To, že máte ukončené vysokoškolské vzdělání, ještě neznamená, že snadno získáte dobrou práci. Pracovní trh totiž začíná být vysokoškoláky nasycen. Spíše je momentálně velký nedostatek v řemeslnických oborech. To vše vyplývá ze statistik portálu ChciPráci.cz.
„Je pravdou, že vidíme určitý vzestupný trend v počtech zaměstnavatelů, kteří nepožadují vysokoškolské vzdělání,“ říká Prokop Konopa, tiskový mluvčí portálu ChciPráci.cz. „Může za to zejména přesycenost trhu. Podle dat Unesco se od roku 1989 počet studentů v České republice ztrojnásobil,“ vysvětluje možný důvod nižší poptávky po vysokoškolácích.
Především v době velké nezaměstnanosti se zvyšuje poptávka po řemeslnících. Hlavně to jsou profese svářeče, obráběče kovů, řidiče kamionu a nákladních vozidel, elektrikáře či truhláře. Pro zaměstnavatele již při přijímání nových zaměstnanců není dosažené vzdělání prioritou. Začínají si uvědomovat, že zkušenosti a motivace něčemu se naučit mohou být přínosnější než titul.
Stipendijní programy
Situaci by mohly zachránit učňovská stipendia. V libereckém kraji jsou stipendia vyplácena pro třináct oborů, díky tomu byl v tomto regionu zachován obor skláře. K záchraně řemeslnických oborů přispívají i firmy, protože si uvědomují, že nedostatek pracovníků by byl problémem i pro ně. Stipendijní programy mají také ve Zlínském, Hradeckém nebo Středočeském kraji.