FinExpert.e15.cz

Diamanty už nejsou výsadou bohatých

Na Valentýna můžete darovat i diamantový šperk, ale musíte si dávat pozor, aby byl opravdu pravý.
Diamanty už nejsou výsadou bohatých

Láska navěky

Říká se, že chcete-li, aby váš dárek vyjadřoval hloubku a trvalost vašeho citu, můžete darovat šperk s diamantem. Je jasné, že budete muset sáhnout do peněženky hlouběji než při koupi čokoládové bonboniéry, ale možná budete překvapeni, že takový dárek si dnes můžete dovolit i pokud nemáte příjmy fotbalové hvězdy.

Žíla lásky na levém prsteníčku

Diamantový prstýnek samozřejmě ocení každá žena. Kořeny tradice prstenu dávaného jako symbol lásky pocházejí pravděpodobně ze starého Egypta. Staří Egypťané se domnívali, že na čtvrtém prstu levé ruky se nachází „vena amoris“, takzvaná žíla lásky, která vede ze srdce přímo do levého prsteníčku. Diamant jako symbol věčnosti a nezničitelnosti pak podle historické tradice vyjadřuje, že to muž se ženou myslí vážně.
Pokud vám to až příliš připomíná zásnuby, můžete místo prstýnku vybrat třeba blyštivé náušničky nebo přívěsek na krk.

Diamantové šperky nepodléhají díky trvalosti hodnoty diamantu tolik módním trendům jako jiné, ale i zde se projevují různé styly a móda. V poslední době dávají lidé stále častěji přednost diamantům v kombinaci s bílým zlatem. Do módy se dostávají i šperky s diamanty v kombinaci s jinými barevnými drahými kameny. Nejnovějším trendem je kombinace diamantů a chirurgické oceli a také šperky pro muže.

Jakou sumu si připravit?

Největší část hodnoty diamantového šperku tvoří diamantový kámen. Diamantový prsten lze přitom pořídit již od 10 tisíc korun. Samozřejmě se jedná o malý diamant vážící zhruba desetinu karátu, tedy kamínek o průměru 3 mm. Nejčastěji se kupují právě prsteny v hodnotě 10 až 30 tisíc Kč. Podle obchodníků s diamanty se také dobře prodávají luxusnější kusy v cenách nad 100 000 Kč, které pořizují svým drahým polovičkám muži z vyšších vrstev.

Při hodnocení diamantů se posuzují základní parametry diamantů jako brus (cut), váha (carat), čistota (clarity) a barva (color), které mají zásadní vliv na cenu diamantu. Každé toto kritérium má určitou škálu, podle které je hodnocena kvalita diamantu. Pro laika je velmi obtížné tato jednotlivá kritéria posoudit. U diamantů zasazených do šperku je to pak ještě těžší, protože někteří šperkáři a obchodníci používají řadu triků jak zakrýt nedostatky diamantového kamene zasazeného do šperku.

Abyste si domů nepřinesli bezcenné sklíčko

Nejjednodušší cestou, jak mít jistotu, že diamant ve šperku je pravý a má skutečně parametry uváděné obchodníkem, je kupovat diamant s certifikátem vystaveným nezávislou mezinárodně uznávanou autoritou. Takovou je například GIA (Gemological Institute of America), IGI (International gemological institute) či HRD Hooge Raad vor Diamant. V ČR pak mezinárodně platné certifikáty vystavuje Česká gemologická laboratoř - ČGL.

U některých obchodníků se pak můžete setkat s tím, že každý diamant zasazený do šperku v naší společnosti je certifikován Českou gemologickou laboratoří. Nejedná se však o běžnou praxi. V České republice pořád nejsou kupci zkušení a mají přirozeně obavy z rizika, že koupí nepravý nebo méně kvalitní diamant. Certifikace tak zvyšuje důvěru zákazníka, že si kupuje pravý diamant.

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Nie diamant
Bobeš
18. 6. 2007, 14:54
Re:rozumne pouziti
fiiiik
14. 2. 2007, 19:24
Re:Profesionální deformace
Patrik Chrz
14. 2. 2007, 12:39
Re:Jste si jistí?
Mumintroll
14. 2. 2007, 11:40
Re:Jste si jistí?
fdsa
14. 2. 2007, 11:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená