FinExpert.e15.cz

Digitální televize - růžová budoucnost

Analogové televizní vysílání funguje už desítky let. V posledních letech se příliš nerozvíjelo, protože téměř veškeré jeho možnosti již byly využity. Vzhledem k tomu, že technologie digitálního vysílání je známa taktéž už řadu let, začalo se uvažovat o tomto druhu vysílání. V řadě zemí je již tento způsob vysílání již zaveden a jeho nástup nyní čeká i nás.
Digitální televize - růžová budoucnost

Co znamená DVB-T ?

DVB-T, tedy Digital Video Broadcasting - Terrestrial, přenáší signál zcela odlišným způsobem, než je tomu u vysílání analogového. Obraz, zvuk a další datové služby (Teletext, VPS, aj.) jsou společně přenášeny v podobě tzv. digitálního multiplexu - ten obsahuje běžně 4 - 6 kanálů. Takovýto signál je komprimován a multiplexován. Kdyby měl být signál přenášen beze ztrát, bylo by třeba přenosové rychlosti 270 MBit/s. Proto je signál komprimován, nejčastěji pomocí kodeku MPEG 2. Multiplexování zjednodušeně řečeno je spojení všech datových toků, tedy videa, audia a datových služeb, z důvodu jejich společného šíření datovým kanálem. Demultiplexování pak znamená dekódování přijímačem u vás doma. Bohužel se budete muset spokojit s tímto zjednodušeným vysvětlením, protože dopodrobna rozebrat toto téma by vydalo na celou brožuru.

Výhodou č. 1 je velké množství programů

Vzhledem k tomu, že kmitočtové spektrum je poměrně omezené (viz studie Rady pro rozhlasové a televizní vysílaní na www.rrtv.cz) a jeden analogově vysílaný program zabírá jeho docela velkou část (cca 8 Mhz), je počet programů značně omezen. Již z toho vyplývá první výhoda DVB-T. V daném pásmu totiž při digitálním vysílání lze přenášet 4 - 6 kanálů plus další doprovodné služby (což ušetří peníze také provozovatelům vysílačů). Celková kapacita se tedy velmi zvětší. Analogový signál jako takový, je díky přírodním rozmanitostem velmi často narušovaný, což vidí každý na své televizi. DVB-T však všem nabídne téměř dokonale čistý obraz. Mezi další zásadní výhody patří také možnost kvalitního příjmu v dopravních prostředcích a široké možnosti interaktivity.

Využití spektra v UK analogovým signálem

Klepněte pro větší obrázek

Využití spektra v UK digitálním signálem

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče nevýhod DVB-T, jedná se zejména o nevýhody ekonomického rázu. Mezi první z nich patří spokojenost a setrvačnost množství televizních diváků, kteří jsou buďto se stávající nabídkou spokojeni, či nejsou ochotni investovat do nové, pro ně dosud neznámé technologie nemalé peníze. Z toho také vyplývá možný nezájem o tuto technologii. Pro vysílatele pak je největší nevýhodou nutnost několikaletého přechodného paralelního vysílání (analogově i digitálně) a investice do rekonstrukcí a výstaveb digitálních televizních vysílačů. Největší zádrhel v našem státě je však způsoben tím, že celá tato záležitost doposud není legislativně ošetřena.

Co přinese interaktivita u digitální TV?

Již několikrát jste si jistě povšimli zmínky o interaktivitě a datových službách, které DVB-T nabízí. O co tedy jde? Je to kupříkladu EPG (Electronic Programme Guide), který v podstatě nahradí klasické TV programové magazíny. Umožní totiž prohlédnout si program stanic až na dva měsíce dopředu a mimo další jiné výhody umožní kupříkladu během sledování filmu stiskem jednoho tlačítka vyvolat okénko s podrobným popisem daného filmu. Klasický a velmi omezený Teletext nahradí tzv. Superteletext, který bude spíše připomínat internetové stránky. Pokud bude u DVB-T zavedena i zpětná vazba, umožní nám přímo zasahovat do televizního vysílání, kupříkladu hlasováním v pořadech. Nabídne však i širší možnosti jako výběr různých kamer nejen při sportovních přenosech. V praxi to bude znamenat např. možnost během přenosu sledovat pouze formuli M. Schumachera. Jako třešnička na dortu se pak bude vyjímat možnost rychlého bezdrátového internetu, rychlost dat se technicky může dostat až na úctyhodných 2048/512 kbit/sec. A pokud se vám bude zdát programová nabídka chudá, budete moci využít systému Pay per view (zaplatíte si, a jednou shlédnete film), či videostreamu, který bude fungovat jako videopůjčovna. Mezi doplňkovými službami pak lze jmenovat možnost jednoduchých her či vyhledávání v jízdních řádech apod.

Zkušební vysílání již probíhá

Ačkoliv to mnozí neví, u nás se již digitální televize vysílá. Jedná se o tři pilotní projekty firem - Český Telekom, Czech Digital Group a Českých radiokomunikací. Všechny tři vysílají zejména tuzemské kanály a to pouze v Praze, s výjimkou projektu Českého Telekomu, který vysílá i v Brně. Pokud se tedy nacházíte v těchto lokalitách, už můžete o příjmu DVB-T přemýšlet.

Na co se můžeme těšit v tuzemských podmínkách? Ohledně komerčních televizí Nova a Prima je zatím jen známo to, že budou nabízet svoje vysílání v digitální podobě včetně základních doplňkových služeb. Co se však týče naší veřejnoprávní televize, její veřejný koncept je velmi zajímavý. ČT si odůvodněně zažádala o celý multiplex A (provozovaný Českými radiokomunikacemi), a nyní v polovině listopadu byla tato žádost Radou pro rozhlasové a televizní vysílání schválena. Můžeme se tedy těšit na ČT 1 2 3 a 4. První a druhý kanál zůstane totožný s těmi co se vysílají nyní (do ukončení analogového vysílání), zato ČT 3 nabídne velmi podrobný informační servis. Dočkáme se tedy i podrobného ekonomického zpravodajství. ČT 4 pak bude typickým vzdělávacím kanálem.

Náklady pro diváka

Nyní se však naskýtá otázka pro nás ze všech nejdůležitější. Kolik to bude stát? Snad všechny televizní přijímače v naší republice dokáží zobrazovat pouze analogový signál. Pro příjem digitálního vysílání je zapotřebí tzv. iDTV. Na pohled se jedná o obyčejný televizní přijímač. Jediný rozdíl je ten, že dokáže dekódovat digitální signál sám. Pokud  jste si však v poslední době pořídili kvalitní televizi a je vám líto ji vyhodit, nezoufejte. Můžete si pořídit tzv. set top box. Ten se zapojuje mezi televizní anténu a analogový televizní přijímač. Set top box má  úlohu digitální signál dekódovat a převést jej na analogový. Jeho cena se pohybuje od 3,5 tisíce až po částky zhruba trojnásobné. Ačkoliv je funkce set top boxů stejná, liší ze navzájem zejména doplňkovými funkcemi. To však zdaleka není vše, za co budete platit. Čím více doplňkových funkcí budete požadovat, tím více vás to bude stát. Zejména se bude jednat o placené kanály (jako je tomu nyní u satelitních televizí), dále také za Pay per view systém či audio/video streaming. Internetu se to týká jakbysmet. Finanční nároky na každého uživatele tedy budou různé. Digitální televizi bude možné provozovat zdarma, či vás mohou čekat několikatisícové měsíční účty.

Když to tedy celé shrneme, čeká nás nová éra informačních technologií. Kromě televizních přijímačů, bude možné přijímat signál pomocí přídavné karty také do vašeho PC. Na trhu se tedy v blízkém časovém horizontu začnou objevovat opravdu velmi zajímavá multifunkční zařízení na bázi počítač - televize. Veškeré vyhlídky jsou velmi lákavé, a tak nezbývá si počkat, až bude pokryta vysílacím signálem každá obydlená lokalita. Jenže na ten den si ještě nějaký ten rok počkáme.

Informační zdroje:

Další aktuální informace o digitální televizi v České republice najdete v článku Jiřího Peterky na www.zive.cz .

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: a skutecnost...
Pavel VAMPOLA
25. 11. 2004, 13:15
a skutecnost...
lada
25. 11. 2004, 07:43
Jeden velky podvod
Franta
25. 11. 2004, 07:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená