FinExpert.e15.cz

Digitální TV nastupuje

Zkušební digitální vysílání je výhodné zejména pro ty, kteří mají nekvalitní příjem analogového vysílání. Rozdíl ve kvalitě digitálního vysílání je značný, dokonce je i mnohem kvalitnější než vysílání kabelové televize.
Digitální TV nastupuje

Zkušební digitální vysílání je možné v České republice nyní přijímat pouze v hlavním městě Praze, jeho okolí, a v Brně. Podrobné mapy pokrytí digitálního vysílání naleznete na www.digitalnitelevize.cz. Současné televizní stanice, které vysílají analogově, rovněž vysílají v rámci zkušebního digitálního vysílání – tedy ČT 1, ČT 2, TV Nova, TV Prima, v Brně je možné sledovat zatím pouze ČT 1 a ČT 2. V Praze digitální vysílání provozují tři společnosti: Czech Digital Group, České radiokomunikace a Český Telecom, v Brně pouze Český Telecom. Předpokládá se, že po oficiálním spuštění digitálního vysílání bude každá z těchto společností provozovat jeden multiplex. Pro příjem všech volně šířených programů bude tedy potřeba přijímat signál ze všech tří multiplexů.

Proč sledovat zkušební digitální vysílání?

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 21. prosince 2004 ukončila příjem žádostí o udělení licence na digitální vysílání. Celkem obdržela 54 žádostí, může však udělil pouze 12 licencí. Po spuštění digitálního vysílání budou digitálně vysílat tři multiplexy, z nichž každý bude vysílat čtyři televizní stanice a několik rozhlasových stanic, celkem tedy vzroste počet televizních stanic na 12 a počet rozhlasových stanic na několik desítek. Přesné datum spuštění není v tuto dobu možné určit, očekává se však, že by mohlo být spuštěno během roku 2006. Jisté je, že analogové vysílání bude vysíláno souběžně s digitálním vysíláním po dobu několika let (až 10 let), tudíž všichni uživatelé budou mít dostatek času si přístroj pro příjem digitálního vysílání pořídit.

Pro ty, kteří chtějí přijímat digitální pozemní vysílání v současné době, nabízím souhrnný přehled typů přístrojů, antén, prodejců a mé osobní zkušenosti.

Druhy přístrojů pro digitální televizi

Digitální pozemní vysílání v České republice je možné v rámci zkušebního provozu přijímat pomocí DVB-T přijímače (set-top-boxu) nebo DVB-T karty do osobního počítače nebo přímo v digitální televizi. Samotný přístroj však nestačí, důležitá je i anténa.

Druhy DVB-T přijímačů (set-top boxů):

 • set-top box free – jednoduché DVB-T přijímače pro volně šířené programy (od 3100 Kč)
 • set-top box CI - DVB-T přijímače pro volné i kódované programy (od 6000 Kč)
 • set-top box s PVR – DVB-T přijímač s harddiskem, který umí programy nahrát (od 9800 Kč)

CI (Common Interface): Obvykle označuje přístroje, které jsou vybaveny zásuvkou (ev.zásuvkami) pro moduly umožňující vložení přístupových karet pro příjem kódovaných programů.
PVR: Zkratka označuje přístroje, které jsou vybaveny pro přímé zachytávání DVB(C/S/T) signálu na digitální médium (obvykle pevný disk) a jeho následné přehrávání.

DVB-T karta do počítače:
je možné ji koupit za cenu od 2800 Kč

Televizní přístroje s příjmem analogového i digitálního vysílání, např:

 • Finlux 72FD50++T - 28"/72cm, Widescreen, 50Hz, SFST Polar Silver, doporučená cena: 24 990 Kč 
 • Finlux 72XD50++T - 28"/72cm, Widescreen, 50Hz, TrueFlat Polar Silver, doporučená cena: 27 990 Kč 
 • Finlux 82XD50++T - 32"/82cm, Widescreen, 50Hz, TrueFlat Polar Silver, doporučená cena: 36 990 Kč 
  (za uvedené ceny je možné přístroje koupit v internetovém obchodě http://shop.satplus.cz)

Set-top box free – jednoduché DVB-T přijímače

Jsou určeny jen k příjímání digitálního televizního a rozhlasového vysílání. Pro uživatelé, kteří nepotřebují jiné funkce je plně vyhovující.

Set-top box CI

V současné době tento přijímač nemá žádné výhody od jednoduchého DVB-T přijímače, protože se žádné kódované programy nevysílají. V budoucnu tomu však bude jinak.

Set-top box s PVR (DVB-T přijímač s harddiskem)

Je sice dražší, ale má několik podstatných výhod:

 • kapacita harddisku je mnohonásobně větší než audiokazeta nebo DVD, 40 - 80 GB harddisk zaznamená 10 – 30 hodin
 • umožňuje funkci Timeshift – to znamená sledovat televizní či rozhlasový pořad s časovým posunem (např. zazvoní telefon, uživatel spustí funkci Timeshift a po ukončení hovoru sleduje pořad od původního místa přerušení)
 • některé přístroje umožňují přenesení záznamů z harddisku přístroje na harddisk počítače a následné zálohování přes USB 2, zároveň je možné pořad sestříhat – např. vymazat reklamy, tato funkce je velmi výhodná pro archivaci pořadů *
 • některé přístroje obsahují dva tunery – to znamená, že současně je možné nahrávat pořad a na jiném kanále sledovat jiný program *
 • v průběhu nahrávání můžete sledovat jiný pořad, který byl nahraný dříve, také některé přístroje umožňují nahrávat pořad a současně tentýž pořad sledovat od začátku ještě před skončením nahrávání (tyto funkce má přístroj Mascom MC1320T-PVR u ostatních přístrojů si možnosti přijímače nejdříve ověřte u výrobce nebo prodejce)

DVB-T karta do počítače

Rovněž umožňuje nahrávání pořadů přímo na harddisk počítače, ale jen tehdy, pokud je počítač zapnutý a nahrávání se ručně spustí. Není možné nastavit automatické nahrávání jako u DVB-T s harddiskem. Počítač sám o sobě je dost značný rušič signálu z antény, takže mohou nastat výpadky signálu.

Propojení DVB-T přijímače s videem

Pokud si uživatel bude chtít pořady nahrát na video bude nutné, aby byl DVB-T přijímač zapnutý. Automatické nahrávání na video přes kód VPS, jako existuje v současné době, již nebude fungovat. Proto doporučuji pro uživatele, kteří nahrávají často, pořídit si DVB-T přijímač s harddiskem.

Příjem signálu

Pozemní digitální vysílání využívá UHF pásma, které se používá pro analogové televizní vysílání, proto pro jeho příjem zcela vyhovují přijímací antény a veškeré příslušenství pro analogový příjem, u některých antén je však potřeba vyrovnat se s možnými výpadky signálu.

V místech se silným signálem je možné použít pokojovou anténu (cena cca 400 Kč), ta je však náchylná k rušení zevnitř budovy – např. zapnutím výkonného elektrického spotřebiče jako jsou rychlovarné konvice, halogenové lampy, pračky, ledničky, zářivky či jiného elektrického spotřebiče v blízkosti antény. Dojde pak ke krátkodobému výpadku signálu nebo k úplnému zastavení obrazu a funguje pouze zvuk. Je nutné eliminovat výpadky vhodným nastavením antény, popř. odrušením zásuvky, ve které je vnitřní anténa zapojená. Pokud má anténa regulovatelné zesílení signálu, není vhodné používat vždy maximální zesílení, které zesiluje i rušení signálu. Pro kvalitní bezvýpadkový příjem je třeba mít alespoň 50 % úrovně signálu, raději však více. Při řešení anténní části příjmu je třeba myslet jak na anténu, tak i na propojovací kabely, je užitečné vyměnit zdánlivě dobré kabely za nové a kvalitnější. Často se stává, že kvalitu signálu ovlivňují i překřížené a položená kabely (zejména napájecí); každý kabel je sám o sobě zdrojem elektromagnetického pole.

Pro připojení antény k DVB-T přijímači se také nabízí využíti stávajících rozvodů společných antén (STA), tedy její přepojení z televizoru. Bohužel ideální stav, kdy STA přebírá a zesiluje všechno to, co je "ve vzduchu", nastává jen v některých případech. Většinou bývají selektivně zesilovány jen čtyři základní programy a často jsou z důvodů lepšího příjmu a rozvodu transponovány na jiný kanál. Proto nejsou ve společné televizní anténě jednotlivé multiplexy dostupné vůbec nebo jen shodou okolností díky sousednosti kanálů a souběžného zesílení. Je tedy třeba se na antény STA příliš nespoléhat a dopředu se informovat na bytových družstvech či u vlastníka nemovitosti o stavu a funkčnosti společné televizní antény a o vhodnosti příjmů digitálního vysílání. Pokud se tato problematika nevyřeší včas, vrátí se doba individuálních antén hyzdících okna každého bytu nebo se uživatelé budou muset spokojit s pokojovou anténou.

Kde je možné zakoupit přístroj pro digitální TV?

Běžné odchody s elektronikou ještě nezačaly DVB-T přijímače prodávat a ani neumožňují koupit přijímač na objednávku. Jedinou výjimkou se stal v prosinci 2004 Elektroworld, který poprvé ve své letákové nabídce zveřejnil set-top-box Force 320 TCO za 3990 Kč. Pokud má tedy zákazník zájem si pořídit kvalitnější přijímač pozemního digitálního vysílání musí využít specializované obchody s elektornikou, případně využít nabídku internetových obchodů.

Zajímavou možnost v tomto směru mají členové klubu rádia Proglas, ti si mohou koupit u brněnské firmy Omko set-top-box se slevou. Přijímač Technisat Digipal 2 se tak dá sehnat za 3100 Kč s DPH, obvyklá cena přístroje je o cca 500 Kč vyšší.

Někteří prodejci nabízejí možnost set-top-box za malou finanční částku zapůjčit. Uživatel si tak může vyzkoušet, zda je v jeho lokalitě dostatečný signál pro příjem digitálního pozemního vysílání.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: vyzva pro vyrobce a ....
ja
3. 2. 2005, 17:21
vyzva pro vyrobce a distributory
Eowyn
2. 2. 2005, 09:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená