individuální i skupinovou výuku, pro děti jsou připraveny speciální dětské lyžařské školky. V Alpách jsou pořádány kurzy skialpinismu.  

Porovnání cena výuky lyžování v Krkonoších a Alpách

Krkonoše

Privátní výuka:

  • 1 lekce (2 hodiny): 540 Kč, 5 lekcí: 2 480 Kč

Skupinová výuka:

  •   1 den (4 hodiny): 430 Kč, 5 dní: 1 920 Kč


Alpy (Skischule Kirchberg)

Privátní výuka:

  • 1 lekce (2 hodiny): 118 eur (3 540 Kč), 5 lekcí: 307 eur (9 210 Kč)

Skupinová výuka:

  • 1 den (4 hodiny): 52 eur (1 560 Kč), 5 dní: 130 eur (3 900 Kč)

Ubytování na horách

Zvolený typ ubytování se výrazně promítne do konečné ceny dovolené. Méně nároční lyžaři a rodiny s dětmi  rádi využívají soukromé penziony či ubytování v pronajatých domech. Cena ubytování závisí i na zvolené lokalitě a  termínu. Strávíte-li na horách Vánoce nebo Nový rok, počítejte s navýšením ceny až o 50 %. Jako příklad uvádíme ubytování v Peci pod Sněžkou, kde zaplatíte za šestidenní ubytování pro celou rodinu od 7 000 Kč (za 4 osoby).

Pokud máte rádi luxus i na našich horách, volte ubytování v hotelu. Za dvoulůžkový pokoj se snídaní zaplatíte na jednu noc od 1 400 Kč výše, za šestidenní pobyt počítejte s částkou od 8 400 Kč. Výhodou ubytování v hotelu je možnost využití fitness, bazénu, masáže apod. Vzhledem k malé kapacitě domácích středisek doporučujeme včasnou rezervaci. V Alpách vás přijde srovnatelné ubytování dráž – apartmán pro čtyři osoby na sedm nocí lze pronajmout od 12 000 do 20 000 Kč, za ubytování v hotelu zaplatíte od 42 do 70 eur za osobu a noc se snídaní. Šest nocí pro dvě osoby vás přijde od 15 120 do 25 200 Kč.  Včasnou rezervací nebo nákupem přes domácího zprostředkovatele ubytování ušetříte oproti platbě přímo na místě.

Nové, použité nebo půjčené

Pokud na lyžích začínáte a nevíte, jaký typ lyží je pro vás nejvhodnější, doporučujeme spíše než nákup v hypermarketu návštěvu specializované prodejny, kde můžete využít rady odborníka. Pro začátečníky jsou vhodné lyže měkké, které jsou snadno ovladatelné, točivé a tolerantní na nepřesnosti jejich vedení. Rekreační lyžaři, kteří jezdí převážně po upravovaných tratích a nedosahují vysokých rychlostí, si mohou pořídit lyže univerzální. Prodávány jsou pod označením Cross, All Mountain (tvrdší a kvalitnější materiály) nebo All Round (měkčí). Pro špičkové lyžaře jsou určeny lyže tvrdé (označeny Race), konstruované pro vyšší rychlosti a náročné i neupravované terény. Při výběru je důležitá i vaše hmotnost, výška, typ preferovaného oblouku a terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat.

Ceny lyží se pohybují dle kvality a určení od 8 000 Kč do 25 000 Kč včetně vázaní. Kvalitní lyžařskou obuv koupíte do 10 000 Kč, hole a ostatní doplňky jako brýle či přilbu pořídíte do 3 000 Kč. Několik desítek procent můžete ušetři při výprodeji modelů lyží z minulé sezóny. Nákupem v bazaru můžete také výrazně ušetřit. Nižší cena je však vykoupena menší nabídkou modelů a rizikem koupě poškozených lyží. Poslední možností, jak se vybavit na hory, je návštěva půjčovny lyží. Za kompletní vybavení (lyže, hole, boty, obal a seřízení) na pět dní zaplatíte od 1 400 Kč. Při zapůjčení musíte obvykle složit zálohu několik tisíc korun (závisí na hodnotě vybavení).

Stačí se jen rozhodnout

Pro krátkodobé pobyty a začínající lyžaře jsou ideální domácí střediska. Na českých horách najdete méně náročné terény a s pomocí instruktora se rychle naučíte základním lyžařským dovednostem. Kvalita poskytovaných služeb je srovnatelná s velkými středisky v Alpách. Vzhledem k malé kapacitě domácích ski areálů počítejte v hlavní sezóně s delší čekací dobou u vleku. Lyžaři vyžadující dlouhé a náročnější terény využijí spíše alpská střediska, za pobyt v Alpách ale zaplatíte zpravidla více než při návštěvě českých hor. V zahraničí můžete ušetřit při ubytování v apartmánu s vlastní stravou a skupinovým nákupem ski pasu.

LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA V ČR
Krkonoše
Středisko Nadmořská výška (m) Délka tratí (km) Obtížnost tratí Počet lanovek a vleků Ceny permanentek v hlavní sezóně: dospělá osoba (děti) Ceny permanentek mimo sezonu: dospělá osoba (děti) Další informace na webu
      Celodenní (Kč) Pětidenní (Kč) Celodenní (Kč) Pětidenní (Kč)
Špindlerův Mlýn 715-1310 26 8 8 3 16 750 (500) 2 900 (1 900) 550 (350) 2 150 (1 350) www.skiarealspindl.cz
Pec pod Sněžkou 830-1215 10,8 4 7 1 11 550 (360) 2 380 (1 270) 480 (310) 2 070 (1 110) www.skipec.com
Harrachov 665 - 1022 6,94 2 2 1 4 560 (445) 2 470 (1 900) 405 (325) 1 750 (1 350) www.skiareal.com
Černá Hora - Jánské Lázně 500 - 1260 11 9 3 1 14 550 (360) 2 380 (1 270) 390 (290) 1 620 (1 000) www.cerna-hora.cz
Jizerské hory
Tanvaldský Špičák 560 - 800 5,95 6 2 2 6 490 (370) 1 800 (1 250) 380 (260) 1 350 (1 000) www.tjbizuterie.cz
Bedřichov 700 - 800 5,93 9 2 0 8 370 (250) 1300 (800) 270 (160) 1000 (620) www.tjbizuterie.cz
Severák 700 - 800 4,31 6 2 0 11 370 (250) 1300 (800) 270 (160) 1000 (620) www.tjbizuterie.cz
Ještěd 540 - 1 000 8,77 3 7 1 7 230 (170) 1 320 (1 100) - 4 dny 190 (140) 1 230 (960) - 4 dny www.jested.liberec.cz; www.jested-ski.cz
Krušné hory
Boží Dar 850 - 1 135 4,54 3 3 3 10 200 (130) 530 (330) - 3 dny 180 (120) 490 (310) - 3 dny www.bozidar.cz
Bouřňák 589 - 869 5,64 1 4 1 5 350 (180) 1 200 (700) - 6 dní 350 (180) 1 200 (700) - 6 dní www.scbournak.cz
Klínovec 860-1 244 7,4 5 2 1 10 490 (340) 2 040 (1 420) 440 (310) 1 820 (1 290) www.klinovec.cz
Šumava
Špičák 865 - 1 202 7,2 1 3 1 9 450 (300) 1 800 (1 220) 360 (260) 1 440 (950) www.spicak.cz
Zadov 890 - 1 120 4,5 4 3 0 6 410 (310) 1 640 (1 200) 310 (230) 1 200 (920) www.lazadov.cz
Kramolín (Ski areál Lipno) 740 - 900 5,6 2 3 0 7 430 (300) 1 720 (1 200) 300 (210) 1 200 (840) www.kramolin.cz
Beskydy
Pustevny 620 - 1 095 12,5 5 3 1 11 330 (210) 1 065 (670) 265 (170) 850 (535) www.skialpin.cz
Bílá 518 3,5 4 1 0 4 400 (300) 1650 (1 250) 350 (250) 1 400 (1 000) www.skibila.cz
Jeseníky
Červenohorské sedlo 862 - 1 164 5 4 1 1 7 400 (250) 1 500 (900) 300 (200) 1 500 (900) www.skiklub-su.cz
Praděd 1 000 - 1 350 4,5 4 1 1 6 390 (260) 1 450 (950) 390 (260) 1 450 (950) www.figura.cz
Karlov 700 - 940 7 10 2 1 16 350 (280) 1 500 (1 200) 350 (280) 1 500 (1 200) www.malamoravka.cz
Petříkov 950 3 3 1 0 3 350 (250) 1200 (1 200) 350 (250) 1200 (1 200) www.ceskehory.cz/petrikov
Ramzová 782 - 1 351 8 2 4 2 6 450 (310) 1 600 (950) - 4 dny 450 (310) 1 600 (950) www.bonera.cz
Orlické hory
Deštné 610 - 850 6,5 4 1 1 6 420 (320) 1 900 (1 420) 320 (250) 1 420 (1 110) www.sportprofi.cz
Říčky 752 - 992 4,2 3 2 1 3 350 1 400 290 1 170 www.skiricky.cz
Čenkovice 750-950 3,5 2 2 0 6 350 1 400 280 1 120 www.ceska-trebova.cz/sport/zarizeni/cenkovice
VYBRANÁ STŘEDISKA NA SLOVENSKU (Sk)
Štrbské Pleso 1 400 - 1 840 6 1 5 0 7 1 310 (930) 3 300(2 280) 1 230 (860) 3 100(2 100) www.parksnow.sk
Roháče 1 030 - 1 454 3 1 1 1 4 580 (400) 2 320 (1 450) 500 (340) 2 000 (1 230) www.tatrawestsro.sk
Malá Fatra - Paseky 600 - 1 709 3,1 2 2 1 5 620 (440) 2 500 (1 700) 620 (440) 2 500 (1 700) www.vratna.sk
Chopok - Kosodrevina 1 489 - 2 000   1 2 1 4 500 (320) 2 090 (1 260) 360 (250) 1 380 (910) www.jasna.sk
VYBRANÁ STŘEDISKA V RAKOUSKU (Euro)
Semmering 1 000- 1 360 14 1 4 1 4 27,50 (15) 120 (63) 27,50 (15) 120 (63) www.bergfex.at
Dachstein West, Krippenstein 600 - 2 100 38 5 28 5 32 51,70 (27,60) 131,60 (70,70) 51,70 (27,60) 115,10 (61,40) www.dachstein.at
Kaprun 30.3.0760 130 18 22 9 56 36 (18) 150 (75) 36 (18) 143 (71,5) www.kaprun.at
Oblast Stubaital 1 750 - 3 150 110 42 36 27 21 53 (26,50) 171 (111,20) 53 (26,50) 171 (111,20) www.stubai-gletscher.com
VYBRANÁ STŘEDISKA VE FRANCII (Euro)
Risoul 1 650 - 2 750 180 18 13 3 53 27,50 (23,50) 126,50 (108,50) 27,50 (23,50) 110 (104,50) www.risoul-ski.com
Chamonix 1 035 - 3 842 152 23 29 6 49 44 (31) 165 (116) 44 (31) 165 (116) www.chamonix.com
Les 2 Alpes j 270 - 3 525 200 45 27 16 50 34,70 (27,80) 141,90 (107,90) 34,70 (27,80) 127,70 (97,10) www.2alpes.com
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená