FinExpert.e15.cz

Dítě ze zkumavky, drahý špás

Ze zhruba devadesáti tisíc dětí, kterým v českých porodnicích pomohou lékaři každoročně na svět, vznikne každé desáté početím mimo tělo ženy. Každé sedmé manželství u nás je nechtěně neplodné. Stejný podíl na tom mají muži i ženy.
Dítě ze zkumavky, drahý špás

Umělé oplodnění, odborně nazývané asistovaná reprodukce, je v dnešní době již velice úspěšným a vyhledávaným řešením neplodnosti. Většina lidí ale žije v mylném dojmu, že se jedná o bezplatný lékařský zákrok. Ten se ovšem ve skutečnosti skládá z mnoha úkonů, z nichž většinu žádná zdravotní pojišťovna nehradí. Výše celkové sumy, kterou musí neplodný pár za pomoc při zplození dítěte zaplatit, se tak může pro některé rodiny vyšplhat do nedosažitelných výšek.

Něco je zadarmo…

První dítě ze zkumavky, holčičku Louise, porodila žena ve Velké Británii v roce 1978. První československé miminko (chlapec o váze 3 650 gramů a délce 51 cm) přišlo na svět pomocí stejné metody o čtyři roky později v Brně. Ceník za provedené úkony spojené s asistovanou reprodukcí se zhruba od poloviny devadesátých let rok od roku mění. V současnosti registruje Ministerstvo zdravotnictví celkem 18 státních i soukromých medicínských center, kde lékaři provádějí umělé oplodnění. Ceny za jednotlivé úkony přitom nejsou na všech klinikách stejné.

Léčba mimotělním oplodněním je v České republice ve své základní formě u jedné ženy třikrát plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Na tuto bezplatnou léčbu mají podle tiskového mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Suttnera nárok :

  • ženy trpící oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let
  • ženy ve věku od 22 do 39 let

Co je asistovaná reprodukce (AR)? Medicína ji definuje jako léčebné postupy spočívající v manipulaci s pohlavními buňkami (spermiemi a vajíčky).


Pojišťovna hradí základní provedení AR, které spočívá v usnadnění cesty spermií k vajíčku tím, že je lékaři po speciální laboratorní přípravě vstříknou v době ovulace do děložní dutiny ženy. To znamená – odejmutí vajíčka z těla ženy a spermií z těla muže, jejich spojení a následný transfer (přenos) do dělohy. VZP eviduje v průměru ročně zhruba 4 200 umělých oplodnění, např. u České národní zdravotní pojišťovny je to v posledních letech 300 těchto lékařských úkonů za rok.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

…a něco za peníze

Do bezplatné péče nejsou zahrnuty lékařské výkony, které mnohonásobně zvyšují pravděpodobnost úspěchu. Za ten považují lékaři narození zdravého dítěte. Podle námi oslovených manželských párů je však bez těchto nadstandardních služeb pravděpodobnost úspěšného ukončení umělého oplodnění téměř nulová. S tím spojené finanční náklady ale musí hradit dotyčný pár ze svých zdrojů.

Ve většině center platí budoucí rodiče předem zálohu ve výši od 7 do 12 000 Kč. Právě kvůli složitosti finanční stránky celého procesu dnes lékaři dopodrobna s pacientkami a jejich partnery probírají jednotlivé varianty léčby, informují je o každém úkonu z hlediska času, financí i psychické zátěže a před jejím samotným zahájením pak požadují písemný souhlas pacientek s danými skutečnostmi.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

V tabulce, která následuje, najdete příklady cen za celkové cykly mimotělního oplodnění. Poměrnou část sumy musí pacientka zaplatit jednorázově ihned po provedení přenosu embrya do těla.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Minimální varianta nezahrnuje zmrazení embryí. Ta se pak uchovávají pouze 48 hodin. Tuto variantu lze provádět pouze v případě, že důvodem neplodnosti nejsou zdravotní potíže partnera. Lékaři ji dopředu nedoporučují kvůli výrazně nižší šanci na úspěch. Je to ale zároveň jediná varianta, kterou zcela hradí pojišťovna.

Ideální varianta využívá kvalitnějších léků. Lékaři při ní zmrazí přebytečná embrya. Součástí této varianty je tedy jejich prodloužená kultivace a asistovaný hatching na 1 embryo.

Maximální varianta rovněž staví na kvalitnějších lécích. Lékaři při ní opět zmrazí přebytečná embrya a pacientka platí za jejich prodlouženou kultivaci. Maximální varianta zahrnuje také asistovaný hatching na 2 embrya.

Právě maximální variantu využívá podle lékařských statistik mnoho žen už při prvním pokusu o umělé oplodnění. Lékaři jsou proto s konečnými procenty úspěšnosti léčby neplodnosti u nás vcelku spokojeni. Centrum asistované reprodukce Iscare IVF v Praze pomohlo podle ředitele Milana Mrázka od roku 1995 na svět 4 500 dětem. V roce 2003 provedli zdejší pracovníci 2 000 cyklů umělého oplodnění a z toho ve 34 % pacientky otěhotněly. „Průměrná úspěšnost se ve světě pohybuje kolem 25 %. Nejen naše centrum, ale i ostatní střediska v Česku se proto právem řadí ke světové špičce v oblasti asistované reprodukce,“ zdůrazňuje Milan Mrázek a dodává, že v roce 2004 se v ČR narodilo 94 000 dětí, z toho 3 % po umělém oplodnění. U žen, které prošly asistovanou reprodukcí, registrují lékaři častěji vícečetná těhotenství než u žen, které otěhotněly přirozenou cestou.

Kvalita za lepší cenu

V zemích Evropské unie a také např. ve Spojených státech amerických je cena za léčbu neplodnosti při zachování stejné kvality péče mnohem vyšší než v Česku. Tvrdí to přednostové českých klinik, kteří v tomto roce očekávají příliv pacientek ze zahraničí. Tonko Maděršič z pražského Sanatoria Pronatal upozorňuje na to, že v České republice, ve Slovinsku nebo v Maďarsku je úspěšnost mimotělního oplodnění mnohem vyšší než v Neměcku a ve Velké Británii. Cena za jeho provedení je ovšem nesrovnatelně nižší.

Budoucnost – jiný systém čerpání financí z pojišťoven

Léky na léčbu asistované reprodukce budou lékaři možná brzy předepisovat individuálně dle potřeby jednotlivých pacientek. V současné době hradí pojišťovny paušální sumu na průměrnou léčbu průměrné pacientky. Chystaná změna by se týkala asi desetiny žen podstupujících umělé oplodnění. Zhruba taková část potřebuje podle ředitele centra asistovaná reprodukce Pronatal Tonka Maděršiče větší množství léků, než jaké na jeden cyklus hradí pojišťovna. „Jiné pacientky ale naopak potřebují léků méně. Protože ale dostávají plně hrazenou dávku naráz, léky jim doma zbudou. A ty injekce, které se jednou z lékárny vydají, nemohou být už použity pro druhou pacientku,“upřesňuje Tonko Maděršič. Nový systém, na kterém se dohodli zástupci zdravotních pojišťoven s lékaři, už čeká jen na legislativní posvěcení zákonodárců.

Ve druhé kapitole článku najdete informace o metodách, které nejsou zahrnuty do bezplatné péče poskytované zdravotními pojišťovnami, a informace o tam, jak postupovaly některé rodiny při léčbě neplodnosti.


Článek byl zveřejněn také v časopise Osobní finance, který se pravidelně zabývá také veškerými otázkami spojenými s rodinným životem a zdravotnictví. 


Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená