FinExpert.e15.cz

Dlužníkem u vlastní banky

Úvěrový rámec k běžnému účtu nebo obyčejná embosovaná platební karta může způsobit účtování sankčních poplatků a vysokých úroků ze strany banky. Při nakupování na skutečný stav účtu lehce zapomenete a nepovolené přečerpání je na světě.

Pokud používáte obyčejnou elektronickou platební kartu (bez reliéfního písma), která při placení vyžaduje autorizaci ze strany banky, nepovoleného debetního zůstatku na účtu jednoduše nedosáhnete. Jiná situace může nastat, jestliže za zboží nebo služby platíte embosovanou platební kartou, která se používá při placení přes tzv. imprintery určené pro offline transakce (při zaplacení nedojde k okamžité autorizaci platby bankou).

Na vině je neznalost
Nejčastějším způsobem, jak k nepovolenému přečerpání běžného účtu dochází, je použití embosované platební karty při nákupech. Po zaplacení nedojde k ověření zůstatku na účtu – zákazník jen podepíše účtenku a bez starostí odchází třeba s novou televizí. Pokud se nákupem dostal klient do minusu, dostaví se starosti až za několik dní. Chvíli totiž trvá, než se částka dostane do zúčtovacího systému banky. V krajním případě to může zabrat i několik týdnů.

Nepoužíváte účet? Chyba

Druhá, i když méně častá možnost, jak se dostat do minusu, je nechat účet ležet ladem. Pokud účet delší dobu nepoužíváte, dostanete se do debetu a banka začne částku úročit sazbou pro nepovolené přečerpání účtu. Za zrušení účtu se platí nemalé sumy.

Vysoké úročení
Všechny banky si za nepovolené přečerpání účtu počítají vysoké úroky, které se pohybují v intervalu 16,25–30 % ročně z dlužné částky. Nejnižší úrokovou sazbu si účtuje HVB Bank; nejvyšší úroky naopak požadují ČSOB a GE Capital Bank. Některé banky si také za překročení debetu účtují jednorázový poplatek.

Zadlužení na druhou
Potřebujete-li často vyšší částky, než je váš zůstatek na účtu, sjednejte si kontokorentní úvěr. Musíte počítat s tím, že banky kontokorent nepovolí každému, jelikož záleží na bonitě klienta. Jakmile začnete čerpat svůj úvěrový rámec (většinou 10 000 Kč nebo 20 000 Kč), jedná se o povolené přečerpání účtu a banka si opět účtuje úroky. Ty jsou ale asi o polovinu nižší, než v případě nepovoleného přečerpání, a pohybují se v rozmezí 10–15 % ročně z dlužné částky.

Jak banky postupují
Jakmile banka zjistí nepovolené přečerpání účtu, zašle klientovi výzvu. Nechcete-li se vystavit nebezpečí vypovězení smlouvy o vedení účtu, měli byste s bankou komunikovat a částku uhradit. Pokud totiž dojde k vypovězení smlouvy (banky k tomuto kroku přistupují až v krajním případě a nejdříve posílají upomínky), nezaniká právo na vymáhání vzniklé pohledávky.

Článek je ve zkrácené verzi. Text článku v plném znění najdete v novém čísle Osobních financí, které vychází 16. 10. 2003 nebo příští týden v pondělí na serveru www.osobni-finance.com.

V Osobních financích č. 19 se dále dočtete:

KTERÁ ZEMĚ JE LEPŠÍ?
Kde se občanům žije lépe? V Česku, nebo v Maďarsku? A v Portugalsku? Nebo ve Francii? Dá se porovnávat život v jednotlivých zemích? Mnozí ekonomové se do mezinárodních srovnání pouští. Podle čeho země hodnotí a jak si vede Česká republika? Přineseme ukázky z pokusů o souhrnné porovnání zemí.

BANKA V TELEFONU
Co je telefonní bankovnictví asi ví každý, mnoho lidí jej i využívá. Změnily se za dobu jeho existence používané technologie? Která banka jej má nejlevnější? Jsou i výhodnější typy přímého bankovnictví? Čtěte příští Osobní finance.

PŘÍDAVKY NA DĚTI
V Osobních financích č. 18 jste se mohli dočíst, že mít dítě není levná záležitost. Ještěže stát nabízí alespoň nějaké sociální dávky. Jak se vypořádat s formuláři na přídavky na dítě a na rodičovský příspěvek, vám poradíme v taháku dalšího čísla.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená