FinExpert.e15.cz

Dnes slavíme den daňové svobody

V roce 2004 pracujeme 166 dní pro stát a 200 dní pro sebe. Vláda bere lidem na daních rok od roku víc. Letos připadl den daňové svobody na 15. června. To je o tři dny později než loni a o devět dní později než v roce 2000.
Dnes slavíme den daňové svobody

Den daňové svobody symbolicky rozděluje rok na dvě části. V první části občané pracují na to, aby zaplatili veřejné výdaje, ve druhé části pracují pro vlastní soukromou spotřebu. Toto pomyslné rozdělení roku má lidem přiblížit výši celkové daňové zátěže v zemi.

Česká republika patří k zemím s vysokou daňovou zátěží obyvatel. Například v USA přestávají daňoví poplatníci na stát vydělávat už 11. dubna, o dva měsíce dříve než naši poplatníci. Mnohem lépe než my jsou na tom Britové a o něco lépe i Slováci. Vyšší daně naopak najdeme v Eurozóně. Extrémem je Švédsko, kde budou den daňové svobody slavit až na konci července.

Kdy přestávají obyvatelé dělat na stát a začínají pracovat pro sebe:
USA                      11. dubna
Velká Británie         30. května
Slovensko              3. června
Česká republika       15. června
Eurozóna                28. června
Dánsko, Švédsko     konec července

ČR: Stát si bere čím dál víc
Výpočty pro Českou republiku každoročně zveřejňuje Liberální institut v Praze (www.libinst.cz). Daňová zátěž se rok od roku zvyšuje.

Den daňové svobody v ČR podle Liberálního institutu:
2004    15. června
2003    12. června
2002    11. června
2001    7. června
2000    6. června

USA: Prudký pokles daní
V ekonomicky nejúspěšnější zemi světa, v USA, letos oslavili den daňové svobody již 11. dubna, tedy o více než dva měsíce dříve než v ČR. Američané měli na rozdíl od nás skutečně důvod slavit. Během devadesátých let, v době úřadování prezidenta Billa Clintona, jim vláda daně neustále zvyšovala. V roce 1991 připadl den daňové svobody v USA na 21. dubna, v roce 2000 již na 2. května (nárůst o 11 dní).

Nový prezident George Bush na začátku nového tisíciletí prosadil několik federálních zákonů, díky kterým došlo k radikálnímu snížení daňové zátěže obyvatel USA. Ta během čtyř let klesla o „21 dní na letošní 11. duben.“ Rok 2000 znamenal nejvyšší daně v historii USA, rok 2004 naopak nejnižší daně od roku 1967.

Den daňové svobody počítá v USA organizace Tax Foundation (www.taxfoundation.org). Údaje sahají až do roku 1900, kdy američtí občané pracovali na vládu od počátku roku jen do 21. ledna. Ještě na konci první světové války, v roce 1918, připadl den daňové svobody na 7. února. Od konce druhé světové války se v Americe slaví konec práce pro stát během dubna (s výjimkou roku 2000, kdy hodnota „vyjela“ do května).

Američtí daňoví poplatníci mohou letos jásat, ekonomové ovšem radikálnímu snížení daní během posledních čtyř let příliš nefandí. Upozorňují zejména na vysoké deficity federálního rozpočtu. Jestliže se Bill Clinton zapsal zvýšením daní na historickou úroveň, pak George Bush se zapsal opětovným rychlým snížením daní, ale zároveň historickým zadlužením země (www.usatoday.com). Snížené příjmy do státní pokladny nestačí krýt vládní výdaje. Ekonomové z Tax Foundation předpovídají opětovný posun dne daňové svobody během následujících deseti let o 18 dní na 29. dubna.

USA má federativní uspořádání s vysokými ekonomickými pravomocemi jednotlivých států. To se projevuje mimo jiné v tom, že v každém z padesáti států platí občané jinak vysoké daně. Nejlépe jsou na tom obyvatelé Aljašky, kde letos slaví den daňové svobody 26. března, nejhůře obyvatelé státu Connecticut – 28. dubna.

Velká Británie: plíživě vpřed
Obyvatelé Britských ostrovů slaví v letošním roce den daňové svobody 30. května. Pracují 151 dní v roce jen proto, aby mohli zaplatit daně (Češi 166 dní). Také Velká Británie se potýká s plíživým zvyšováním daňové zátěže obyvatel. Britové musí letos pracovat pro vládu o tři dny déle něž loni a o pět déle než předloni.

Propočty zveřejňuje Adam Smith Institute (www.adamsmith.org.uk). Od roku 1997 se prodloužila doba práce pro vládu o šest dní, což je jeden z největších skoků v historii království. Před čtyřiceti lety se v Británii slavil den daňové svobody o měsíc dřív než dnes, upozorňuje výzkumná zpráva.

Eurozóna: Rekordní daně
Nejhorší to podle Adam Smith Institute mají daňoví poplatníci v Eurozóně. Den daňové svobody se tam v průměru slaví až 28. června. To je o dva a půl měsíce později než v USA, o měsíc a půl později než v Británii a o dva týdny později než v České republice.

V rámci Eurozóny nejvíc průměr posunuje Švédsko, kde mohou den daňové svobody oslavit až na konci července. Obyvatelé zde do státní pokladny odevzdávají více než polovinu svých výdělků.

Slovensko: Lepší než ČR
Na Slovensku letos připadl den daňové svobody na 3. června. To je o 12 dní dříve než v České republice. Informovalo o tom Sdružení daňových poplatníků Slovenska. V loňském roce připadl den daňové svobody na 4. červen. Z pohledu daňového poplatníka tedy došlo k mírnému zlepšení.

Další článek


 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: A co nepřímé daně ?
smajlik
16. 6. 2004, 21:35
Re: A co nepřímé daně ?
votrok
16. 6. 2004, 18:45
A co nepřímé daně ?
phanatic
16. 6. 2004, 12:12
Re: autor! autor!
ZiGi
16. 6. 2004, 00:53
Re: autor! autor!
Brano
15. 6. 2004, 17:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená