FinExpert.e15.cz

Digitalize or Die

(Inzerce) Světem obchází strašidlo - strašidlo digitalizace. Kdo se ho bude bát, zkrachuje. Kdo jej zkrotí a využije, získá novou šanci.
Digitalize or Die

IT se doteď tuzemského světa podnikání i státní správy dotýkalo jen zlehka. Je jedno, jestli jde o zemědělce, průmyslníka nebo podnikatele ve službách. Samozřejmě, každá firma používá e-mail, počítače, kancelářské programy a informační systémy. Podle různých výzkumů směřuje do IT dokonce celá čtvrtina všech firemních investic.  Jenže nejsme v reklamě na šampón: nejde o objem, ale o efektivitu. Počítače dnes stojí mimo jádro podnikání. Na běžné využití počítačů jako prostředku pro samotnou výrobu ještě čekáme. Změna přístupu je nezbytná.

Máte data? A mohla bych je vidět?

Každý podnikatel má data o své firmě. Otázka ale zní, jak detailní jsou.

Informace bývají spolehlivé na úrovni celého podniku; čím detailněji, tím větší nejistota. Jenže právě detailní informace jsou nezbytné pro vyšší přidanou hodnotu. Kdo ve strojírenském podniku ví, který vrták je nutné vyměnit před zahájením práce, ušetříte čas a materiál.  Kdo při distribuci zboží sleduje všechny otřesy, kterým je zásilka vystavena, zaručí lepší kvalitu. Kdo přesně ví, kde se pase která kráva, může prodávat mléko s rodokmenem. Detailní informace lze v dnešní době výhodně monetizovat. Jenže takto podrobné informace o své firmě má málokdo.

Avšak vše potřebné k tomuto procesu, už je k dispozici. Senzory, které dokáží přesně změřit co je zapotřebí, síť, která údaje přenese kam je třeba, a systém, které tato data dokáží shromáždit a uchovat. Vítejte ve světě internetu věcí, cloudů a Průmyslu 4.0.

Ne vlastnit, ale užívat

To ale vyžaduje zásadní změnu v podnikovém IT, které se obvykle stará se o příliš mnoho počítačů, má příliš velkou režii a nemá tak mnoho sil věnovat se něčemu jinému než provozu. Ale svět se posouvá od nutnosti vlastnit k výhodám užívání. AirBnB, Uber, bikesharing  nebo třeba Zonky  - to všechno jsou ukázky toho, že vlastnit není nutné.

A to je i cesta pro IT ve firmách. Firma nemusí mít servery a kupovat drahý software; kompletně si ho může pronajmout bez ztráty na kvalitě, výkonu nebo kapacitě. Všimněte si, že v privátním světě tento přechod už proběhl.  Nikomu nepřijde divné, že své fotografie a ukládá mimo svůj chytrý telefon někde v cloudu a že k záloze a obnovení dat nepotřebuje IT specialistu.

V cloudu dnes můžete získat kancelářský software i informační systém; servery, kterým zvýšíte kapacitu během pár minut i zálohování všech potřebných dat.

Cloud je směr, jak se osvobodit od provozní režie a soustředit se na opravdovou digitalizaci podnikání 92 % firem uvádí, že cloud umožňuje rychlejší inovaci. Digitalizace podnikání je jediná cesta, jak své podnikání strategicky rozvíjet a zůstat v čele.

Více informací na www.t-mobile.cz/cloud

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená