Vysoce úročený úvěr a zároveň jen málo zhodnocované úspory, to je dle průzkumu ING častá chyba, které se dopouští řada Evropanů včetně Čechů. ING tvrdí, že 22 % Evropanů splácí nějaký nehypoteční úvěr a zároveň spoří nebo má úspory. Průměrný Evropan má naspořen 1,5násobek dlužné částky, takže by své závazky mohl bez problémů a s rezervou splatit. Češi evropský průměr s poměrem 164 % úspor vůči dluhu převyšují.

Mnoho Čechů má půjčku a platí vysoké úroky z úvěru. Zároveň drží úspory, které se jim zhodnocují jen minimálně (obr.: shutterstock.com)
A i když jistě najdeme racionální důvody proč mít nějakou tu rezervu, Češi tak zbytečně platí velké peníze na úrocích a jen málo jim „kyne“ z úspor na běžných nebo spořicích účtech. Rezervu pro případ nečekaných vydání přitom může zajistit například kreditní karta. Jen pro zajímavost, Evropané dle ING zaplatí každý den na úrocích až 880 milionů korun, které by v případě umoření dluhů z rezerv ušetřili.
Průměry jsou zrádné, čtěte kolik bereme doopravdy a kde to sype nejvíc.
Nejvíce naspořeno mají Španělé, jejichž úspory převyšují dluhy dokonce trojnásobně, následují Belgičané a Britové. Závazky by naopak z úspor nedokázali pokrýt například Francouzi, Turci nebo Rakušané. Pokud bychom porovnali úspory a dluhy na individuální bázi, dokázalo by své závazky okamžitě splatit šest z deseti Evropanů. Zbylých 40 % by dluhy mohlo alespoň snížit. V ČR by mohlo splatit závazky z úspor 56 % obyvatel.
A jak jste na tom vy? Máte úvěr a současně držíte úspory?