FinExpert.e15.cz

Dluhy: Na nic nečekat a problémy řešit

Nezaplatíte složenku a upomínka od inkasní společnosti je tu.
Dluhy: Na nic nečekat a problémy řešit

Stát se to může velmi rychle. Zapomenete zaplatit jednu z mnoha složenek či není z nejrůznějších důvodů odeslán příkaz k úhradě, aniž byste si toho všimli, a problém je na krku. A po čase přijde upomínka od inkasní společnosti. Jak tuto situaci nejlépe vyřešit?

Hlavně žádnou paniku

Nikdo není neomylný a dojít k tomu může snadno. Rada je jednoduchá, přijde-li upomínka, zaplaťte. Většina společností posílá v takovém případě 1-2 upomínky ve vlastní režii, ale je novým trendem předat případ v co nejčasnější fázi specializované inkasní společnosti. Je totiž podstatně efektivnější postoupit řešení nedoplatků externím inkasním společnostem, než vyčleňovat a zdlouhavě školit vlastní kapacity.

V raném období vymáhání prostřednictvím inkasní společnosti máte možnost provést úhradu většinou bez dodatečných nákladů, případně je možné rozložení platby do více splátek. V pozdější fázi se prostor pro kompromisní dohodu s vymahači zužuje, věřitel často postupuje případ k řešení dluhu soudní cestou. Tedy nejlépe uděláte, když se co nejdříve dohodnete s inkasní společností na dalším postupu.

Rychlost hraje roli

Strkat hlavu do písku se v případě nehrazení závazků v žádném případě nevyplácí, ačkoli tomu tak velmi často bývá. Na první písemnou výzvu k úhradě reaguje inkasním společnostem pouze 1/4 oslovených dlužníků, na druhou výzvu 18 %.

Ze zkušeností inkasní společnosti M.B.A. Finance vyplývá, že z celkového počtu reakcí na první výzvu se podaří až 90 % případů zdárně vyřešit. Nejdůležitější je dlužníkova snaha spolupracovat. Ušetří si tím komplikace a zabrání dalšímu navyšováni dluhu.

Je třeba si uvědomit, že do doby úplné úhrady stále dochází k přičítání úroků z prodlení, v některých situacích i k navyšování základního dluhu o náklady řízení, pokuty apod. A protože nikdo z věřitelů nehodlá na své pohledávky rezignovat, může následovat po vymáhání mimosoudním i vymáhání soudní, potažmo exekuční.

Nejčastější příčiny neplacení

Častou příčinou nehrazení dluhu je, že dlužník jednoduše nemá peníze. A zdaleka ne vždy musí být příčinou ztráta zaměstnání. V posledních dvou letech je evidováno stále více případů, kdy dlužníci řádně pracují a přesto nezvládají svou finanční situaci uspokojivě řešit.

Další četnou příčinou potíží je absence vůle dlužníků se dluhem zabývat. To zahrnuje především nekomunikativnost a nereagování na výzvy věřitele či najatého vymahače. Nezanedbatelným problémem je nerespektování povinnosti, které dlužníci při uzavírání smlouvy na sebe přebírají a sice hlášení jakékoli změny bydliště či kontaktní adresy. Následné upomínky a výzvy k úhradě jim není možné doručit, o vzniku nedoplatku se tak ani nemusí dovědět.

Zbytečné náklady

Ovšem chodí-li někomu jedna upomínka za druhou jako na běžícím páse a on si žije v domnění, že když nebude reagovat, nebude ani nic platit, je potřeba takového člověka vyvést z omylu.

Nepodaří-li se úhradu zajistit v rámci smírného mimosoudního inkasa, postupuje případ k soudnímu řešení, což zahrnuje podání žaloby. Pro dlužníka to znamená navýšení dluhu o náklady advokáta a soudní poplatky. V případě pohledávky např. ve výši 1 000 Kč se může jednat o nárůst až o téměř 8 000 Kč. V případě, že dlužník ani na základě soudem vydaného platebního rozkazu nezaplatí, postupuje případ k exekučnímu vymáhání.

Mimo inkasní společnosti je tak do případu zapojen jak advokát, tak exekutor. V exekučním řízení se náklady pro dlužníka navyšují o dalších cca 12 000 Kč. Celkově tedy může neuhrazení jedné platby ve výši 1 000 Kč vyjít na přibližně 21 000 Kč.

Proto komunikujte. Když už se dostanete do obtížné situace, vždy lze najít vhodné řešení a aktivním přístupem zamezíte zbytečnému navyšování dlužné částky.

Autorka pracuje ve společnosti M.B.A. Finance

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Výhody oddlužení = osobního bankrotu = insolvence ...
Plze%nská Finanční
3. 1. 2015, 15:56
V dnešní době je těžký udržet nějaký peníze vůbec v ...
Pavel
12. 7. 2012, 14:09
Problém je zde jediný: ZRUŠIT veškeré dluhy, které b...
nenene
10. 5. 2012, 21:34
Predavani dluhu inkasnim spolecnostem je z meho pohl...
me
31. 5. 2011, 10:55
jo proto je lepčí nic nedlužit, všude se říká jak js...
pepik
30. 4. 2011, 20:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená