Stát se to může velmi rychle. Zapomenete zaplatit jednu z mnoha složenek či není z nejrůznějších důvodů odeslán příkaz k úhradě, aniž byste si toho všimli, a problém je na krku. A po čase přijde upomínka od inkasní společnosti. Jak tuto situaci nejlépe vyřešit?
Hlavně žádnou paniku
Nikdo není neomylný a dojít k tomu může snadno. Rada je jednoduchá, přijde-li upomínka, zaplaťte. Většina společností posílá v takovém případě 1-2 upomínky ve vlastní režii, ale je novým trendem předat případ v co nejčasnější fázi specializované inkasní společnosti. Je totiž podstatně efektivnější postoupit řešení nedoplatků externím inkasním společnostem, než vyčleňovat a zdlouhavě školit vlastní kapacity.
V raném období vymáhání prostřednictvím inkasní společnosti máte možnost provést úhradu většinou bez dodatečných nákladů, případně je možné rozložení platby do více splátek. V pozdější fázi se prostor pro kompromisní dohodu s vymahači zužuje, věřitel často postupuje případ k řešení dluhu soudní cestou. Tedy nejlépe uděláte, když se co nejdříve dohodnete s inkasní společností na dalším postupu.
Rychlost hraje roli
Strkat hlavu do písku se v případě nehrazení závazků v žádném případě nevyplácí, ačkoli tomu tak velmi často bývá. Na první písemnou výzvu k úhradě reaguje inkasním společnostem pouze 1/4 oslovených dlužníků, na druhou výzvu 18 %.
Ze zkušeností inkasní společnosti M.B.A. Finance vyplývá, že z celkového počtu reakcí na první výzvu se podaří až 90 % případů zdárně vyřešit. Nejdůležitější je dlužníkova snaha spolupracovat. Ušetří si tím komplikace a zabrání dalšímu navyšováni dluhu.
Je třeba si uvědomit, že do doby úplné úhrady stále dochází k přičítání úroků z prodlení, v některých situacích i k navyšování základního dluhu o náklady řízení, pokuty apod. A protože nikdo z věřitelů nehodlá na své pohledávky rezignovat, může následovat po vymáhání mimosoudním i vymáhání soudní, potažmo exekuční.
Nejčastější příčiny neplacení
Častou příčinou nehrazení dluhu je, že dlužník jednoduše nemá peníze. A zdaleka ne vždy musí být příčinou ztráta zaměstnání. V posledních dvou letech je evidováno stále více případů, kdy dlužníci řádně pracují a přesto nezvládají svou finanční situaci uspokojivě řešit.
Další četnou příčinou potíží je absence vůle dlužníků se dluhem zabývat. To zahrnuje především nekomunikativnost a nereagování na výzvy věřitele či najatého vymahače. Nezanedbatelným problémem je nerespektování povinnosti, které dlužníci při uzavírání smlouvy na sebe přebírají a sice hlášení jakékoli změny bydliště či kontaktní adresy. Následné upomínky a výzvy k úhradě jim není možné doručit, o vzniku nedoplatku se tak ani nemusí dovědět.
Zbytečné náklady
Ovšem chodí-li někomu jedna upomínka za druhou jako na běžícím páse a on si žije v domnění, že když nebude reagovat, nebude ani nic platit, je potřeba takového člověka vyvést z omylu.
Nepodaří-li se úhradu zajistit v rámci smírného mimosoudního inkasa, postupuje případ k soudnímu řešení, což zahrnuje podání žaloby. Pro dlužníka to znamená navýšení dluhu o náklady advokáta a soudní poplatky. V případě pohledávky např. ve výši 1 000 Kč se může jednat o nárůst až o téměř 8 000 Kč. V případě, že dlužník ani na základě soudem vydaného platebního rozkazu nezaplatí, postupuje případ k exekučnímu vymáhání.
Mimo inkasní společnosti je tak do případu zapojen jak advokát, tak exekutor. V exekučním řízení se náklady pro dlužníka navyšují o dalších cca 12 000 Kč. Celkově tedy může neuhrazení jedné platby ve výši 1 000 Kč vyjít na přibližně 21 000 Kč.
Proto komunikujte. Když už se dostanete do obtížné situace, vždy lze najít vhodné řešení a aktivním přístupem zamezíte zbytečnému navyšování dlužné částky.
Autorka pracuje ve společnosti M.B.A. Finance