FinExpert.e15.cz

Dlužíte na splátkách úvěrů?

Přerůstají vám splátky úvěrů přes hlavu? Nebo máte tolik úvěrů, že už ani nevíte, za co bankám posíláte peníze?
Dlužíte na splátkách úvěrů?

Máme pro vás řešení, s konsolidací úvěrů můžete snížit splátky až o 70 % či výrazně ušetřit na úrocích až desítky tisíc.

Pan Stanislav žil se svou ženou klidným, nenáročným životem lidí v důchodovém věku. Nic jim nechybělo, jen pocit lítosti, že nemohou přilepšit synovi, který sám živil rodinu. Snacha se musela starat o vnučku, která díky snížené imunitě nemohla navštěvovat školku. Úspory, které našetřili ze zaměstnání, investovali do koupě jejich malého bytu a žili od jedné výplaty důchodu k druhé.

Klepněte pro větší obrázekI tak se rozhodli, že udělají synovi, snaše a hlavně malé, stále nemocné vnučce, radost. Pan Stanislav si vyřídil v bance, kde byl již dlouholetým klientem úvěr a radostně se ženou zakoupili mladým jejich vysněnou dovolenou - letecký 14ti denní zájezd na Krétu.

Splátky úvěru hradili několik měsíců bez problémů, banka si je strhávala z účtu, kam zasílali oba důchody. Pak však manželka pana Stanislava z ničeho nic vážně onemocněla a zakrátko zemřela. Po pohřbu, když se pan Stanislav z bolestné ztráty trochu vzpamatoval a zjistil, že po zaplacení všech nutných poplatků spojených s bydlením mu zbývá buď na splátku půjčky, nebo na jídlo. Jeho omezený příjem na pokrytí všech výdajů nestačí. Nešťastně situaci probíral s rodinou syna, který mu finančně nemohl pomoci.

Podobných příběhů jsou desítky – lidé si pod vlivem emocí půjčí peníze a o pár měsíců později zjistí, že nemají, z čeho splácet. Problémem může být ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, či úmrtí v rodině. Zvyšující se počet exekucí jen dokazuje, že velká část lidí ve finančních potížích nechává situaci volně plynout, až k nejméně výhodnému „vyvrcholení“ - soudnímu řešení.
Pan Stanislav měl štěstí – začal situaci včas řešit a nenechal vše dojít až k rozprodání majetku v dražbě. „V bance si vyřídil na naši radu snížení splátek. Vzhledem k tomu, že délka původní smlouvy činila tři roky, vyšla banka vstříc a splatnost se protáhla na 60 měsíců a splátky se podstatně snížily,“ vysvětluje ředitel Poradny ve finanční tísni David Šmejkal.

Pokud by pan Stanislav čekal, jak banka zareaguje, nejspíše by po 90 dnech prodlení obdržel od banky výpověď smlouvy a žádost o uhrazení celé dlužné částky. Tím by se doslat do situace, kterou by jen velmi těžko řešil. „Bohužel většina dotazů, které řešíme, se týká exekucí. Skoro polovina lidí nechává řešení svých závazků skoro až hnít dva i více let. Když se člověk dostane do exekuce, už má velkou pravděpodobnost, že bude mít záznamy v rejstříku dlužníků,“ říká David Šmejkal. Nejčastějšími důvody neschopnosti splácet úvěry je ztráta zaměstnání či narůstající dluhy v živnostenském podnikání.

Klepněte pro větší obrázek

...
První důvodem konsolidace je potřeba klienta snížit své měsíční zatížení. Klient si v tomto případě zvolí delší dobu splácení, díky které mu klesne měsíční splátka. Ve výsledku lze snížit měsíční splátku až o 70 %, ovšem úspora na úrocích není tak výrazná. Druhým důvodem je potřeba výrazně ušetřit na zaplacených úrocích. V tomto případě nedojde ke snížení měsíčního zatížení. Klient si zvolí u nového úvěru co nejkratší dobu a tím dojde ke snížení částky zaplacených úroků - úspory se zde mohou pohybovat v řádech desítek tisíc.

...

Ačkoliv banky každého klienta hodnotí scóringovým systémem, neznamená to při schválení úvěru, že je zadlužení bezpečné či zdravé. Většina bank navíc ani neposkytuje v tomto směru žádné poradenství. „Velká většina nesplacených úvěrů vznikla jistou nerozvážností, nedostatečnou úvahou o tom, jestli jsou vytvořené rezervy, jde o jednodimenzionální úvahu. V současné době mám, tak si půjčím. Schází tam dlouhodobější rozměr uvažování o dalším vývoji rodinného rozpočtu,“ říká šéf Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Co ještě článek obsahuje?

  • návod, jak jednat s bankou
  • možnosti odložení splátek
  • průvodce konsolidací úvěrů
  • bezpečné zadlužení

Celý článek je v aktuálním čísle Osobních financí, které najdete na vašem novinovém stánku. Prolistujte si celý časopis.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená